memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

23-12-2019 14:54 Kategori: GENEL

MESPA inovasyon odaklı büyüyor

MESPA inovasyon odaklı büyüyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"AR-GE ve inovasyon çalışmaları ile ilklere imza atan MESPA, yurtiçi üretim ve yurtdışı ihracatlarıyla başarısını taçlandırmaya devam ediyor. "

Medikal ürünler alanında beş kıta üzerinde 104 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen MESPA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, “MESPA uzmanlık alanında üretim yapmaya ve dünyanın yıldızı olmaya aday. Katma değerli üretimlerimizle hem ülke ekonomisine katkı sunuyoruz hem de ülkemizi dünyada temsil ediyoruz” dedi.

MESPA 60 METREKARE BİR DÜKKANDA BU İŞE BAŞLADI

MESPA’nın kuruluş hikayesinden bahsederek üretim faaliyetleri hakkında bilgi veren Polat, “MESPA’nın açılımı Medikal Sanayi ve Pazarlamadır. MESPA 1996 yılında kurulmuş bir şirkettir. Yine 1996 yılından önce de buzdolabı üretimi yapmakla birlikte biz milat olarak kendimize 1996 yılını almaktayız. 1996 yılında biz 60 metrekarede doktorlara ve hastanelere muayene masası ve paravan gibi ürünler üreterek başladık. Daha sonra elektronik hasta yatağı ilaç masası, doğum yatağı gibi, sedye gibi ürünler ürütmeye başladık” açıklamalarına yer verdi.

ALMIŞ OLDUĞUMUZ ÖDÜLLER BAŞARIMIZIN RESMİDİR

MESPA’nın alanında yurtiçi ve yurtdışı almış oldukları önemli ödüllerden bahseden Polat, “Doğum yatağını Türkiye’de ilk üreten firma biziz. Bu alanda alınmış birçok ödüllerimiz de mevcut. Yine bu alanda almış olduğumuz bir altın madalyamız var. AR-GE ve inovasyona çok büyük önem veriyoruz. bu alanda çok fazla ödülümüz var. Sağlık Bakanlığı’nın en iyi tedarikçi ödülüne de sahibiz. Yine Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 firması arasında ödüllü bir firmayız” ifadelerinde bulundu.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİME ÖNEM VERİYORUZ

MESPA’nın katma değerli üretim yaptığını söyleyerek inovasyonun temel mihenk taşı olarak görüldüğünü dile getiren Polat, “MESPA’yı ayakta tutan nedir diye geriye dönüp baktığımızda asla finansal güce dayanmadı. Ne olmuş. Hep inovasyon olmuş bizi ayakta tutan ve bu günlere getiren. Bakıyoruz. Ne üretilmemiş. Türkiye’nin neye ihtiyacı var, sağlık kuruluşlarımızın neye ihtiyacı var. Her alanda inovasyon üretiyoruz. İnovasyon bizim temel mihenk taşımızdır. Katma değerli ürünler üreterek MESPA büyüme serüvenini yakalamıştır. Hal böyle olunca da bizim için inovasyon asla önemini yitirmiyor. Toplamda 104 ülkeye ihracat yapıyoruz. Beş kıta üzerinde. İstanbul’da showroom açılımızı gerçekleştirdik bu ay itibarıyla” dedi.

ULUSLARARASI FUARLARDA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYORUZ

Uluslararası katılım sağladıkları fuarların öneminden bahsederek Türkiye’yi temsil ettiklerini dile getiren Polat, “Üç tane uluslararası büyük fuar var. Bunlardan bir tanesi Dubai’de birisi Almanya’da birisi de Amerika’da gerçekleştiriliyor. Özellikle Almanya ve Dubai’ye 15 yıldır katılım sağlıyoruz. Son iki yıldan beri de Amerika pazarında yer alıyoruz. Yine Afrika’da, Ortadoğu’da, Türkiye Cumhuriyetlerinde lokal fuarlara da katılım sağlıyoruz. Yine yurtiçi ve yurtdışı kongrelere de katılım sağlıyoruz. Kongreler de firmamızın yaptığı üren tanıtımları ve son gelişmeleri anlatmak için iyi bir fırsat” şeklinde konuştu.

İNOVASYONLARIMIZI PAZARIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUDA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

İnovasyonlarını pazarın talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiklerini söyleyen Polat, “Pazar neyi talep eder, ne ister bu alanda çok başarılı bir firmayız. Bu alanda pazarı çok iyi koklarız desek yerinde olacaktır. Bu yüzden ihtiyaçlar doğrultusunda üretim yaparız. İnovasyonlarımız da yine bu alanda oluyor. En son çıkarttığımız profesyonel hasta yatağı aynı zamanda yine geriatriye de uygun bir hasta yatağıdır. Bu ürünümüzün lansmanını Almanya ve Dubai’de yaptık” diye konuştu.

ALANINDA UZMAN EKİPLERLE ÇALIŞIYORUZ

MESPA’nın üretim aşamasında yer alan personellerinden bahseden Polat, “Ekibimizde makine mühendisleri mevcut. AR-GE’nin başında ise doğrudan doğruya ben bulunuyoruz. Araştırmalar yapıyorum. Uzmanlaşmış 20 yıllık mühendislerimiz ve çalışanlarımız mevcut. Makine mühendislerimiz, mekatronik mühendislerimiz ve medikal mühendislerimiz firmamızda üretim aşamasında yer alıyor” dedi.

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

MESPA’nın piyasanın ihtiyaçlarına hakim olduğunu söyleyerek ürettikleri ürün çeşitliliği ile on yıl sonrasının ihtiyaç duyulan ürünlerini dahi üretebildiklerini aktaran Polat, “Biz piyasanın isteklerini çok iyi takip ettiğimiz için bazen oluyor ki piyasanın beş yıl on yıl sonraki ihtiyaç duyduğu ürünleri bile ürütebiliyoruz. Ben buna erken doğum diyorum. Doğum yatağı çıkarttığımızda bir dönem bu yataklar tutulmadı. Büyük ve kaba denildi. Ama yurtdışında tutulan bir ürün oldu. Aradan beş altı yıl geçtikten sonra Türkiye’de tutulmaya başladı. Üretim kapasitemizden bahsedecek olursak yıllık 70 bin parça hasta yatağı ve çeşitli ürünlerin üretimi gerçekleştiriliyor.

MESPA İSTANBUL’DA AÇTIĞI SHOWROOM İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNUYOR

MESPA’nın İstanbul’da açmış olduğu Showroomdan bahseden Polat, “MESPA olarak İstanbul’u tercih etmemizdeki sebep Gaziantep’e yurtdışından yabancı müşteri getirmek gerek bölgesel gerekse ulaşımdan kaynaklı çok zor oluyor. İstanbul’a dünyanın her noktasından ulaşım çok kolay. İstanbul’daki showroomumuz yeni havaalanına çok yakın. Yeni Maslaktayız. Orda ürünlerimizi görebilir müşterilerimiz, pazarlıklarını yapabilir. MESPA’nın artık bir ayağı da İstanbul’da diyebiliriz” ifadelerinde bulundu.

ÜRETİM KAPASİTEMİZİN YÜZDE 82’Sİ YURTDIŞI İHRACATLARI OLUŞTURUYOR

MESPA’nın kuruluş yıllarında tamamen yurtiçine üretim yapmasına karşın ilerleyen yıllarla birlikte yüzde 82 oranında yurtdışı ihracatlarına yöneldiklerini dile getiren Polat, “Bu sektörde 1996 yılında üretime ilk başladığımızda Pazar payımız tamamen Türkiye’deydi. Her sene yurdışı pazarlarına açıldık. Bu yıl baktığımızda ise yüzde 82 ihracat yüzde 12 yurtiçi satışlarımız söz konusu oldu. Bu bizi yurtdışına açılmakta çok mutlu eden bir rakamdır” açıklamalarına yer verdi.

KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Döviz kurundaki dalgalanmanın her sektörü etkilediği gibi kendilerini etkilediği söyleyerek MESPA olarak krizi fırsata dönüştürme alanında da başarı gösterdiklerini dile getiren Polat, “Dövizdeki artış her firmayı etkilediği gibi bizim sektörümüzü doğrudan etkiledi. Bizleri bir doğrudan bir de dolaylı olarak etkiledi. Aslında dolaylı olarak dövizle aldıklarımız bizleri daha fazla etkiledi diyebiliriz. Bizler yıllardan beri alışkın olduğumuz için krizlere krizleri nasıl fırsata dönüştürebilirizi de çok iyi biliriz. Yurtdışına yeni Pazar alanlarına açılarak bu açığı kapattık” diye konuştu.

MESPA ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERE 15 YIL GARANTİ SUNUYOR

MESPA’nın ürettiği ürünlere tam garanti sunduğunu söyleyerek üretim pazarından aldıkları geri dönüşlerin olumlu yönde olduğuna dikkat çeken Polat, “MESPA’nin için ürettiği ürünlerden aldığı geri dönüşümler çok büyük önem arz ediyor. MESPA ürününe ve pazarlamasına çok güvenen bir firmadır. Türkiye’de MESPA şunu çok rahatlıkla söyler. En uzun ömürlü ürün MESPA’nın ürünüdür. Bugün 15 yıl ürettiğimiz ürünün garanti ömrü var. Arıza oranımız binde 5 gibi bir küçük oran olarak tespit edildi. Türkiye pazarında çok güçlüyüz ancak hedefimiz her kıtada var olmak dünyada söz sahibi olmaktır. Bu konuda da emin adımlarla ilerliyoruz. Latin Amerika’dan sonra da bu yıl Amerika’da etkin olacağız” dedi.

BÜYÜMEYE BAĞLI OLARAK SORUMLULUKLARIMIZ DA ARTTI

MESPA’nın büyümesine bağlı olarak sorumluluklarının da arttığını dile getiren Polat, “MESPA’nın bu büyümesinin beraberinde getirmiş olduğu bir takım sorumlulukları da var. Sorumluluklarımız ciddi oranda arttı. Öncelikle her birime doğru insanı oturtmanız gerekiyor. Her birimin olması gerekiyor. Bu birimleri doğru yönetmek ciddi bir bilgi birikimi ve sorumluluk gerektiriyor. Hoşgörü ve anlayış gerektiriyor” diye konuştu.

MESPA ÜRETİM ÇİZGİSİNDEN TAVİZ VERMEYECEKTİR

MESPA’nın üretim çizgisini değiştirmeyeceklerini söyleyerek alanında profesyonel olarak üretime devam edeceklerini dile getiren Polat, “MESPA hiçbir zaman başka alanda üretip yapıp çizgisini bozmadı. Her zaman alanında en iyi olmak için üretim yaptı. Bunun dışında hiçbir alana yönelmedik. İşimiz gerçekten çok meşakkatli bir iş. Çok yönlü bir iş. Alanımızda uzman olmak bizim en büyük hedefimiz. Belki ikinci kuşak için ilerde düşünülebilecek bir şey olabilir diye düşünüyoruz. İkinci kuşak olarak oğlum da İstanbul’da Showroomda yönetici olarak bulunuyor” dedi.

MEGA PROJELERE İMZA ATACAĞIZ

MESPA’nın ilerleyen zamanda önemli mega projelere imza atacağının söyleyen Polat, “Önümüzdeki beş yıl için düşündüğümüz mega projelerimiz var. Öncelikle alanımız on bin metrekare ve bu alan bizim için yetersiz. Arsa fiyatlarının fahiş olması öncelikle sanayicinin önündeki en büyük engeldir” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU