memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

05-12-2018 13:54 Kategori: GENEL

Kaplan’ın 5 Aralık Dünya Kadın Günü mesajı

Kaplan’ın 5 Aralık Dünya Kadın Günü mesajı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"CHP Gaziantep Milletvekili, İnsan Hakları Komisyonu Üyesi İrfan Kaplan, 5 Aralık Dünya Kadın Günü’nünde yazılı bir açıklama yayınladı."

CHP Gaziantep Milletvekili, İnsan Hakları Komisyonu Üyesi İrfan Kaplan, 5 Aralık Dünya Kadın Günü’nünde yazılı bir açıklama yayınladı.

“5 Aralık 1934 tarihinde, 258 milletvekilinin oy birliği ile ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde henüz kadına seçme seçilme hakkının teslim edilmediği bu yıllarda, ülkemizde kadınlar, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 84 yıl önce verilen olağanüstü bir karar ile eşit hak, eşit katılım açısından siyasi haklarına sahip olmuşlardır.

Uluslararası alanlarda bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ve demokratik olduğunun göstergesi, kadınlara tanınan haklarla doğru orantılıdır.

Ülkemizde kadınlara siyasi haklarının verilmesinden bir yıl sonra gerçekleşen seçimlerde 18 kadın milletvekilinin meclisteki yerini alması, bu yasanın kayıtlarda kalmayıp hayata geçirilmesindeki kararlılığın kanıtıdır.

1935 yılında kadınlar %4,6 oranı ile siyasete katılım sağlamışken; günümüzde 27. Dönem kadın milletvekili sayısı oranı %17,1 ile gerekli oranın çok gerisinde kalmıştır. 34 ilimizde ise hiç kadın milletvekili bulunmamaktadır.

Bir ülkede karar alma sürecine ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar dahil edilmiyorsa -üzülerek ifade ediyorum ki- o ülkede alınan kararların demokratik olduğundan söz edilemez.

Ülkemizde cinsiyet eşitsizliğinin en belirgin olduğu alanların başında gelen siyaset, kadınlar için kapalı bir arenaya dönüştürülmüştür. Özellikle siyasi karar mekanizmalarında yer almayan kadınlarımızın siyaset alanındaki bu hali aslında bir hak ihlalidir.

Kadınların siyasal yaşamdaki düşük temsiline sosyokültürel ve sosyoekonomik unsurların sebep olduğu bilinmektedir. Bunlar toplumumuzda birçok kadının ekonomik bağımsızlığını elde edememesi, eğitimlerini tamamlayamaması, toplum tarafından dayatılan ağır sorumluluklar, kadını geri plana iten toplumsal ve kültürel yapımızın yanında siyasi partilerin ve sisteminin erkek egemen bir yapıya sahip olması gösterilebilir.

Kadınların siyasete eşit katılımının gerekli önlem ve yöntemlerle desteklendiği, hayatın her alanına kadın elinin değerek güzelleştiği, kadınların toplumumuzda ve siyasal yaşamda hak ettikleri yerlere geldikleri daha demokratik bir Türkiye umuduyla tüm kadınların Dünya Kadın Hakları gününü kutlarım.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU