memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

09-10-2019 17:01 Kategori: GENEL

MHP'li Atay: Çakarlı araç terörüne dur denilmeli

MHP'li Atay: Çakarlı araç terörüne dur denilmeli
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, ilgisiz kişilerin çakarlı araç kullanımı ve yine şehirde VİP salonlarının kullanımına dikkat çekerek konuyla ilgili denetimlerin sıklaştırılması hususunda Gaziantep Valisi Davut Gül’ü göreve davet etti."

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, www.memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı'ya yaptığı özel açıklamasında  ilgisiz kişilerin çakarlı araç kullanımı ve yine şehirde VİP salonlarının kullanımına dikkat çekerek konuyla ilgili denetimlerin sıklaştırılması hususunda Gaziantep Valisi Davut Gül’ü göreve davet etti.

TESPİT EDİLEN ÇAKARLI ARAÇLARA 4 BİN LİRA MALİ YAPTIRIM UYGULANACAK
İlgisiz kişilerin çakarlı araç kullanması ve durumun tespit edilmesi halinde ödenecek mali yaptırımdan bahseden Atay, “Çakarlı araçların kullanımını sınırlandırmak için Sayın Cumhurbaşka’nın bir açıklaması oldu. Arkasından İç İşleri bakanlığı bir yönerge yayımlayarak gerekeni yaptı, bütün emniyet birliklerine gönderdi. 1 Kasım itibarıyla kimlerin çakar kullanabileceği belirlenecek ve ceza kesilecek, 4 bin TL gibi çok büyük bir para cezası var . Bu sebepten dolayı çakarı usulsüz kullanan oda başkanları, dernek başkanları, parti yöneticileri, gençlik kolları başkanı ve diğer başkanlar görüyoruz ki ilgisiz alakasız insanlar çakar kullanıyor” açıklamalarına yer verdi.

ÇAKARLI ARAÇLARI HERKES KULLANAMAZ
Araçlarında çakar kullanabilecek kesimleri sıralayan Atay, “Çakar devletin koruma imkanı, kararı verdiği insanlar için uygulanılır. Bakan, Başbakan, emniyet müdürü, Jandarma genel komutanlığı, Aayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı ve vali için. Bunun dışında ise ambulanslarda ve emniyet müdürlerin araçlarında sadece tepede kullanılmak suretiyle ışıklı lambaya izin veriliyor” ifadelerine yer verdi.

ÇAKAR TERÖRÜNE DUR DENİLECEK
Resmi araçlardaki çakar terörüne dikkat çekerek bu hususta duyarlı davranmayan ve araçlarında çakar kullanan kişilere uyarılarda bulunan Atay, “Çakar kullanabilecek sadece Gaziantep’te devletin valisi ve milletvekilleri dışında kimsenin çakarlı araç kullanması mümkün değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü 1 Kasım tarihinden itibaren gerekeni yapacaklardır. Bunlara cezai müeyyideler uygulanacak. Araçları bağlanacak bu anlamda Gaziantep’te bu tip araçları olan arkadaşlarıda uyarmış olalım. 1 Kasım tarihinden itibaren buna hem Cumhurbaşkanımızın talimatı hem de İçişleri Bakanımızın yayınladığı yönerge gereği izin verilmeyecektir. Bu da hoş bir şey değil bunları olur olmaz yerde geçiş üstünlüğünü kötüye kullanması, siren açması, rahatsız etmesi trafik önceliğini kötüye kullanması trafiği tehlikeye düşürmesi hoş şeyler değil. Özellikle İstanbul ve Ankara’da çok yapılıyor. Zaten bu karar bu illere yönelik çıkartıldı.  Gaziantep’te yoğun bir şekilde görmüyoruz. Türkiye genelinde yapılacak bir uygulama 1 Kasım tarihinden itibaren Çakar terörüne Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı emriyle dur denilecek” diye konuştu.

VALİLİK ÖNLEM ALDI AMA SORUN DEVAM EDİYOR
Gaziantep’te
VİP salonlarının ilgisi olmayan kişiler tarafından kullanıldığını söyleyerek Gaziantep Valiliği tarafından konunun takip edilmesi gerektiğini duyuran Atay, “VİP salonlarındaki duruma ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra bu konuda bir boşluk oldu. Eski sistemde Başbakan vardı ve bakanlıklarda müsteşar ve müsteşar yardımcısı vardı. Eski sistemde askeri vesayet döneminde generaller milletvekillerinin önündeydi. Yeni protokol kurallarına göre mesela Başbakanlık kaldırıldı. Müsteşarlık kaldırıldı. Yerine bakan ve bakan yardımcılığı geldi. Bakan yardımcılığı bir nevi müsteşar yardımcılığıdır. Viaypi salonlarını kimlerin kullanacağı da yönergeyle bellidir. Valimiz bu konuda çok hassas ama benim gözlemlediğim kadarıyla VİP salonlarını hiç ilgisiz alakasız insanların kullandığını gözlemleniyoruz. Bu da hoş bir şey değil. Bu konuda Sayın Valimiz gerekli önlemleri aldı yazılar yazıldı. Ne yazık ki bu uygulama yine devam ediyor. Hiç ilgisi alakası olmayan bir başkanın veya birilerinin tanıdığının veya bir yerdeki danışmanın müşaviri dahi viaypi salonunu kullandığını görüyoruz. Bu da uygunsuz bir durum” ifadelerine yer verdi.

BU UYGULAMAYI YAPACAK OLAN GAZİANTEP VALİSİDİR
VİP salonların kullanımı ile ilgili tasarrufun da Gaziantep Valisi tarafından düzenlenerek koyuna duyarlılık getirilmesi gerektiğinin altını çizen Atay, “Gelecekteki günlerde meclis açıldığında Genel Merkezimizin iznini alarak özellikle bu viaypi salonuları ile ilgili protokol listesinin düzenlenmesiyle ilgili bir soru önergesinin de verilmesini düşünüyoruz. Umarım buna gerek kalmadan herkes bu hakkına razı olur. Kimse kimseden ayrıcaklı değildir. Devletin imkanlar vardır. Korumalı insanlar vardır bunları kullanırken bunları suistimal etmek diğer insanlardan farklı gibi gelip çakar kullanmak v.s viaypi salonlarını kullanmak bunlar yakışmaz. Herkesin hakkı neyse buna razı olacak bunu uygulayacak. Bunu uygulayacak olanda Gaziantep Valisidir, Emniyet Müdürüdür. Sayın Valimizin bu konuda hassasiyetini biliyoruz kendisi dahi kırmızı ışıkta duran, çakarı dahi mümkün oldukça kullanmayan birisi aynı hassasiyeti viaypi salonlarında da göstereceğini ve buraya bir düzen getireceğini umut ediyoruz. Bunlarda olduktan sonra kimse kimseden ayrıcaklı olmayacak. Devletin verdiği hakları kullanarak daha kardeşçe daha düzgün bir şekilde yaşarız diye düşünüyorum” dedi.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU