memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

27-07-2020 00:12 Kategori: GENEL

Rektör Gür’den müjdeler: GAÜN Dünyaya açılıyor

Rektör Gür’den müjdeler: GAÜN Dünyaya açılıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, 4 yıllık rektörlüğü sürecini ve bu süreçte Gaziantep Üniversitesi’nin serüvenini memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’ya anlattı. Rektör Gür, önümüzdeki süreçte GAÜN’de hayata geçirilmesi planlanan projeleri de söyleşide açıkladı. GAÜN’de hayata geçirilen projeler, hayata geçirmesi planlanan projeler, GAÜN’ün öğrenciye yönelik eğitimi, akademisyen yetiştirme stratejisi, üniversitenin uluslararasılaşma çalışmaları, pandemi sürecindeki kriz yönetimi, akademisyenlerin ihraçlarına yönelik iddialar ve daha birçok konuda Taşçı sordu, Rektör Gür dobra dobra cevapladı. "

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, GAÜN’e rektör olarak atandığı 2016 yılından bu yana GAÜN’de ne gibi çalışmaların yapıldığını ve hedeflerini tek tek ve detaylı bir şekilde anlattı. Rektör Prof. Dr. Gür, göreve geldiği günden bu yana en çok önem verdiği konunun Gaziantep Üniversitesi’nin kişilerden bağımsız olarak kurumsallaşması ve işlerliğin bu kurumsallık üzerine oturtmak olduğunu dile getirirken sözlerine şöyle başladı: “Gaziantep Üniversitesi’nde rektör olduğum günden beri en önemli gördüğüm konu Gaziantep Üniversitesi’ni kişilerden bağımsız köklü bir yağıya ulaştırmaktır. Bu köklü üniversitemizde kurumsal anlamda ciddi adımlar attık. Sağlam yönerge ve yönetmeliklerle ciddi adımlarımızı oldu. 3 dilde eğitimi kurumsallaştırdık. Suriye tarafında bu dönemde ilk ve tek kampüs Gaziantep üniversitesine bağlı açıldı. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana Türkiye’nin yurt dışında hiç yükseköğretim kampüsü yoktu.” 

107 ÜLKEDEN 4 BİN 200 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLİYOR
GAÜN’ün uluslararası birçok alanda dünya sıralamasında yer almasını sağladıklarını dile getiren Rektör Gür, “Uluslararası birçok alanda dünya sıralamasına üniversitemizi soktuk. Altyapı ve peyzaj anlamında kampüsümüzü adeta bir botanik bahçesi haline getirdik. Büyük bir kütüphanenin çalışmasına başladık. Kadromuzu genişlettik ve güçlendirdik. Son zamanlarda 14 tane doktora programı açtık ve bu alanların hepsi sosyal alanlarda açıldı. Biz sosyal alanları o kadar geliştirdik ki lisanslardaki kalitenin üstüne doktora kalitesi de getirdik. Uluslararasılaşma açısından 107 ülkeden 4 bin 200’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Hedefimiz bunu 120 ülke ve 5 bin öğrenciye çıkarmak” şeklinde konuştu.

GAÜN PANDEMİ KRİZİNİ İYİ YÖNETTİ
GAÜN’ün Covid sürecinde krizi en iyi yöneten üniverstelerden biri olduğunu aktaran Rektör Gür, “Gaziantep Üniversitesi pandemide krizi en iyi yöneten kurumlardan biri oldu. 23 Mart’ta altyapısı olan üniversiteler uzaktan eğitime başlayabilir denilmişti. Yüz yüze dediğimiz eğitimden onlıne eğitime geçtik. Bugün birçok üniversitede sınavlar devam ederken biz sınavları bitirip yaz okullarına başladık. Biz buna daha önceden hazırlıklıydık. Uluslararası öğrencilerimiz çok olduğu için bu altyapıyı daha önce geliştirmiştik. Pandeminin eğitme olan olumsuz etkisini bu altyapımız ve çalışmamız sayesinde en aza indirdik” ifadelerine yer verdi.

54 BİN ÖĞRENCİ, BİN 800 AKADEMİSYEN 
GAÜN’ün öğrenci sayısının oldukça yüksek olduğunu, bu öğrencilere en iyi eğitimi verecek donanımda bir üniversite oldukların ve bunun yanı sıra akademisyen yetiştirmeyi de oldukça önemsediklerini ve de bu konuda başarılı oldukların kaydeden Rektör Gür, “Gaziantep üniversitesinde şu anda 20 fakültemiz var. Ben görevi devraldığımda 16 idi. Öğrenci sayımız aktif olarak 46 bindir. Pasif öğrencilerle birlikte 54 bin öğrencimiz var. Ön lisansta sanayiye aranan eleman yetiştirecek bölümlerimiz mevcut. Lisanlar öğrenci kalitesini artıran programlar. Yüzde 15 oranında lisansüstü programlarla eğitimimize devam ediyoruz. Gaziantep üniversitesinin sadece öğrenci değil, akademisyen de yetiştiren bir üniversite olmasına önem verdiğimiz için lisansüstü eğitimi önemsiyoruz ve bu alanda başarılıyız. Bin 800 akademisyenimiz var. Doktor, doçent ve profesör sayımız 722” dedi.

GAÜN HER SENARYOYA HAZIRLIKLI
Covid salgını dolayısıyla örgün eğitime ara verilmesinden kaynaklı olarak öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmaması adına onlıne sistemi çok iyi kullandıklarını söyleyen Rektör Gür, yeni akademik yıl için de gerektiği takdirde eğitime bu şekilde devam edebileceklerini ve buna yönelik altyapılarının yeterli olduğuna dikkat çekerken, “Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde örgün öğretime geçmeyi hedefliyoruz. Pandemiden dolayı öğrencilerimize mezuniyet yapamadık. Önümüzdeki yıl tedbirlerle birlikte kampüs eğitimine geçmeyi hedefliyoruz ancak pandemi buna izin vermezse uzaktan eğitimle öğrencilerimize en iyi eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Şu anda bir çalışma içindeyiz. Yeni bir model deniyoruz ve eğitim fakültemizde pilot uygulamaya başladık. Kameralarla donattığımız bir sitemle 80 öğrencilik bir sınıf düşünürsek biz sadece 20 öğrenciyi sınıfa alacağız ve geri kalan 60 öğrenci onlıne sistemden derse katılacak. Seyreltilmiş bir örgün ve aynı zamanda onlıne eğiğim yapacağız. Tüm senaryolara karşı hazır olmayı hedefliyoruz ve çalışmalarımızı buna uygun olarak yürütüyoruz” diye konuştu.

ORTADOĞU’NUN SAĞLIK ÜSSÜ GAÜN OLACAK
GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Ortadoğu’nun sağlık üssü olma yolunda birçok adımlar atıldığını açıklayan Rektör Gür, “Yerlileşme, millileşme ve aynı zamanda hizmet ihracatı konusunda Türkiye önemli adımlar attı. Gaziantep üniversitesinin altyapı gücünü ve kaliteli hocalarını yurtdışına açmak istiyoruz. Gaziantep Üniversitesi Hastanesi etrafındaki 17 il başta olmak üzere birçok ile hizmet veriyor.

Kronik vakalar dışarıda kalmasın diye hastanemizde yoğun tedaviler yapılıyor. Çok güçlü olan bu hastanemizi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya açacak olan bir lojistik ve tanıtım çalışması içine girdik. Bunu Sağlık Bakanlığı ile akredite olan profesyonel bir firma ile birlikte yürütüyoruz. Onlar hastalarını bize getiriyor, biz de onların tedavisini yapıyoruz. En geç 3 yıl içinde hastanemize yapacağımız VIP hastane ile dışarıdan yani diğer ülkelerden gelen hastalara da hizmet vereceğiz. Bir gün gelecek, Gaziantep Üniversitesi Ortadoğu’nun sağlık üssü haline gelecek. Yurtdışından gelecek hastalar burada ameliyat ve organ nakli olacak. Bizim buna gücümüz ve vizyonumuz var. Kalp cerrahi, organ nakilleri, göz bankası başta olmak üzere inme ve rehabilitasyon alanlarında ön plana çıkacak bir hastane olacağız” ifadelerinde bulundu.


GAÜN TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ DÜNYAYA AÇILIYOR
GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi’nin sağlık turizmi için adımlar atmaya gücü olduğunu ve bu yüzden de adeta bir girişimci ruhuyla hareket edebileceklerini belirten Rektör Gür, “Özellikle üniversite hastanelerinin kadroları kaliteli ama altyapı anlamında yeterli olmayanlar var. Şu anda Türkiye’de firmalara borcu olmayan tek hastane Gaziantep Üniversitesi Hastanesidir. Bir ameliyattaki malzemeleri uygun fiyata alırsanız ameliyat da daha uyguna mal oluyor ve daha fazla ameliyat yapılabiliyor. Biz bu gücümüzü kullanıyoruz. Gaziantep ticaret şehridir. Ankara ve İstanbul’da yatırım yapmaya korkabilirler ama biz yatırım yapmaktan ve hastanemizi dışarıya açmaktan kaçınmıyoruz” açıklamalarına yer verdi.

O KÜTÜPHANE YAPILACAK
GAÜN’e yapılacak büyük bir kütüphaneyi çok önemsediğini ve göreve geldiği günden bu yana bu konuda çalışmalar yaptığını vurgulayan Rektör Gür, kütüphane projesini hayata geçirileceğine dikkat çekerken konuya ilişkin şöyle konuştu: “Gaziantep Üniversitesi en başında butik olarak hazırlanmış ve 10 bin civarı öğrenci için planlanmış durumda. Özellikle 2010 yılından bu yana ciddi şekilde ve hormonlu şekilde öğrenci sayımız arttı. Bir anda öğrenci sayımız 54 bine yükseldi. 54 bin öğrenci var ama kütüphane başta olmak üzere sosyal donatılar 10 bin öğrenciye göre planlanmış. İmkanlarımız bu kadar yapacak bir şey yok deyip bırakmak olmaz. Ben göreve geldiğim dönemin başında hemen bu konuya el attım ama tasarruf dönemine denk geldik. 7 gün 24 saat hizmetine göre planladığımız bir kütüphane çalışmamız var. Bu yıl içinde proje yapmak üzere bedeli ödendi. Projemiz 2021 yılında bütçelendirilecek. Kütüphaneyi önemsiyoruz. Sadece kitapların ve rafların olduğu bir yer okuma salonu olur. Bizim amacımız üniversitelerimize ve şehrimize hizmet verebilecek kapasitede bir kütüphane planlıyoruz. Bunun çalışmasını yapıyoruz ve ihale aşamasındayız.”

BU PROJELER GAÜN’Ü UÇURACAK
Rektör Gür, GAÜN’ün yeni projelerini ise şöyle anlattı: “Gaziantep’i ilaç ve medikal anlamda kümelenmesini sağlamak istiyoruz. Gaziantep birçok alanda ihracat yapıyoruz. Ama medikal alanında bu yok. Biz bunun tohumların atıyoruz. Bu proje Ortadoğu’ya açılacak sağlık turizminin ilk aşamasıdır. Radyoaktif zenginleştirilmiş madde üretip bunu ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bu projenin şimdi ihalesi yapılacak. Hastanemizin işleteceği bir üretim tesisi kuruyoruz. Bunun yanında kök hücre fabrikası kuruyoruz. Maalesef umut tacirliğine dönüştürülen bu konuyu kontrol altında kök hücre üretip bunun sağlık sisteminde kullanılmasını sağlayacağız. Mesela bir zehirlenme var ama neye bağlı olduğunu bilmiyorsunuz. Bunun neden kaynaklandığını tespit eden bilinmeyen maddelerin tespit edileceği çok büyük bir laboratuvar kuruyoruz. Bunlar hep Türkiye çapında ve uluslararası anlamda hizmet edecek projelerdir. Sağlıkta bir yandan inovatif ürünler üretip bir yandan da insanların tedavisini sağlayacağız.”

GAÜN’DE HEDEF İLK 700
GAÜN’ü dünyada ilk 700 üniversite içine sokmayı hedeflediklerini aktarann Rektör Gür, “Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı Zeugma Sağlık A.Ş. kuruldu. Radyoaktif Madde Üretim Merkezi, ileri düzey laboratuvar ve kök hücre üretim merkezi projelerimizin başında geliyor ve kurulan bu şirkette bunlar üretilecek. Türkiye’de aynı anda en fazla tetkik yapılan yer bizim üniversitemizdir. Aylık 4 milyon liralık nükleer tıp çekimi yapılıyor. Firmalar bu anlamda bizimle ortaklık kurmak istiyor. Amerika bile bizimle bu anlamda irtibata geçti. Sağlık alanında bahsettiğimiz bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Ankara’dan profesyonel bir ekiple bunu yapıyoruz. Son zamanlarda sürekli Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Orta ve yüksek katma değerli ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğini ileriye taşıyoruz. Ar-Ge ve tasarım anlamında ciddi işler yapıldı. Halıcılarla birlikte enstitü yapacağız. Halıcılıkta birinci sırada olan memleketimizdeki halıcılara her anlamda destek sağlayacağız. Uluslararası öğrenciler için Arapça ve İngilizce Açık Öğretim Fakültesi yapacağız. Türkiye’de ilk ve tek olacak. Bu projeler hayata geçince Gaziantep Üniversitesi çok önemli bir pozisyona oturacak. Şu anda dünyada ilk bin üniversite içindeyiz ama hedefimiz bunu 4 yıl içinde bu projelerle birlikte 700’e sokmak” dedi.

COVİD İÇİN ÜRETİLEN 16 İLACIN 6’SI GAÜN’DEN
Türkiye’de Covid tedavisinde kullanılmak üzere üzerinde çalışılan 16 ilacın 6’sının GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışıldığını açıklayan Rektör Gür, şu ifadelere yer verdi: “Gaziantep Üniversitesi pandemi sürecinde en öne çıkan üniversitedir. Covid’e yönelik Türkiye’de 16 ayrı ilaç çalışması yapılıyor. Bu ilaçların 6 tanesinin çalışması Gaziantep Üniversitesi’nde yürütülüyor. Üniversitemizin teknoparkında klinik uygulaması firmamız var. Sağlık Bakanlığı’nın izni ve ruhsatlandırması ile ürettiğimiz 6 ilaçtan ikisi piyasada kullanılıyor. Türkiye’nin yerli ilaç eşdeğerliliği konusunda bunu biz piyasaya çıkmasını sağlıyoruz. Covid’le ilgili ilk yerli ilacın piyasaya sunulmasında bizim emeğimiz bulunuyor. Kullanımda olan ilacın burada çalışması ile ruhsatlandırılması söz konusu oldu. İlaçların nasıl üretildiğini bilmeyen insanlar kendilerince ahkam kesiyorlar. Sağlık Bakanlığı adına ve onların onayına sunulacak ilaçların nasıl üretildiğini bilmeden boş yorumlar yapanları da kendi cehaletleri ile baş başa bırakıyorum.”


“FETÖ’CÜLER BİRBİRİNİ KORUMAK İÇİN BİZE İFTİRA ATIYOR”
15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası GAÜN’den ihraç edilen akademisyenler konusunda kendisinin üzerine bilinçli bir şekilde giden ve türlü iftiralar atan bir kadronun bulunduğunu söyleyen Rektör Gür, ihraç edilen akademisyenler ve FETÖ uzantıları hakkında ise şu çarpıcı açıklamalarla sözlerine son verdi: “Bizim 15 Temmuz süreci ve sonrasındaki dönemle ilgili cevabımız çok nettir. İhraç olan akademisyenleri ben ihraç etmiyorum. İhraçları komisyonlar ve kurullar yapar. Komisyon ve kurulların kararını YÖK’e sunar. YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından ihraçlar yapılıyor. Devletin kayıtlarında belli suçları olan insanlar FETÖ taktiği ile buradaki birtakım basın kuruluşları tarafından korunmaya alındı. Devlet dediğiniz belgeleri ortaya saçmaz, o kişilerle ilgili iftiraya başvurmaz. O kişiler hakkında şu anda geri döndükleri ve masum oldukların söyledikleri insanlar hakkında dosyalar açıldığı zaman kimsenin kimseye bakacak yüzü kalmaz. Sizce hiçbir delil olmadan herhangi bir ihraç yapılmış olsa bunun karşılığında ceza olmaz mıydı? 15 Temmuz’dan 2 hafta sonra atandım ben. Şu anda da olsa o dönemde de olsa komisyonun bana gönderdiği kararları onaylardım. Basit bir örnek vereyim; üniversitede FETÖ adına sağlık alanından sorumlu düzeyde görev yürüttü denilen bir kişi masum kabul ediliyorsa devlet neyle mücadele ediyor? Efendim bu kişi berat aldı deniliyor. Birçok kişi berat ediyor. 15 Temmuz’da sahada olup milletin canını okuyanlar var. Bunlar berat aldı diye masumlar mı? Ceza soruşturması ile disiplin soruşturmasın ayrı şeydir. 15 Temmuz’un gecesinde 4 bin 300 hakim, birkaç tane HSYK üyesi ve 3 tane Anayasa Mahkemesi üyesi hangi mahkeme kararı ile ihraç edildi? Bu gibi şeylere karnımız tok. FETÖ ile ilişkisi olan insanlar birbirini korumak adına dürüst çalışan insanlara iştira atmaktan kaçınmıyor. Ama bunlara cevabım herkes işini yapsın şeklinde olacaktır.”Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Kurtoğlukurt , 07-10-2020 12:41 aşağıdaki yorumu yaptı. Sayın eski rektör nu yaşıma kadar üniversiteyi bilirim sizin döneminiz kadar kırıcı parçalayıcı bir dönem görmedim kibir uğruna attığınız adamların hepsi döndü neredeyse yakın çevreniz a takım diye adlandırdığınız herkes şimdi yeni rektör ile bağlantı kurmaya çalışıyor.Yanınızdaki isimler üzerinden çok can yaktınız malesef şimdi onlarda koltuğunu koruma adına yalnız bırakıldınız saltanat bitti beyfendi ilahi adalet tecelli ediyor sanki...
yorumlar Bozkurt , 28-07-2020 14:54 aşağıdaki yorumu yaptı. güzelde şimdiye kadar niye bir şey görmedik ne döner alabildik nede bir gün gördük siyasetçi gibi seçim zamanı hatırlatma var
FACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna