memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

04-10-2019 12:55 Kategori: GENEL

Tümer: Lojistikte ve Taşımacılıkta Teknoloji ve veri analizi çok önemli

Tümer: Lojistikte ve Taşımacılıkta Teknoloji ve veri analizi çok önemli
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Göksu Uluslararası Taşımacılık Şirketi yapısı itibariyle bölgenin birçok ülkesine Taşımacılık,Depolama ve Aktarma hizmetleri vermekte. "

1984 yılında Gaziantep merkezli kurulan şirketin Genel Müdürü Merter Tümer aynı zamanda yerel ve ulusal derneklerde bölgeyi en iyi şekilde temsil etme gayretinde. “Göksu Uluslararası Taşımacılık Şirketinin 2.nesil Temsilcisiyim. Ayrıca UND(Uluslararası Nakliyeciler Derneği) ve GAGİAD(Gaziantep Genç İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu üyeliklerini yapmaktayım. Şirketimiz 1984 yılında Babam Mithat Tümer öncülüğünde faaliyetine başlamış olup 1994 yılına kadar Uluslararası Taşıma işleri organizatörlüğünü yürütmüştür.

1992 yılından itibaren Tır alımları gerçekleştirerek Avrupa, Orta Asya ve Orta doğu ülkelerine komple taşımalar gerçekleştirmiştir. Şirkete lisans eğitimini tamamlandıktan sonra 2006 yılında dahil oldum. Bu tarihten itibaren daha çok Sektörel ve Ekonomik verilere dayalı Teknolojik gelişmeleride hizmet üretiminin her safhasına uygulamaya çalışan ve çalışanlarımızla bu metodu geliştirmek isteyen bir anlayışa sahibiz Geçmişten bugüne birçok proje işi tamamlayan şirketimiz son 10 yıl içinde Ulusal ve Uluslar arası şirketler ile yine Taşıma projeleri gerçekleştirmekteyiz. Geçmiş tecrübelerin verdiği destekle bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için en kaliteli hizmet veren ve müşterilerini ayrıcalıklı hissettiren anlayışı devam ettirmeye çalışmaktayız.” şeklinde konuştu.

“Zamanında Tedarik ve Teslimat Olmazsa Olmazımız”

Hizmet sunduğu pazarın ihtiyaçlarını zamanında karşılayarak yüksek kalitede taşımacılık hizmetini şirket politikası haline getiren Göksu Taşımacılık müşterilerinin farklı taleplerini de karşılama çabasında. “Malınızın yüklenmesinden teslimine kadar geçen sürede yer alan her türlü taşımacılık faaliyetinde hizmeti kalitesinden taviz vermeden bir bütün olarak sunmaktayız” şeklinde sözlerine devam eden Tümer, “Lojistik deyince aklımıza bir ürünün bir yerden başka bir yere taşınmasında süreç yönetimi ve planlaması gelmektedir. Lojstik ve Taşımacılık sektörü birçok dinamiği ve değişken olan bir sektör olup Uluslararası mevzuatlar, model taşımalara geçiş,teknolojik ve verimliklik esasları araç kullanımı v.b. Bunun yanında bu sektörün Ulusları taşımaları sırasında karşılaştıkları sorunların çözülmesi içinde uğraş vermek alternatif üretmek zorundadır. Ayrıca yüksek mali şartların yanı sıra idari para cezaları, uyarı cezaları ve haksız rekabete sebep olan düzenlemelerin değiştirilmesi gerekmektedir.

    Ülkemizde Uluslararası taşımacılık gerçekleştiren 2.800 firma olmakla birlikte yaklaşık 57.000 araç kullanılmaktadır. Türkiye bu anlamda Avrupanın en büyük filosuna sahiptir. Ancak bu filolar artık eskimeye başlamıştır. Yeni yatırımlar ekonomideki belirsizliklerle birlikte askıya alınmıştır. ÖTV ve KDV kanunundaki düzenlemeler tek başına yeterli olmamaktadır.

Dünya bankası tarafından her yıl yayınlanan Lojistik performans endeksi ile Türkiye’nin Lojistik ihtiyaçlarını ne kadar karşıladığı değerlendirilmektedir. Lojistik performans endeksinde başlıca kriterler ; Gümrükler , Altyapı , Uluslararası sevkiyat , Lojistik yeterlilik ve Kalite , Takip ve izleme ve zamanlama olarak belirlenmiştir. Son yıllarda bu kriterlerden en çok düşüş kaydeden kriter Gümrükler ve Lojistik yeterlilik ve kalite kriterlerinde kaydedilmiştir. Gümrüklerin artık kağıtsız elektronik ortama taşınması ve mevzuatlardaki sadeleştirme ile bu kriter yükselme gösterecektir. Lojistik yeterlilik ve kalite ile ilgili olarak önemli bir kaynağımız olan insan kaynağını kullanarak yükseltme fırsatımız bulunmaktadır.

Lojistik ve Taşımacılıkta aktif rol insan üzerinedir. Sektörümüzün insan kaynaklarından Tır sürücülerin arttırılması ve eğitim kalitesinin ve standartlarının yukarıya çekilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yetki belgesi sahibi 280.000 sürücü bulunmaktadır. Sürücüler için verilen yetki belgeleride çalışma niteliğine göre çeşitlilik göstermektedir. Yurtdışı çalışan sürücü sayısı 58.000 civarındadır.Türkiyedeki mevcut araç sayısına bağlı olarak sürücülerimiz yetersizdir.Çalışma koşullarının, çalışma sürelerinin , Emeklerinin karşılığının alınması temel olarak bu mesleğe yönelimi sağlayacaktır. Yakın gelecekte sürücüsüz araçların taşımacılığın içerisine girmesiyle birlikte sürücü ihtiyacı da şirketlerin temel ihtiyacı olmaktan çıkacaktır. Bizde bu insan kaynağını bölgesel dağıtımlarda etkin bir şekilde kullanmamız gerekecektir.

Yönetim,Planlama ve uygulama alanındaki insan kaynağınında ise ;Türkiyede lisans ve önlisans düzeyinde Lojistik ve Taşımacılık eğitimi veren 76 okul bulunmaktadır. Ve bu okullardan yıldan 36.000 öğrenci mezun olmaktadır. Lisans ve önlisans mezunu genç kardeşlerimizin sektöre girişleri konusunda Lojistik ve Taşıma şirketlerimizin daha çok bu okullarla istişare halinde olması gereklidir.

Taşımacılık sektörünün en büyük sıkıntısı mesleki örgütlenmenin oluşmamasıdır. Sektörü temsil eden kurumlar son birkaç sene içerisinde bu konuda çalışmalar yapsada ulusal ve bölgesel olarak yetersiz kalmaktadır.

“Yüreğimiz Esnaf, Aklımız Kurumsal”

Müşterilerimizin taleplerinde prosedürleri ortadan kaldırarak sanki onlara kendi işletmelerini yönetiyormuş hissini vermek bizim için önemli. Bu değeride kurumsal bakış açımız ile harmanlayarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Gelecekteki yatırımlarımız ile ilgili olarak bölgenin üretim yatırımlarıyl birlikte Lojistiğin en önemli unsurlarından depo – Antrepo  yatırımı planlamaktayız.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna