memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

17-09-2018 10:56 Kategori: GENEL

Gaziantepli baklavacıların 'Midye baklava' kavgası yargıya taşınacak

Gaziantepli baklavacıların 'Midye baklava' kavgası yargıya taşınacak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep'in baklava üreticileri "Midye Baklava" kavgası veriyor. Midye baklavanın tasarım tescilini alan firmanın diğer firmalara noter aracılığıyla ihtarname göndermesiyle başlayan tartışmada son karar ise yargıya kaldı. "

KAHRAMANMARAŞLI KADINLAR YAPIYORDU
 
Midye baklava aslında Kahramanmaraşlı kadınlar ve tatlıcılar tarafından “Bayram tatlısı” olarak yapılıyor. Ancak Gaziantep’teki baklavacılar tarafından da üretilmeye başlayan midye baklava, baklava ustaları tarafından tartışma yaşanmasına neden oldu. Gaziantepli bir firmanın midye baklavanın tasarımına Türk Patent Enstitüsü (TPE)'den "Tasarım tescili” alması, kentteki baklava sektöründe büyük bir kavgayı tetikledi. 

BAKLAVACILARA İHTARNAME

Midye baklavanın tasarım tescilini alan firma, diğer baklava üreticilerine, noter kanalıyla ihtarname göndererek, midye baklava üretimini yapmamalarını, aksi halde maddi ve manevi tazminat talebi ile suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. İhtarnameler Gaziantepli baklavacılar tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. Midye tatlısının Kahramanmaraş kökenli olduğu, Kahramanmaraş'ın ünlü bir tatlıcı firması tarafından uzun yıllardır imal edildiğini, bu tatlının özellikle bayramlarda Kahramanmaraşlı kadınlar tarafından da yapıldığını, yıllar önce Gaziantep'e gelen Kahramanmaraşlı bir tatlı ustası tarafından çeşitli yerlerde imal edildiğini daha sonra da diğer illere de yayıldığını belirten baklava imalatçıları, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 Kaynak: Sözcü
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU