memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

02-04-2020 11:20 Kategori: GENEL

Tatlıcı Silo hem damağa hem göze hitap ediyor

Tatlıcı Silo hem damağa hem göze hitap ediyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Tatlıcı Silo Gaziantep Binevler Caddesi üzerinde açmış olduğu yedinci şubesiyle müşterilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. "

Ultra lüks mekansal konsepti ve yılların vazgeçilmez tatlı lezzetini Binevler şubesinde birleştirdiklerini söyleyen Tatlıcı Silo Kurucusu Süleyman Aslan, “Tatlıcı Silo bünyesinde ürettiği tüm tatlı çeşitleri ile müşterilerine lezzet şöleni yaşatıyor” dedi. Aslan, son açılan şube olan Binevler Şubesi hakkında detaylı bilgi verirken Tatlıcı Silo başarısının püf noktalarını da yine bizimle paylaştı.

TATLICI SİLO TEPSİDE TATLI SATARAK BAŞLADI BU İŞE

Tatlıcı Silo’nun kısa özgeçmişi hakkında bilgi vererek halka tatlı sektöründe verdiği mücadeleden bahseden Aslan, “Tatlıcı Silo 1985 yılında başının üstünde tepsi ile halka tatlı satan bir adamdı. 1985 yılında başımızın üstünde halka tatlı satmaya başlayınca ticarete biraz daha aşina olmaya başladık. Ticarete yönelmeye  karar verdim. Bu şekilde altı yedi sene tepside halka tatlı satmaya devam ettim. Daha sonra düşündüm biz bunu dışarıda tatlıcılardan alıyoruz neden bunu biz üretmeyelim ki dedim. İkinci katta mutfağımızda küçük bir üretim tesisi kurduk. Kendi evimizin mutfağında halka tatlı yapmaya başladık.

O zamanlar sabah ezanından önce uyanırdık evimizde ürettiğimiz halka tatlıyı satmak için kardeşlerimizin birisini sanayi bölgesine, birisini Karataş bölgesine gönderiyoruz. Bende yine tepsi ile Merinos Halı Fabrikası önünde işçilerin giriş çıkış saatlerinde tatlı satıyordum. Sabah saat 07.00’dan önce 400 tane halka tatlıyı yapmış olmam gerekiyordu. İlk dükkan deneyimimiz evin mutfağından çıkıp evin alt katına küçük 3 metrelik bir yer çevirmemizle başladı. Tatlıcı Silo 3 metrelik bir dükkanda başladı” açıklamalarında bulundu.

BİR GÜN BİR TATLICI DÜKKANI AÇMAK EN BÜYÜK HAYALİMDİ

Tatlıcı Silo’nun üretim tesisi olarak kuruluş aşamalarından bahseden Aslan, “Yavaş yavaş ticaretin içine girmeye başlayınca şunu dedik kendimize. Biz hep tatlı satmak için gidiyoruz. Müşterilerin artık bize gelmesi gerektiğini düşündük. İnsanların Tatlıcı Silo’yu tanımaları gerekiyordu. Şimdiki Cinderesi’ndeki dükkanın köşe başında bir dükkan açmak istedik ve bu hayalimizi de gerçekleştirdik. Ticarette gözümün kara olduğunu aslında orda gördüm ben. Bu işin iyi bir yere gideceğini o zamanlarda sezdim. Çünkü en önemlisi işimizi severek yapıyorduk. Defalarca halka tatlı dökmenin rüyama girdiğine dahi şahit olmuşumdur. İşime aşığım diyebilirim ” açıklamamalarına yer verdi.

KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE ŞUBELEŞMEYE GİTTİK

Tatlıcı Silo markasının şubeleşme süreçlerini değerlendiren Aslan, “Uzun süre Cinderesi Mahallesi’nde tatlıcı dükkanımıza devam ettik. Dükkanımız var ancak ismi yoktu. Dükkanımıza nasıl bir isim buluruz diye düşünürken ismim Süleyman kısaltması Silo olsun dükkanın ismi de Tatlıcı Silo olarak oluşsun istedik. Sonrasında ikinci şubemizi de Kayaönü Mahallesi’ne açmak istedik.Ticarette daha henüz çok tecrübesizdim. İkinci dükkanı Kayaönünde açmak için alan kontrolü yaptım ve günlerce caddenin yoğunluğunu ölçmeye çalıştım. Tabiri caizse sabahtan akşama kadar caddeden ne kadar insan gelip geçtiğini saydık. Potansiyel çok iyiydi. Bu alan araştırması 10-15 gün kadar sürdü. Sonra Kayaönünde şubemizi açma kararı aldık ve açtık da. Üçüncü şubemi de yine Çıksorut Bölgesine açtık. Dördüncü şubeyi de 60’ıncı yıl Mahallesi’ne açtık. Artık Tatlıcı Silo’nun kurumsallaşmaya başladığını gördük. Bizi konuşanlar aslında Gaziantep’in ünlü baklavacıları. Ne zaman Tatlıcı Silo’nun önünden geçsek müşteri sırası var diyorlar. Bu durum da bize özgüven verdi. Hiç Kimse Süleyman Aslan’ı tanımıyor. Herkesin bildiği tek isim Tatlıcı Silo olmaya başladı. Bu kapsamda Tatlıcı Silo’nun patentini aldık” açıklamalarına yer verdi.

TATLICI SİLO GAZİANTEP’TE UZUN YILLAR BİLİNECEK BİR MARK OLDU

Tatlıcı Silo’nun Gaziantep’te hızla tanınan bir tatlıcı olduğunu söyleyerek Tatlıcı Silo’nun tatlılarını tatmak için şehir dışından dahi gelen müşterilerin yer aldığını aktaran Aslan ,”Bugün Binevler Mahallesi’ne açmış olduğumuz yedinci şubemiz alışılmışın dışında ultra lüks bir tatlıcı oldu. Dükkanımızın tasarımını çok farklı çalıştık. Bu kapsamda halka tatlısı dükkanımız için 1 milyon lira bir harcama yaptım. Çoğu insan güldü. Tatlıcı için 1 milyon lira harcanır mı dediler.

Ben bu tatlı işine girdiğimde hiçbir şeyim yoktu. Ben neyim varsa halka tatlıdan kazandım. Bugün milyonlarım olsun hepsini de halka tatlıya yatırırım. Biz şu anda 11 kardeşiz. Yüz kişilik bir aileyiz diyebilirim. Kardeşlerim ve çocukları büyük bir aileyiz. Hepimiz bu halkadan ekmek yiyoruz. Tatlıcı Silo markasının minimum iki üç kuşak gideceğine inanıyorum. Bugün şehir dışından sırf bizim halka tatlıyı yemek için gelen müşterilerimiz dahi var. Bunu görünce demek ki başarmışız diyorum. Bugün toplamda 130 personelle çalışıyoruz. Bu arada sekizinci şubemizi de Nizip İlçemize kuracağız” diye konuştu.

AMACIMIZ TÜRKİYE MARKASI OLMAK

Tatlıcı Silo’nun  Türkiye genelinde bir marka olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyerek seri üretime geçerek yurt geneline yayılma düşüncelerini değerlendiren Aslan, “Türkiye’nin geneline yayılmayı düşünüyoruz. Bunun için üzerinde çok ciddi çalıştığımız bir makine var. sekizinci şubemiz yapılıyor şu anda biz hep neden 18 olmasın neden 28 olmasın diye bakıyoruz ticarete. Makinemizin da yüzde 90’a yakın bir bölümü bitti. Yüzde onluk bir kısmı da bitince makinemizin start düğmesine basacağız. Seri üretime geçeceğiz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun açılacak olan şubelerimize hamur da bu üretimi yapılan makineden çıkacak. Her yere aynı hijyen ve standartla gidecek” dedi.

900 METREKARE ALAN ÜZERİNE İNŞAA EDİLDİK VE MÜŞTERİLERİMİZE NEZİH BİR OTURMA ALANI SUNUYORUZ

Binevler Tatlıcı Silo şubesinin mekansal özelliklerinden bahseden Aslan, “Binevler Şubemiz standartların üzerinde bir lükse sahip aslında. 900 metrekarelik bir alana sahibiz öncelikle. Bunun 400 metrekaresini imalata 500 metrekare alanını da sunum alanı için oluşturduk. Keyifli bir oturum planladık. Daha elit olsun istedik. Oturanlar birbirini görmesin birbirini rahatsız etmesin diye bir konsept düşündük. Burada oturan müşterilerimiz başka müşteriler tarafından aslında rahatsız edilmeyecek. Oturma konseptlerimiz o şekilde oluşturuldu. Müşterilerimiz bile şunu diyor. Bu mekan tatlıcı için çok lüks. Binevler şubemizde amacım çok fazla tatlı satmak değil. Rahat bir oturum olsun, insanların boş zamanları varsa bizimle kaliteli bir şekilde geçirsinler istiyoruz. Nezih bir ortamda müşterilerimiz misafirlerini de ağırlayabileceklerdir” ifadelerine yer verdi.

TATLICI SİLO LEZZETLİ VE KALİTELİ TATLI TÜRLERİNİ SUNACAK

Tatlıcı Silo’da sunulan tatlı çeşitlerinden ve yakan zamanda konsepte eklenecek olan tatlı türlerinden bahseden Aslan, “Tatlı çeşitlerimizden lokmamız da mevcut. Lokmada da kendimize çok güveniyoruz. Bu sözde de kalmıyor ve bu lezzeti ispatlıyoruz aslında. Yine tulumba tatlımız da mevcut. Yine kadayıf çeşitlerimiz de var. Yine bu konseptte sabahları katmerimiz ve peynirli künefemiz olacak. Yine tatlıcı silo adı altında nezih, kaliteli ürünler sunacağız müşterilerimize” diye konuştu.

MÜŞTERİLERİMİZİN BİZİM HAKKIMIZDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Tatlıcı Silo’da tatlı yiyen ya da tatlı satın alan müşterilerin geri dönüşlerini önemsediklerini söyleyerek müşterilerin Tatlıcı Silo’ya duyduğu güveni dile getiren Aslan, “Müşterilerimizden mutlaka geri dönüşler alıyoruz. Lezzetimizi onlara soruyoruz. Artısıyla eksisiyle. Aslında bizi eleştiren müşterilerimizi daha çok seviyoruz. Varsa bir eksikliğimiz onu görüyoruz.

Örneğin daha önce bizde görmedikleri bir ürünü müşteriler gördüğünde bu da sizin imalatınız mı diye soruyor. Sizin imalatınız ise alayım diyor dışarıdan gelmiş ise alamam diyor müşterilerimiz. Kamuoyunda böyle bir algı oluşmuş” ifadelerine yer verdi.

BAŞARININ SIRRI ÖNCE KENDİNİ İKNA ETMEKTEN GEÇİYOR

Tatlıcı Silo’nun başarı hikayesini ve iş disiplinini açıklayan Aslan, “Bu işin sırrı aslında sürekli insanın kendisinde eksiğini aramasıdır. 30 yıldır bu işin içindeyim ancak halen her gün yapılan tatlıları tatmadan müşterilerime asla sunmam.

Ben bu işin en iyisiyim demiyorum. Başarının sırrı hep daha iyisini yapabilmek için mücadele etmektir. Kendi kendimi ikna etmem çok zaman alıyor. Ben kendimi ikna edince müşterilerim de ikna oluyor. Diyelim ki bir müşterimiz on tane tatlı aldı ve yarım saatlik yola gitti. Yarım saat sonra evine varacak yemeğini yiyecek tahmini o tatlıları bir buçuk saat sonra yiyecek.

Ben bunun denemesini yapmak için alıyorum o on tane tatlıyı. Yarım saatlik yola gidiyorum ve toplamda iki saat sonra tatlıyı çıkartıp yiyorum. Kendimi müşterinin yerine koyuyorum. 10 tatlı için müşterimiz bize 15 lira veriyor. 2 saat sonra müşterimiz 15 liranın karşılığını lezzet olarak nasıl alacak diye araştırıyorum. Ben iki saat sonra o tatlıyı yerken ikna olursam müşterilerime o tatlıyı satıyorum”dedi.

ÖNCELİKLİ KRİTERİMİZ HİJYEN

Tatlıcı Silo’da hijyenin öncelikli kriter olduğunu söyleyerek gıda mühendisleri ile çalışıldığını dile getiren Aslan, “Bünyemizde çalıştırdığımız gıda mühendisimiz de mevcut. Hijyen bizim için çok önemli.

İmalat alanlarımızı müşterilerimiz açık seçik bir şekilde gezip görebilir. Kullandığımız ürünleri de yine müşterilerimiz gelip sorabilir ve bakabilir. Biz en önemlisi kendimizin yemeyeceği bir şeyi asla müşterilerimize yedirmiyoruz” açıklamalarında bulundu.

MÜŞTERİLERİMİZE FERAH BİR ORTAM SUNUYORUZ

Tatlıcı Silo Binevler Şubesi’nin çok geniş bir alana kurularak müşterilere keyifle oturabilecekleri ferah bir mekan sunulduğunu dile getiren Aslan, “Yeni şubemizde özellikle müşterilerimize ev ortamı aile ortamı sunduk.

Yapılan ürünlerin nasıl üretildiğini görsünler içlerine sinerek bu tatlıları yesinler istedik. Binevler şubemizi çok geniş konseptle dizayn ettik. Tatlıcı Silo ilk dükkanı 3 metreydi ve çalışan personelimle ben dükkana sığmıyorduk. Bu içimde bir uhde olmuştu. Herkesin içine sığabileceği büyük bir yer olsun istedim” ifadelerinde bulundu.  

DÜKKAN KONSEPTİMİZ YİNE GAZİANTEP’İMİZ OLDU

Tatlıcı Silo Binevler Şubesi’nin konseptinden bahsederek tasarımlarda Gaziantep’in güzide noktalarının yansıtıldığını söyleyen Aslan, “Binevler şubemizin tasarım konsepti de çok farlı oldu. Tarihi bir dükkan olsun istedim. Gaziantep’in tarihini de anımsatsın istedim aslında. Dükkanımıza girişte sanki müşterilerimiz kale altında bir sokağa girmiş gibi hissetsin istedik. Localarımızın birisi aslında Şehreküstü, birisi Kırkayak. Localarımızda şehrimizin bilindik yerlerini yansıttık. Örneğin Bakırcılar Çarşımızı yansıttık. İlham kaynağımız şehrimiz oldu yine. Otantik bir hava yakaladık” diye konuştu.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Şaban çakır , 04-04-2020 13:59 aşağıdaki yorumu yaptı. Kardeşim Allah yolunu ve bahtını açık etsin. Gerçekten samimi olarak söylüyorum sen değersin. Kendine iyi bak. Yemeden,gelmeden ve tatlıcı silo yu tanımadan bilemezsin.
FACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ