memo

Bugun...

TERMİN FUARCILIK

TERMİN FUARCILIK

20-08-2019 10:51 Kategori: GENEL

Hidrolik ve Pnömatik’in kalbi Özcoşkun’da atıyor

Hidrolik ve Pnömatik’in kalbi Özcoşkun’da atıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep’in hidrolik ve pnömatik ihtiyacından yola çıkarak 2003 yılında sahaya inen Özcoşkun Hidrolik ve Pnömatik, sektörün öncü lideri oldu. "

Gaziantep’in ardından bölge bayiliğini üstlenen Özcoşkunlar bugün Hidrolik ve Pnömatikte tüm Türkiye’nin distribütörlük görevini üstlendi. Hedeflerinin Gaziantep’i Hidrolik ve Pnömatik alanında marka şehir yapmak olduklarını söyleyen Özcoşkun Hidrolik ve Pnömatik Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Savcılı, “Bugün dünya hidrolik ve Pnömatik üzerine dönüyor” dedi.

AİLE ŞİRKETİ OLARAK İŞ DÜNYASINA GİRDİK

Özcoşkunlar Hidrolik ve Pnömatik’in kuruluş ve sektörde yükselme aşamalarını değerlendiren Savcılı, “Firmamızı Coşkun Hidrolik olarak 2003 yılında şahıs şirketi şeklinde kurduk. Şirketimiz aile şirketi olup üç kardeş bir babayız. Benim bir büyük abim 2003 yılında sanayide işletmemizi hayata geçirdi.

O zamanlar ben lisede okuyordum. Okul bitince sektörümüzün içinde olmam gerektiğini anladım ve liseden sonra artık iş dünyasının içine atılmaya başladım. İşletmemize genç bakış açısıyla yeni ivmeler kazandırmak için sürekli projeler geliştirdim, atılımlar yaptım ve sektördü ismimizi hızla yükselterek ilerlemeyi sağladım” açıklamalarında bulundu.

HAZIRA DAYALI BÜYÜMENİN ÖNÜNE GEÇMEYE KARAR VERDİM

Hidrolik sektörünün hazıra dayalı büyüdüğünü söyleyerek bu gidişatı değiştirmek için Özcoşkunlar olarak sektörde fark yaratmaya karar verdiğini söyleyen Savcılı, “Hidrolik sektörü hazıra dayalı büyüdüğünü gördüm. Gaziantep hidrolikte sürekli dışa bağımlı bozulan her hidroliği dışarıdan temin ediyordu. Bizim ürünlerimiz çok pahalı. 2004-2005 yılı makine satışlarının zirve yaptığı dönem oldu doğal olarak hidroliğin de en fazla olduğu dönem oldu. Dünya hidrolik ve pnömatiğin üzerine dönüyor. Hidrolik ve pnömatik olmazsa hayat durur” ifadelerinde bulundu.

HİDROLİK VE PNÖMATİK SEKTÖRÜNDE İKİ ÖNEMLİ BOŞLUK YAKALADIK

Hidrolik ve pnömatik sektöründeki yeni atılım alanlarından bahsederek Özcoşkunlar olarak sektördeki boşlukların doldurulduğunu açıklayan Savcılı, “Sanayiye geldiğimde baktım ki çalışan her makine saatlik yüksek ücretlerle çalışıyor. Bir makinenin saatlik ücretleri 300 lira 500 lira gibi rakamlarla çalışıyor. On saat bir makinenin arızalandığını düşünsen minimum 3 bin lira zarardasın. Bize gelen her müşterinin işi acildir. Çünkü bir makine durdukça iş yapamaz. Gaziantep’in hidrolik ve pnömatikte eksik olduğunu gördüm.

Piyasanın boşluğunu araştırdık. Rakiplerimizin önüne nasıl geçerizi araştırdık. Çalışacağım firmaları ayarladım ve İstanbul’a görüşmelere gittim. Büyük müşteriler ile görüştüm ve onların güvenini kazandım. 24 saat aktif çalışan bir sektörümüz var. Fabrikalar, iş makineleri gece gündüz çalışıyor ve arıza durumunda bize ihtiyaç duyuyorlar. Sektördeki ikinci boşluğu da şöyle gördüm. Gece fabrikalarda bir makine arıza yapınca en az 150 işçi çalışamıyor sabaha kadar.

İşletme tamamen zararda. Gece kimse de tamirat için gitmiyor. Ben bu boşluğu doldurdum ve yedi gün 24 saat çalıştım. Mutlaka bir nöbetçi ustamız olur ve sabaha kadar bekler. Bunları yapınca iş bitirebilen algısı oluşmaya başladı fabrika sahiplerinin gözünde. Tüm büyük iş adamları arıza durumunda işi bana yönlendirdi. Şu anda 10 bin müşterinin üzerinde portföyümüz var. Müşterilerimize büyük güven de verdik” dedi.

GAZİANTEP İÇİN BAŞLADIK BUGÜN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDUK

Özcoşkunlar Hidrolik ve pnömatik’in Gaziantep için yola çıkışının ardından sektörde kendini yetiştirerek bugün Türkiye distribütörlüğünü aldıklarını ve Çin’e dahi ürün teslimatı yaptıklarını belirten Savcılı, “Bizim her şeyimiz AR-GE. AR-GE çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. 2008-2009 yılları ticaret hacmi açısından çok güzel yıllar oldu. Bir de müşterimize değer verdikçe onların geri dönüşümünü aldık. Önce Gaziantep’in ihtiyaçlarını tamamladık. Sonra bölge bayiliğini oluşturduk. Şuanda da Türkiye distribütörlüğünü aldık. Çin bile bugün bizden ürün alıyor. Şu anda Ortadoğu ülkelerinde çalışmadığımız ülke yoktur. Bahsettiğimiz bu Ortadoğu ülkeleri kendisini Hidrolik ve pnömatik alanında geliştirememiş ülkelerdir. Bizler için de yeni yatırım sahalarıdır. İmalat yapacak ekipman, ustalık, hammadde bu ülkelerde yoktur. Biz bu Pazar sahasını çok iyi değerlendirdik” açıklamalarında bulundu.

SOLİT PROGRAMI SEKTÖRÜMÜZ İÇİN MİLAT OLDU

Hidrolik ve pnömatik sektöründe solit programıyla tanıştıktan sonra önemli atılımlar sağlayarak bu gelişimi iş dünyasına aktardıklarını söyleyen Savcılı, “Sektörümüzde solit programı ile tanıştık. Bu program bizi mühendislik bölümünde yukarılara taşıdı. Bu programda üç boyutlu çizimlere başladık. Gaziantep’e iş için gelen iş makinalarını bir bir tespit ettik. Bu makinelerin arızalarının giderilemediğini gördük. Gittik bu iş makinelerini bire bir söküp üç boyutlu olarak yeniden çizdik. Bu şekilde çalışarak sektörde tek olduk. Şu anda yetkili servisler bile bizi arayıp çoğu konuda bilgi istiyor” diye konuştu.

DEVLETİMİZİN ARTIK BİZLERE DAHA FAZLA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR

Hidrolik ve pnömatik sektörünün katma değeri yüksek bir alan olduğunu söyleyerek devletin bu sektöre daha fazla sahip çıkması gerektiğini söyleyen Savcılı, “Hidrolik mesleğimiz için bizler hibe istemiyoruz devletten. Devletimizi istiyoruz ki kendi sorunları ile ilgilensin. Biz o kadar hibeler çıktı ancak ben CNC kendi bütçemle aldım, dükkanımı kendi bütçemle açtım. Devletimizden bir kuruşluk destek almadım. Gücüm bunlara yeter diye düşündüm. Ancak şu anda belirli bir yere ulaştık. Şu anda devletimiz bize lazım. Kendi sektörümüzde bir TIR hidrolik ürünümüz şu anda 500 bin euro. 90 bin euro da katma değer vergimiz var. Devletimiz vergi ile devlettir. Bir makarna TIR’ın 200 euro katma değeri var devlete. Devlete getirisi olan sektörlerimiz ortada. Bunun için artık devletimizin daha çok katma değer alabilmesi için bizlere öncülük etmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP ARTIK İPLİK VE HALI SEVDASINDAN VAZGEÇMELİ

Gaziantep’in belirli sektörler üzerine yoğunlaştığını söyleyerek yeni istihdam alanlarının zorunluluğuna değinen Savcılı, “Gaziantep bir sektör üzerine yoğunlaşıp gidiyor. Gaziantep’in halı ve iplik sevdasından biraz vazgeçmesi lazım. Yeni istihdam alanları açmamız lazım. Şu anda Gaziantep’te iplik dursa ihracatlarımız sıfırlanır. Benim yapabildiğim ihracatlar ortada. Bizlerin gelişmesi lazım. Makine sahibinin ne yazık ki söz hakkı yok bu şehirde. Bizim bir kibrit kutusu kadar valf 100 euro. Bu ürünün bir TIR dolusu 10 milyon euro yapar. Devlete vergisi ise yüzde 18’den bir milyon 800 bin euro yapar. Devletimizin artık bunu görmeli” diye konuştu.

ENGELLİ ASANSÖRÜNÜN GAZİANTEP’TEN ÜRETİLMESİ İÇİN ÖNCÜLÜK ETTİK

Gaziantep’in engelli asansörü üretemediğini görünce Özcoşkunlar Hidrolik ve pnömatik olarak bir öncülük yaptıklarını söyleyerek bugün tüm engelli asansörlerinin Gaziantep’ten Türkiye’ye gönderildiğini söyleyen Savcılı, “Engelli Asansörünü şehrimiz başka şehirden alıyordu. Biz bunu Gaziantep için bir ayıp olarak gördük ve bir engelli asansörünü alıp projelendirdik. Her birim sektör kendi alanında yeni projeler üretti ve en iyi engelli asansörünü oluşturduk. Şu anda tüm Türkiye’ye engelli asansörü Gaziantep’ten gidiyor. Bu şehrin girişimcilik ruhu var” şeklinde açıklama yaptı.

BÜYÜMEK İÇİN ÜRETMEK ÜRETMEK İÇİN DE MAKİNE LAZIM DEDİK

Özcoşkunlar Hidrolik ve pnömatik olarak sektörde büyümeyi hedeflediklerini söyleyerek teknolojik yatırıma verdikleri önemden bahseden Savcılı, “Fuarlara katıldık. CNC makineleri aldık. İmalat yapmak için bize makine lazım dedik. Özcoşkun hidrolik olarak biz kazancımızı makineye yatırdık. Bir makine aldık ürettiği ile kendisini ödedi ardın bir daha ardından bir daha şeklinde büyüdük. Modernleşmeye hep önem verdik. Solit programın da biz beş boyutlu çizimi tamamladıktan sonra müşterine makinen hazır diyebiliyoruz. Çünkü çizimden sonra işimiz anında sonuç veriyor” dedi.

SAVCILI BİRLİK CEMİYETİ İLE AŞİRETİMİZİN BAĞLARINI GÜÇLENDİRİYORUZ

Hidrolik ve pnömatik sektörünün yanı sıra yeni oluşturdukları bir sivil toplum örgütü yapısından bahseden Savcılı, “Kendi faaliyet alanımız dışında bir de sivil toplum örgütü alanında da bir faaliyetimiz oldu. Savcılı Birlik Cemiyeti’ni kurduk. Savcılı olarak birlik ve beraberliği sağlamaya çalıştık. Robin Hood misali hizmet vermektedir derneğimiz. Çok geniş bir aşiretiz Savcılı olarak ancak bakıyorum da birbirinden kopmalar var ve kimse birbirini tanımıyor. Birlik ve beraberlik sağlamak için dernek aracılığıyla birbirimizi tanımaya gittik. Dernekler Masası’na başvurumuzu yaptık resmi olarak. İlk gün 150 kişiye ulaştık şimdi 300 kişi olduk. Daha da hızlı bir şekilde büyüyeceğiz. Savcılı olarak aileleri tespit ettik toplamda gezip kapısını çalıp tanıyacağımız 174 tane aile var” ifadelerinde bulundu.

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU