memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

21-04-2020 12:37 Kategori: GENEL

Karakoç: Başarılı olmanın üç altın kuralı var

Karakoç: Başarılı olmanın üç altın kuralı var
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Şireli Baklava, kullandığı birinci sınıf ürün kalitesi, hijyen ve usta marifetleriyle baklavaya yeni bir lezzet katıyor. Kaliteli baklavanın doğru adresi olan Şireli Baklava, baklavada lezzet sınırlarını aşıyor. Kalitenin vazgeçilmez kuralı olduğunu söyleyen Şireli Baklava İşletme Sahibi Ümit Karakoç, “Şireli Baklava olarak, müşterilerimize birinci sınıf malzeme ve ustalık marifeti ile kaliteli baklava hizmeti sunuyoruz."

Gaziantep’e has olan ismimizle gastronomi kentine de yakışır baklava üretmek bizim asli görevimiz. Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiğimiz baklavalarımızla yakın zamanda yurtdışına da açılarak Şireli Baklava lezzetini tüm dünyaya duyuracağız” dedi.

ÜÇ KUŞAKTIR GAZİANTEP’İN BAKLAVACISIYIZ

Gaziantep’te üç kuşak baklava işiyle uğraştıklarını söyleyerek kendisinin de 31 yıldır bire bir mesleğin içinde bulunduğunu açıklayan Karakoç, “Mesleğimiz baklavacılık. Aile büyüklerimizden devraldığımız bir meslek bizimkisi aslında. Atalarımızın mesleğini sürdürüyoruz. Ben üçüncü kuşak  olarak ailemizin baklavacılık mesleğini sürdürüyorum. Amacımız memleketimize yakışır bir baklava üretmek. Amacımız aldığımız paranın helal olmasıdır.

Müşterinin baklavalarımızı aldıktan sonra hakkını vermiş demesi lazım. Ürün kalitesi olarak, hijyen olarak, müşteriye karşı göstermiş olduğumuz ilgi ve alaka olarak her şeyin en iyisini yapmaya gayret gösteriyoruz” açıklamalarına yer verdi.

BAŞARILI OLMANIN ÜÇ ALTIN KURALI VAR

Baklava sektöründe başarılı olmak ve fark yaratmak için üç altın kural bulunduğuna dikkat çekerek Şireli Baklavanın lezzette yarattığı farklılıklardan bahseden Karakoç, “Bana göre bu meslekte başarılı olmanın üç altın kuralı vardır. Önce temiz, bakımlı ve göze hitap eden hijyen bir işyeri açarsın. İkincisi güler yüz ve tatlı dil. Üçüncüsü ise aslında bunu birinci kriter yerine koymak da gerekir ürünün çok çok iyi olması gerekiyor. Benim amacım iyi değil çok çok iyi olmak. Bende normal baklava yoktur. Özel kareyi kare ayarında yapıyoruz ve küçük dilim halinde normal baklava olarak satıyorum. Benim amacım yaşımız daha genç. Az kazanacağız, çok çalışacağız. Çocuğuma para bırakmak yerine bir marka bırakmayı tercih ediyorum. En önemlisi de aslında işimi çok severek yapıyorum. İnsan aşık olduğu işi yapmalı. Ben bu mesleğe aşığım. Aşık olursanız mesleğin hiçbir zorluğu göze gelmez.  Bir işi sadece para kazanmak amaçlı yaparsan çok da kalite oluşturamazsın diye düşünüyorum. Öncelikle insan ben bunun en iyisini yapacağım diyerek yola çıkmalı. Bir insan zaten en iyisini yapacağım diyerek yola çıktıktan sonra para kendiliğinden gelecektir” ifadelerinde bulundu.

BAKLAVA ÜRETİMİNİN HER AŞAMASINDA FAZLASIYLA SEÇİÇİ DAVRANIYORUZ

Bir baklavanın kaliteli sayılabilmesi için Şireli Baklava olarak kendisine belirlediği ana kriterlerden bahseden Karakoç, “Temizlik, hijyen ve kullanılan ürünlerin kalitesi baklavanın kalitesini belirleyen ana unsurlardan bir tanesidir. Temizlik ve hijyen konusunda saplantılı denilecek kadar zorlu bir insanımdır. Yine kullanılan ürünler konusunda da çok hassasımdır. Piyasada baklavalık fıstık kilogramı 180 lira ben gidip 185-190 liradan peşin fiyatla aldığım halde fıstık alırım. Ancak benim aldığım kalite her zaman piyasanın üzerindedir. Yine yağ alırken de birinci sınıf yağ kullanırım. Yıl içinde üç yağ aldığım işletme ile birlikte çalışırım. Birine takılıp da kalmam. O yıl hangi üreticimiz kaliteyi daha iyi korumuşsa alışverişimi ondan yaparım. Ve benim için sade yağda kaliteyi belirleyen ana kriter yağın baklava ile kullanılıp fırında ateşi görmesi ile ortaya çıkar. Fırında ateşi gördükten sonra lezzette sorun yaratmıyorsa o yağı kullanırım. Aynı kriter fıstık için de geçerlidir. Almış olduğum ana maddelerden fıstık ve yağın fırında ateşi görmesi ve lezzetinde bir kayıp olmaması gerekiyor ki ben o ürünleri alabileyim. Elimden geldiğinden daha fazlasıyla seçici davranmaya çalışıyorum.

GAZİANTEP’TE BAKLAVA ÜRETMEK BÜYÜK SORUMLULUK GEREKTİRİR

Gastronomi kenti olarak üretilen baklavalarda büyük sorumluluklar üstlenilmesi gerektiğini dile getiren Karakoç şu açıklamalarda bulundu, “Gastronomi kenti Gaziantep diyoruz. Böyle bir şehirde hele ki baklavasıyla dünyaya nam salmış bir şehir olarak baklavacı olmak büyük sorumluluklar gerektiriyor. Baklava ustalarımız bir gün sonranın hava durumuna göre baklavanın yoğunluğunu, kıvamını belirler. Yağmurlu havalarda şekeri biraz daha sert verirler. Açık havada yaz ayında su oranı biraz daha arttırılır. Yine unun karışım oranından unun yoğrulmasına kadar tüm işlemler hava durumuna göre değişkenlik kazanır. Tüm bu kriterleri iyi bir baklavacının düşünmesi ve üretimine yansıtması gerekiyor. Kaliteli baklavanın yüzde ellisi kaliteli işçilikse yüzde ellisi de kaliteli üründür.”

KALİTELİ BAKLAVA MUTLAKA ŞEKERLENİR

Kaliteli baklavanın özelliklerinden bahseden Karakoç, “Doğru bilinen yanlışlar var. İyi kalite orijinal baklava mutlaka şekerlenir. Glikozu verirseniz baklava asla şekerlenmez. Bundan kırk yıl önce Antep baklavalarında alındığında aldıktan iki saat sonra baklavanın altı kristalleşmeye başlardı. Neden? Çünkü o zamanlar glikoz hiç yoktu. Şu an o kristalleşmeyi biraz olsun engellemek için limon ya da limonsuyu kullanılarak kristalleşmenin önüne geçilmeye çalışılıyor. Şekerlenmeyen baklavadan vatandaşın çekinmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA BAKLAVA GÖNDERİYORUZ

Şireli Baklava olarak ürettikleri baklavaların Türkiye’nin dört bir tarafında en hızlı şekilde ulaştırdıklarını söyleyen Karakoç, “Türkiye’nin her bölgesine baklava siparişleri alıyoruz. Yine yurtdışı için çalışmalarımız var. Yurtdışına da açılmayı hedefliyoruz. Hatta yurtdışı ile görüşmelerimiz de gerçekleştirildi. Olursa ilk olarak Almanya’dan başlayacağız. Yine işletmemizin online satışları da mevcut. Müşterilerimiz sitemiz üzerinden kredi kartı ile ödeme yaparak istediği baklava türünde istediği miktarla alışveriş yapabiliyor. İstanbul ve Ankara’yı istenilen baklavalar için aynı gün teslim etme imkanımız var. Şu anda Gaziantep’te sadece baklava taşıyan bir kargo şirketi bile var. Yine otobüslerle de baklava gönderiyoruz. Otobüsle gönderdiğimiz mutlaka bir gün sonra alıyor. Atıyorum Tekirdağ ilinden baklava siparişi var oraya en az iki günde gider o yüzden mecburen kargoyu kullanmanız gerekiyor. Yakın yerlere otobüsle taşımayı tavsiye ediyoruz” dedi.

İMALAT KAPASİTEMİZİ YURTDIŞI SATIŞLARIMIZLA BİRLİKTE ARTTIRACAĞIZ

Şireli Baklava olarak üretim kapasitelerinden bahsederek üretim kapasitesine yönelik ileriki dönemde gerçekleştirilecek projelere değinen Karakoç, “İmalat kapasitemize bakacak olursak günlük 100 tepsi civarında baklava çıkarabiliyoruz. Yurtdışı işimiz de gerçekleşirse imalat sahamızı ve çalışan personel sayımızı da yine ona göre genişleteceğiz. Yine binim çok fazla büyümemek gibi bir kriterim var. Bu işi fabrikasyona döktüğünüz zaman işin içine makine girince on işçinin yapacağı işi bir makine üstleniyor belki ama o lezzeti katamıyor.  Öyle bir ürün yapacaksın ki o gün dükkanın kapalı ise müşterin herhangi bir x dükkanına gidip tatlı alınca ve o tatlıyı yiyince yok bizim Şireli Baklava’nın yerini asla tutmaz dedirtebiliyorsak biz başarılı olmuşuz demektir” diye konuştu.

BİZ TATLI DEĞİL BAKLAVA ÜRETİYORUZ

Şireli Baklava olarak ürettikleri ürünlerin birinci sınıf baklava olduğunu söyleyerek  baklava ile tatlı arasındaki farklara dikkat çeken Karakoç, “Bir baklava var bir de tatlı var aslında. Ben çoğu sözde baklavaları tatlı niyetiyle görüyorum. Gaziantep baklavası olarak satıyorsanız o ürünün şehre ait olması şehrin adını yükseltmesi gerekiyor. Bugün bir kilogram sade yağı 80 liradan alıp da bir kilogram Antepfıstığını 190 liradan alıp baklava yapmak ayrı bir şey, margarinle ucuz fıstıkla baklava yapıp kilosunu 25-30 liradan satmak ayrı bir şey. Bu mesele para kazanmak olsaydı bizler de işimizi onlar gibi yapar ve daha çok para kazanırdık. Ve bir baklava işletmecisi olarak en büyük isteklerimden birisi baklavanın kilogramının 30 lira, 40 lira, 50 lira olup da herkesin evine girmek, herkesin sofrasına konabilmektir. Fiyatlar genel olarak yüksek, ancak bunun ana sebebi Sade yağ ve Antepfıstığı fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı. Fıstık fiyatlarının bu denli yüksek olması stokçuluk sorununu gündeme getiriyor. Baklava kilogram fiyatı 40-50 lira olsa haftalık çalışan, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız dahi en az haftada bir defa evine baklava götürebilecek. Fiyatların yüksekliğini görüyoruz ancak fiyatların baklavacıyla hiçbir alakası yok aslında” dedi.

YETKİLİLERİN FISTIK FİYATLARINI ARAŞTIRMASI GEREKİYOR

Baklava fiyatlarının yükselmesinde ana etken olan fıstık fiyatları üzerine devletin fiyat araştırması yapması gerektiğini söyleyerek stokçulara dikkat çeken Karakoç, “Hükümetin fiyat denetimleri hususunda özellikle fıstıkçılar üzerine araştırma yapması gerekiyor. Yetkililerin gidip şu depoları gözden geçirmesi de gerekiyor. Depolarda yapılan fırsatçılığın önüne geçilmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

ŞİRELİ BAKLAVA İSMİ GAZİANTEP’E HAS OLSUN İSTEDİK

Şireli isminin nasıl oluşturulduğunu söyleyerek firma isminin sunduğu anlam üzerine açıklama yapan Karakoç, “Şireli ismini arkadaşlarımızla düşündük ve hem Gaziantep’e uygun bir isim olsun hem de mesleğimizle alakası olsun istedik ismimizin. Daha önce siniydi ismimiz. Amadan olsun istedik önce. Amadan da sini anlamında. Aman’a başvurduk isim için Amadan ile Hamadan dil teriminde aynı anlama çıkıyor. Hamadan ismi Antep terimiyle Amadan geçiyor. Hamadan’ın isim hakkına başvuru yaptık ve kabul görmeyince Şireli isminde karar kıldık. Marka tescilimizi de yaptık ve yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

ÖZEL TASARIM BAKLAVALARIMIZLA HÜR TÜRLÜ HİZMETE HAZIRIZ

Şireli Baklava olarak açılış, düğün, nişan, toplantı ve özel günlere yönelik tasarımlarla baklavalar yapılabildiğine dikkat çeken Karakoç, “Özel günlerde, düğünlerde, nişanlarda kat kat pasta gibi biz de kat kat havuç dilimleriyle bir çalışma yapıyoruz. Yine kişiye özel tepsiler de hazırlayabiliyoruz. Baklava ile isimler yazılabiliyor, doğum günleri için tarihler yazılabiliyor. Yine özel protokol için hazırlanan tepsilerimiz mevcut. Baklavada ve fıstık ezmesinde tasarımda da sınır tanımıyoruz. Tamamen doğul birinci sınıf ürünlerimizle bu tasarımları yapıyoruz. Yine tekli kutularda isteğe göre baklava ve midye hizmetlerimiz de mevcut. Açılış, düğün, nişan, toplantı, hediyelik yazılı görselli, logoları ile birbirinden güzel ürünlerimizle müşterilerimize hizmet sunuyoruz” dedi.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna