memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

18-06-2021 09:04 Kategori: GENEL

Eğitimde ve sağlıkta fiziki sorunların bitmesine çok az kaldı

Eğitimde ve sağlıkta fiziki sorunların bitmesine çok az kaldı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Valisi Davut Gül, yoğun bürokratik temposuna Kahve Molası’nda ara verdi. Vali Davut Gül, www.memohaber.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’yı makamında kabul etti ve bir www.memohaber.com klasiği olan Kahve Molası’na konuk oldu. "

Samimi ve içten bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Vali Davut Gül, eğitimden sağlığa, pandemi sürecinden spor yatırımlarına, hayata geçirilen projelerden hayata geçirilmeyi bekleyen projelere kadar birçok konuda detaylı açıklamalarda bulundu. Vali Davut Gül, Gaziantep’in birçok sorunu bulunduğunu ancak bu sorunların altından başarıyla kalkacak kapasiteye de sahip bir il olduğunu vurguladı.

Gaziantep’te 2 yılı aşkın görev süresi boyunca birçok sorunla karşılaştıklarını ancak bu sorunların tamamının altından ortak akıl ve fikir birliği ile kalktıklarını belirten Vali Davut Gül, Gaziantep’in gelişime açık ve farklı kapasitelere sahip bir şehir dolduğunu belirtti. Gaziantep’in üreten bir şehir olmakla beraber sürekli göç alan bir şehir olmasından kaynakjlanan dezavantajı avantaja çevirmek için çalıştıklarını dile getiren Vali Davut Gül, yoğun bürokratik temsposunun arasında Kahve Molası’na konuk olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Keyifle okuyacağınız bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Vali Davut Gül, tercih ettiği yemeğe kadar bir çok konuda bir çırpıda okuyacağınız açıklamalarda bulundu.

İŞTE O SÖYLEŞİ…

HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL FAKAT KÖTÜ BİR DURUM DA YOK

Gaziantep oldukça göç alan bir şehir. Aynı zamanda üreten ve gelişen bir şehir. Göç aldığı için sorunları da olan bir şehir. Ama sorun çözme kapasitesi de yüksek bir şehir. Gaziantep’te her şey güllük gülistanlık değil ama her şey kötü de değil. Gaziantep karşılaştığı sorunları çözebilecek kapasitede ve bunu başarıyla yapabiliyor. Gaziantep’in bugünü dünden daha iyidir ve inanıyorum ki yarınımız daha iyi olacak. Geldiğimiz nokta yeterli değil fakat zamanla her şey daha güzel olacak.

PANDEMİ SÜRECİNDE DAHA YOĞUN ÇALIŞTIK

Gaziantep’te valilik görevine başladığım zamandan bu yana bizi en çok zorlayan süreç tabi pandemi oldu. Pandemi döneminde insanların sıkıntıları, kamu görevlilerimizin sıkıntıları ile karşılaştık. Bu süreci de tabi başarı ile atlatıyoruz.

ŞEHİR YÖNETMENİN KODLARI VAR

Şehir yönetmenin belirli kodları var. Valiler Cumhurbaşkanı, dolayısıyla devletin temsilcisidir. Sosyal işlerden asayişe kadar her alanda çalışmak ve bu temsiliyetin hakkını vermek gerekiyor. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Umarım takdir görüyoruzdur.

GAZİANTEP ÜRETKEN BİR ŞEHİR

Gaziantep üreten bir şehir, göç alan bir şehir, sorunları alan ama sorun çözme kapasitesi olan bir şehir. Biz bundan 1 sene önce 300 fabrika açtığımızda herkes şaşırdı. Ama bugün açmak isteseniz 100 tane daha fabrika açabilirsiniz. Ama Gaziantep ayarındaki diğer illere baktığınız zaman bunu yapamayabilirsiniz. Çünkü Gaziantep’in kapasitesi oldukça farklı bir kapasite.

VATANDAŞ İLE BİREBİR TEMASTA KALMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ

Türkiye’nin her tarafından kurulu bir düzen var, Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanlığı’mızın valilerin vatandaş ile ilişkilerinin nasıl olacağı belirlenmiş durumda. Vatandaşla ilişkiler, dezavantajlı gruplara yaklaşma metotları belirlenmiş durumda. Vatandaşın sıkıntıları ile birebir ilgilenmeye gayret gösteriyoruz.

SOSYAL MEDYAYI İYİ KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sosyal medya iletişimin önemli bir enstrümanıdır. Orada alınan bir kararın vatandaşta karşılığının olup olmadığını ya da vatandaşın kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçebiliyorsunuz. Arkadaşlarımız sosyal medyadan vatandaşlarımıza olabildiğince cevap veriyor. Biz daha iyisini nasıl yapabiliriz. Diye düşünüyoruz ve aldığımız geri dönüşlere göre de daha iyisini yapmak üzere harekete geçiyoruz. Hayata dair her konuda bize vatandaştan talep gelebiliyor. Bir vatandaşın isteği diğer 2 buçuk milyonu ilgilendirmeyebilir ama onun için önemlidir. Onun talebini elimizden geldiğince yeterine getirmeye çalışıyoruz. Tüm taleplere cevap verme imkanımız yok ama elimizden geldiğince cevap olmaya çalışıyoruz.

TÜM PROJELERİMİZ GÜNCEL VE ÖNEMLİ

Her proje kendi mecrasında oldukça önemlidir. Kamuoyunun gündemindeki hiçbir projeden sıkıntı yaşanmadan hayata geçirilmesine dikkat ediyoruz. Gaziantep’e hızlı tren geliyor. 2025’te hızlı tren gelmiş olacak. Hızlı trenden yararlandıktan sonra hızlı tren 1 ay çalışmazsa en önemli mesele bu olur. Ama şu anda hızlı tren yok. Yani gündemdeki projeler her zaman öncelikli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanında bir sorun yaşanırsa en önemli proje havalimanı oluyor. Mesela Nizip Yolu tamamlandıktan sonra gündemimizden düştü. Ama 6 ay önce orada büyük sıkıntılar vardı ve burayı çok önemsiyorduk. Eğitimde, sağlıkta ya da diğer kamu hizmeti niteliğindeki projelerde sorunlar ortadan kaldırılırsa bizim için sorun yok demektir. Ve biz bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışıyoruz.

VALİLİK BİNASI YIKILACAK MI?

Gaziantep Valilik Binası için değerlendirmede bulunacak olursak, Marmara Depremi’nden önce binaların dayanıklılık durumu yönetmelikte daha zayıftı. Ama bu depremden sonra güçlendirmeler sıkılaştırıldı. Biz de Gaziantep Valilik Binası’nın güçlendirilmesi gerektiğini biliyoruz. Bunu güçlendirmek yerine yeni bir bina yapalım, burayı meydana katalım istedik. Kale’nin ve bu bölgenin etrafının açılması gerekiyor. Millet Bahçesi projesi var. Bu vesile ile yeni hükümet konağı yapma imkanı bulduk. Kurumlar yeni binaya kavuşacak ve vatandaş daha kolay hizmet alacak.

YEŞİL ALANA ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye’deki hiçbir yerde yeşil alan yeterli değil. Daha iyisini yapmak gerekiyor. Herkes bir başkasından yeşil alan üretmesini ya da yeşil alanlarını korumayı istiyor. Kimse kendi arazisinin yeşil kalmasını istemiyor. Böyle olunca da o denge sağlanamıyor ama Gaziantep’te Yeşil Antep Projesi var. Bu sene 4 milyon fidan toprakla buluşacak. Biz sadece GAGEV’den fidan bağışı alarak fidan bağışı kampanyası yürütmüyoruz. Yeşil alanları oluşturmak için vatandaşı bu işin içine sokmak gerekiyor. Ağaçlandırılan alanların bakımı yapılıp kuruyanların yerine yenilerinin dikilmesi gerekiyor. Yeşil alan konusu herkesin konusudur ve herkes bu konuda elinden geleni yapmalıdır.

HAVAMIZ AŞIRI KİRLİ DEĞİL

Gaziantep’te hava kirlilik oranları mevcut değerlerin altında. Hastalık ya da sağlığımızı etkileyecek boyutta bir şey yok. Gaziantep’in yarısı imarsız. İmarsız bölgelerdeki imarız bölgelerde vatandaş doğalgazı değil de daha ucuz olduğu için kömürü tercih ediyor.  Vatandaşın ekonomik gücü arttıkça bu konu çözülecek ve insanlar en iyi şartlarda yaşamayı arzu edecektir.

ASAYİŞ OLAYLARI ÇOK DEĞİL

Gaziantep’te 2 buçuk milyon nüfus var. Böyle bir nüfusun olduğu yerde asayiş olaylarının yaşanması kaçınılmaz oluyor. Gaziantep, Türkiye ortalamasının ortalarında asayiş olayları yaşanan bir şehir. Bin kişilik bir kasabanın sessizliğini bu şehirde beklemek doğru değil. Düğün, cenaze ve hayata dair her şey bu şehirde mevcut. Asayiş olayları çok fazla demek doğru değil. Şehrin akışı içinde istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Tabi ki biz bu asayiş olaylarını en aza indirmek için çaba gösteriyoruz.

GAZETECİLERE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

Suç işleyen mahkemeye gider ve v arsa bir suçu cezasın çeker. Türkiye’nin birçoj yerinde gazetecilere yönelik saldırılar oluyor ve Gaziantep’te de bu durum maalesef yaşanıyor. Fakat bu durumlar istemediğimiz olaylar, yaşanmasından üzüntü duyduğumuz olaylar. Gaziantep’te gazetecilerimizin saldırıya uğramasından büyük üzüntü duyuyoruz ve bu olayların önüne geçmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Saldırıya uğrayan gazetecilerimize geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha yineliyoruz.

FİKRİMİZDEKİ HER PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ

Gaziantep’te görevimiz sona ermeden hayata geçirmek istediğimiz projelerimizin her biri birbirinden önemli. Mesela eğitim ve sağlık sorunu çözmek gerekiyor. Ulaşım sorunlarını çözmek gerekiyor. Gençlerimizin spor aktivitelerini yapabileceği yeni alanlarımızı oluşturmamız gerekiyor. Sanayicimizin yeni yatırımları için önünü açmamız gerekiyor. Bu iş bisiklete binmeye benziyor. Şehri bir bütün olarak düşünüyoruz ve fikrimizdeki her projeyi hayata geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

PANDEMİ SÜRECİNDE BELEDİYELER İLE ORTAK ÇALIŞTIK

Pandemi sürecinde vaka ve vefat sayısı bakımından Türkiye ortalamasından daha iyi durumdayız. Pandemi sürecinde Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil ve Şahinbey Belediyesi koordinesi ile çalıştık. Ramazan ayında, diğer zamanda sağlıkçılarımız için ve vatandaşımız için pandeminin olumsuz yanlarını en aza indirecek çalışmalar yürüttük.

OSB KABINA SIĞMIYOR

Gaziantep sanayide ve ihracatta 5. İl durumunda. Hedefimiz dördüncü il olmaktır. Sanayimiz çok zor şartlarda üretmeye devam ediyor. Bütün yatırımcılara teşekkür ediyorum. Şu anda OSB’nin kullandığı elektrik oranı büyümeye gösteriyor. Bir önceki yılın aynı anlarına göre yüzde 14 büyüme var. OSB’yi gezdiğimiz zaman herkes bizden yeni yatırım için yer istiyor. OSB dediğimiz şehrimizin yarısıdır. 1 milyon insanımız doğrudan OSB’de faaliyet gösteriyor. OSB’nin daha da büyümesi için elimizden geleni yapıyoruz.

SURİYELİLERİN KARIŞTIĞI ASAYİŞ OLAYLARI BİZDEN ÇOK DAHA AZ

Yaklaşık 450 bin civarında Suriyeli şehrimizde yaşıyor. Bizim kendi vatandaşımız arasında olaylar yaşandığı gibi onlara arasında da olaylar yaşanabiliyor. Fakat Suriyelilerin suça karışma oranı Türk vatandaşlarımıza göre 7’de 1’i kadar kalıyor. Tabi bazı suçlara karışanlar sınır dışı ediliyor. Suç işleyen polisiye ve savcılık boyutunda gereken müeyyide ile karşı karşıya kalıyor.

GAZİRAY ULAŞIMI RAHATLA

Gaziantep’te yolların genişliği belli. Her gün araç sayımız artıyor. Ulaşımda sorunun çözülmesi için toplu taşımanın kullanılması gerekiyor. Bunun için de toplu taşımanın konforlu olması gerekiyor. GAZİRAY bitmek üzere. Büyükşehir Belediyesi bu projeyi yürütüyor. Bu proje tamamlanırsa ulaşım daha rahatlayacak diye düşünüyorum.

GAZİANTEP’İ GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ TEMSİL EDİYOR

Gaziantepspor son 3 yıldaki gerilmesi ile BAL Ligi’ne kadar geriledi. Baktığımız zaman yeniden üst liglere çıkacak durumda değil. Ama şehrimizin Gaziantep Futbol kulübü var ve şehrimizi profesyonel olarak temsil ediyor. Olabildiğince destek olmak gerekiyor. Hedefimiz Avrupa’ya gitmek ve orada şehrimizi temsil etmek olursa iyi olur diye düşünüyorum. Mahalle ölçeğinde spor yapılabilecek alternatif tesisler üretiyoruz. Futbolda amatör maçların yapılabileceği tesisler yapılacak. Milli eğitim bütçesi ile yapılan spor tesisleri var. Geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak şekilde spor tesisinde artış var. Her ilçemizde havuz var. Bu diğer illerde pek mümkün değil. 1 milyon gencimiz var. Bunun kadar daha tesis yağsak yine yetmez.

GAZİANTEP’İN YEMEKLERİYLE KİLO ALMAMAYA ÇALIŞIYORUM

Gaziantep’in yemeklerini tüm dünya seviyor biz de seviyoruz ve kilo almamak için çok yememeye gayret ediyoruz. Dışarıda misafirlikteysek tabi yiyoruz ama daha çok evde yemek yemeye özen gösteriyorum.

SAĞLIKTA 80 YILDA YAPILAN YATIRIMIN İKİ KATINI 5 YILDA ULAŞIYORUZ

Şehir hastanesi 7 farklı hastane niteliğinde olacak. Bin 875 yatağı olacak. Nizip’te 400 yataklı bir hastanenin yapımı başladı. 25 Aralık 300 yataklı, Üniversiteye 250 yataklı çocuk hastanesi, Beykent’e 500 yataklı bir hastane, yani toplamda 4 bine yakın yatak sayısına kavuşacak bu şehir. 1-2 sene içerisinde 4 binin üzerine yatak kapasitesi çıkacak. Cumhuriyet tarihi boyunca Gaziantep’e yapılan hastane yatak kapasitesinin yaklaşık 5 yıl içinde 2 katı yatak kapasitesi yapılacak. Böylece fiziki anlamda hastane sorunumuz kalmayacak. Eski hastanelerimiz yıkılacak. Yenisi yerine yapılacak. 1-2 yıl bunlara sabredersek hepsi hayata geçecek.

GAZİANTEP’TE SON 5 YILDA 6 BİN DERSLİK YAPILDI

Eğitimde de şu an 2 bin 550 derslik ihale edilecek. Son 5 yılda 6 bin derslik tamamlandı. Son 5 yıldaki derslik sayısı 80 yıla bedel. Eğitimde sorunumuz bitmedi. Ama kronik sorun ortadan kalkıyor. Bundan sonra fiziki anlamda yeterlilik sağlarsak geri kalan sorunlar daha kolay çözülecek. Sağlıkta ve eğitimde yeni yatırımlarla birlikte fiziki sorunlar çözülecek.

SAĞLIK TURİZMİNE YETERLİ KAPASİTEMİZ YAKINDIR

Özel hastaneler kendini sürekli yeniliyor. Özel hastanelerin bazılarını fiziki şartları kötü. Ama yeni yapılan dünyanın her yerinde hizmet verebilecek kapasitede. Bunlarla ve şehir hastanemizle birlikte dünyanın her yerine hizmet verebiliriz.

HER BÜTÇEYE UYGUN ÜRÜN GAZİANTEP’TE MEVCUT

Gastronomi ihracat ve üretim gibi bir değer. Burada marka fiyatı etkiliyor. Baklava fiyatları yüksek deniliyor. Karagöz Caddesi’nde 27 liraya alınabilecek bir baklava var. Ama siz 200 liraya satılan baklavayı tabi bu fiyata alamazsınız. Tüm baklava fiyatları aynı değil. Gaziantep öyle güzel bir şehir ki her bütçeye hitap eden ürün bulabilirsiniz. Bir ürünün bedeli vardır. Bunu arz ve talep belirler. Her bütçeye hitap eden ürün yoksa bu sıkıntıdır.

GAZİANTEP NİZİP ARASINA TURİZM TRENİ GELİYOR

Rumkale’de çalışmalarımız devam ediyor. Gaziantep bir müzeler şehri. Merkezden Nizip’e giden bir turizm trenimiz olacak. Bu açıdan birçok konuda turizm anlamında adımlarımız mevcut. Bu adımlar hayata geçince de turizm anlamındaki kalkınmamız daha da ilerleyecek diye düşünüyorum.

EN BÜYÜK SORUN ŞEHİRLEŞME

Biz işimizi yapıyoruz. Her bakanın Gaziantep’te temsilcisiyiz ve öncelikle devletin temsilcisiyiz. Hükümet programlarının en iyi uygulandığı şehrin burası omasın için çalışıyoruz. Bizim konutla ilgili ve şehirleşmeyle ilgili ciddi problemimiz var. Bana göre en önemli sorun bu. Bunu çözmemiz gerekiyor. Konutla ilgili olarak bu şehrin yarısının yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bunu da özel sektör, kooperatif, TOKİ ve müteahhitler kendi arasında değerlendirmeli ve herkes ona göre adım atmalı. Depreme dayanıklılık anlamında konutlar ve yapılar üretip çok fazla para kazanma kaygısı ile değil de yaşanabilir alanlar inşa etmek için gayret gösterilmelidir.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ