Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

20-11-2019 15:25 Kategori: GENEL

Gaziantep’e değer katıyoruz İnşaat sektöründe fark yarattık

Gaziantep’e değer katıyoruz İnşaat sektöründe fark yarattık
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep’te 21 yıl önce bir aile şirketi olarak kurulan ve bugün Güneydoğu’nun lider inşaat firması haline gelen Adıgüzeller İnşaat, sunduğu kalite, etkin hizmet, seçkin ve tercih edilebilir yapısı ile başarısının haklı gururunu yaşıyor."

Projeleriyle Gaziantep’te ilklere imza attıklarını dile getiren Adıgüzeller İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Adıgüzel, “Mega projelerimizle Gaziantep’te inşaat sektöründe fark yaratıyoruz” dedi.

ALİ ADIGÜZEL KİMDİR?

Adıgüzeller İnşaat Limited Şirketi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak kısa özgeçmişinden bahseden Ali Adıgüzel, “ 1972 yılı Elazığ Maden doğumluyum. İlköğretimi Diyarbakır’da bitirdikten sonra babamın işi dolayısıyla geldiğimiz Gaziantep’te Lise 1. Sınıftan itibaren eğitim hayatıma devam ettim. Ankara Üniversitesi İnşaat Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup, aynı zamanda beş çocuk babasıyım. Firmamız, Gaziantep’te taahhüt ve yap sat sektöründe faaliyet göstermektedir.

ADIGÜZELLER İNŞAAT, BÖLGEYE ve ŞEHRİMİZE NİTELİKLİ ESERLER KATTI

Adıgüzeller İnşaat, 1998 yılından itibaren özellikle kamuya ait taahhüt işleriyle inşaat işlerine başlamıştır. İnşaatçılık ailemizin genel mesleği diyebilirim. Benim dışımda diğer iki kardeşim de inşaat mühendisidir. Okulu bitirdikten sonra hepimiz önce özel firmalarda çalışıp tecrübe kazandıktan sonra bir araya gelerek firmamızı kurmuş olduk. Müteahhitlik hayatına başladığımız ilk günkü heyecan ve aşk ile hala çalıştığımızı söyleyebilirim. Şehrimizde ve çevre illerde birçok inşaatın yapımını tamamladık.

Kompleks okul ve nitelikli fakülte binaları ile eğitime, birçok spor yapısı ile spora ve özellikle de kaliteli toplu konut inşaatları ile de konut sektörüne katkı vermeye çalıştık. Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Gaziantep Üniversiteleri’nde birçok nitelikli fakülte binasının yapımını üstlendik. Son olarak Gaziantep Üniversitesi’nin içindeki gençlerin severek zaman geçirdiği SPORİUM bina inşaatını tamamladık.

TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK SPOR SALONU’NU ŞEHRİMİZE BİZ KAZANDIRDIK

Hayata geçirdikleri Türkiye’nin 3. büyük kapalı spor salonu olan Şahinbey Kapalı Spor Salonu hakkında bilgi veren Adıgüzel, “Gaziantep Şahinbey Spor Salonu birçok özelliği ile ülkemizde yapılmış en kaliteli salonların başında gelmektedir.’’ dedi.

TÜRKİYE’DE 1200 KONUTU 400 GÜNDE YAPABİLEN İLK FİRMAYIZ

Son yıllarda yaptığımız en önemli projeler, özellikle konut alanında yapılmış nitelikli projelerdir. Şahinbey Belediyesi’ne 2011 yılında yapmış olduğumuz Serinevler Mah. 300 konut İnşaat’ından sonra Nuri Pazarbaşı Mah. Çamlıca konutları içindeki 749 adet konut ve ticari işyerlerinin bulunduğu iki adet projeyi başarıyla tamamladık.  Mavi kent bölgesinde yer alan 4. Etap 1200 konut İnşaatını ve son olarak yine Mavikent Mah. 1248 konut inşaatının teslimini tamamlamış bulunmaktayız.  Özellikle Mavikent 4. Etap 1200 adet Toplu Konut inşaatını 400 günde tamamlayarak ülkemizde bir rekora imza attıklarını belirten Adıgüzel, ‘’Türkiye’de 1 günde 3 adet konut üretebilen tek firmayız’’ dedi.

  TÜRKİYE’DE YAPILAN İLK ET HALİ VE ET BORSASI BİNASI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ve Gaziantep Ticaret Borsası tarafından yaptırılan ve ülkemizde emsali olmayan ‘’Gaziantep Et Hali ve Et Borsası’’ inşaatını daha yeni tamamladıklarını belirten Adıgüzel, gastronomi kenti olan Gaziantep’in etle markalaşmış kimliğine yakışacak, et üretiminin modern tesislerde hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sağlayacaktır.’’ dedi.   

ÖNCELİĞİMİZ, MUHATABIMIZA GÜVEN VERMEK

Hem taahhütte hem yapsat sektöründe hizmet vermeye çalışan şehrimizdeki tek inşaat firması olduklarını belirten Ali Adıgüzel, son yıllarda yatırımlarına hız verdikleri özel yap-sat alanında da çok başarılı projelere imza attıklarını söyledi.

İbrahimli Tam Olimpik havuz karşısında tamamladıkları 2 blok ve 32 daireden oluşan Batıkent Konakları projesiyle şehrimize değer katan bir eser oluşturduklarını, Şehitkamil Belediyesi’ne yakın Palmiye Otel yanında yaptıkları ADIGÜZELLER İŞ MERKEZİ ile de bunu taçlandırdıklarını belirtti. Bu alandaki muhataplarına güven sunduklarını anlatan Adıgüzel, “Müteahhitlik mesleğinin ülkemizde bilinen olumsuz adından kurtulması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Bu mesleğin işin içinde yetişmiş kalifiye kimseler tarafından yapılmasının, şehrimize ve ülkemize değer katacağına inandığını söyledi.

SALT PARA KAZANCI İLE YOLA ÇIKARSANIZ, KAYBEDERSİNİZ!

Bu sektörde önceliklerinin hiçbir zaman ‘’Para kazancı’’ olmadığını dile getiren Adıgüzel, her meslekte olduğu gibi bu sektörde de sadece daha fazla para kazanayım hedefi ile yola çıkarsanız, o işte marka olamazsınız. Bizler de madem bu işin mutfağından geldik diyoruz, o zaman kimseyi aldatmadan, işimizi doğru dürüst yapacağız. Bunu bünyemizde görev yapan teknik eleman kadromuz ile prensip edinerek, daha çok emek vererek, kaliteli iş üreteceğiz diyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

ADIGÜZELLER İNŞAAT’IN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Müteahhit olarak en önemli özelliğimiz; işi almadan önce tepeden tırnağa kapsamlı bir maliyet hesabı çıkartmamız, işi yaparken tarafımıza verilen proje ve dokümanları, bu işi iyi bilen uygulayıcı bir firma olarak eleştirebilmemiz ve gerekli olabilecek değişiklikleri, işin sahibi idarelere izah ederek, en doğru ve ekonomik şekilde yapımını gerçekleştirmemizdir. Bu işte yıllarca emek vermiş 3 erkek kardeş olarak, nereden geldiğimizi unutmadan, her bir çalışanımızın alın teriyle, sevgi ve saygı ile motivasyon dolu bir beraberlik içinde, önümüzdeki hedeflere yürümek istiyoruz.     

4734 SAYILI İHALE KANUNU MUTLAK SURETLE REVİZE EDİLMELİ

Ülkemizde kamuya ait işlerin yürütülmesinde geçerli olan 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun mutlaka revize edilmesi gerektiğini, işin en düşük fiyatı veren firmalara verilmesinin doğru bir yöntem olmadığını, müteahhitlerin kayıtlı ve güncellenebilen bir sicilinin olması gerektiğini, mali verileriyle birlikte bu sicilin işi almada önemli bir kriter olması gerektiğini belirten Adıgüzel, “4734 sayılı Kanun’un temelinde olağanüstü malzeme fiyat artışlarını karşılayabilecek bir fiyat farkı mekanizmasının olmaması ilgili yasanın en büyük eksikliğidir ve bu sektörde bulunan herkesi çok mağdur etmektedir.’’ ifadelerinde bulundu.

DEVLETİN BABA MERHAMETİYLE MÜTEAHHİDİNE DESTEK ÇIKMASI GEREKİYOR

2018 yılından önce ihale edilmiş işlerden süreli taahhüt işi almış müteahhitlerin çok büyük yara aldıklarını belirten Adıgüzel, “2018 yılının başından itibaren yapı malzemelerine gelen olağanüstü fiyat artışlarına karşı devletin baba şefkatiyle ortaya çıkarak, bir fiyat farkı kararnamesi ile destek olmasının vakti geldi de geçti bile. Bu sektörde çalışan insanların daha fazla zarar görmeden aynı 2001 ve 2008 yıllarında olduğu gibi Müteahhitlere ödenecek fiyat farkı ile bu sektörde bulunanları yaşatabilmeli’’ çağrısında bulundu.

ŞEHRİN EN ÖNEMLİ SORUNU TRAFİK

Gaziantep’in şehir planlamasının doğru yapılmadığını, bununla birlikte şu an kentimizin en önemli probleminin TRAFİK olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, “Büyükşehir Belediyesi’nin en çok kafa yorması gereken konunun trafik olduğunu, her yıl trafiğe çıkan araç sayısının arttığını buna karşın şehrimizin ana arter yollarının dar olmasının sorunu gittikçe büyüttüğünü belirtti.

Bir diğer önemli konunun şehrimizdeki gelir grubu düşük vatandaşların konut sahibi olabilmelerinin kamu eliyle arttırılması gerektiğini belirten AdıgüzelL, ‘’Şehrimizde hayat standardının yüksek oluşu nedeniyle, dar gelirli vatandaşların Avrupa’da olduğu gibi konut almalarını kolaylaştıracak çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

EKONOMİDE YAŞANANLAR EN ÇOK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ VURDU

Son dönemdeki fiyat ve döviz artışlarının sektöre etkisini değerlendiren Adıgüzel, “Son iki üç yıldır malzeme fiyatlarına gelen zamlar ve dövizdeki kur artışları ile mücadele edemez duruma geldik. Lokomotif sektör olmanın da büyük dezavantajları var. Son dönemde yaşadıklarımızdan en çok olumsuz etkiyi inşaat sektörü gördü. Buna son 1 yıldır bankaların da inşaatçılara adeta sırt dönme felsefesi de eklenince, maalesef sektörde bulunanlar çok büyük darbe yedi.

Ayrıca ülkemizde bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 2 bin 700, bütün Avrupa’da ise 25 bin civarında. 

Yurtdışında yeterli kadrolara sahip olmadan ve belli oranda iş bitirmeden inşaat sektörüne giriş yapılamadığını vurgulayan Ali Adıgüzel, sektör ve tüketicinin mağdur olmaması ve kaliteli yeni konutlar üretilebilmesi için bu müteahhit enflasyonunun engellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna