memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-04-2021 19:33 Kategori: GENEL

Doğa Baharat, başarısını Gaziantep’ten Türkiye geneline yükseltti

Doğa Baharat, başarısını Gaziantep’ten Türkiye geneline yükseltti
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Baharat sektöründe Türkiye’nin önder tedarikçilerinden birisi olan Doğa Baharat, başarısını Gaziantep’ten Türkiye geneline yükseltti. "

Türkiye’nin en büyük paket baharat firmalarının ana tedarikçisi olan Doğa Baharat, üretim tesisleri ile istihdamda da fark yaratıyor. Doğa Baharatçılığın sektördeki başarısının sırrını açıklayan Doğa Baharatçılık Yönetim Kurulu Başkanı Harun Aslan, “Sektördeki başarımızın sırrı dürüstlük ve işimizi disiplinle takip etmemizdir” dedi.  

ATA MESLEĞİMİZ ZAHİRE

Ata mesleklerinin zahire olduğunu söyleyerek Doğa Baharatın kuruluş sürecinden bahseden Aslan, “Doğa Baharatın kurucusuyum. Firmamızı 1999 yılında faaliyete geçirdik. 1999 yılından bu yana baharat sektöründe yoğun olarak çalışıyoruz. Daha öncesinden biz zahire işi yapıyorduk. Zahire bizim ata mesleğimizdir. 99 yılında baharat işine yöneldik. Aslan Baharat olarak 99 yılından 2003 yılına kadar bu şekilde devam ettik. 2003 yılında Doğa Baharat olarak firmamızı kurduk. Doğa Baharat olarak halen hizmet vermeye de devam ediyoruz. İşimizi büyütmek amacıyla yaklaşık beş altı yıl öncesinde hayvan işine girdik ve şu anda bir besi çiftliğimiz de mevcut. Daha sonra inşaat sektöründe de boy gösterdik ve inşaat çalışmalarımız da devam ediyor” ifadelerine yer verdi. 

DOĞA BAHARATÇILIK TÜRKİYE’DEKİ TÜM PAKET BAHARAT FİRMALARININ ANA TEDARİKÇİSİ KONUMUNDA

Doğa Baharatçılığın Türkiye genelinde ulusal tüm paket baharat firmalarının tedarikçisi olduğuna değinen Aslan, “Doğa Baharat, genellikle büyük firmaların tedarikçisi oldu. Türkiye’de ulusal tüm paket baharatların tedarikçisi biziz. Zaman zaman ihracatlarımız da oluyor. Sumakta, Nane’de, kimyonda ithalatlarımız da var. Özellikle sumak alanında ülkemiz üretimi yetmediği için ithalat yoluyla karşılıyoruz. Pul biber işi yapıyoruz onu da Kahramanmaraş’tan temin ediyoruz. Kimyonumuzu Ankara Polatlı’dan temin ediyoruz. Nane Türkiye’de Nizip’ten başka hiçbir yerde yetişmiyor. Nizip Nanesi olarak da Ticaret Odamızın sayesinde patentimizi de aldık. Nizip nanemiz tescillendi” şeklinde konuştu. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE SUMAK ÜRETİMİ ÜÇ KAT ARTIŞ GÖSTERDİ

Baharat kullanımının ülke genelinde yüksek olması ile birlikte özellikle öncelikli tercihin sumak ekşisinden yana olduğunu ve sumak üretiminin üç kat artış gösterdiğini belirten Aslan, “Baharat kullanımına halkımız önem veriyor. Özellikle de sumak kullanımında satışlarımız üç katına çıkmış durumda. Sumak özellikle bağışıklık sistemi için çok önem arz ediyor. Pandemi sürecinde baharat satışlarımız üç kat artış gösterdi. Pandemi süreci birçok sektörü olumsuz etkilerken bizim sektörümüzü çok olumlu yönde etkiledi” ifadelerinde bulundu.

DOĞA BAHARATÇILIK ALANINDA EN YÜKSEK ÜRETİM AĞINA ULAŞTI

Doğa Baharatın kendi alanında ulaşabileceği en yüksek üretim ağına ulaştığını söyleyerek baharat sektörü dışında başka alanlarda da önemli yatırımlar geçekleştirdiklerini dile getiren Aslan şu açıklamalara yer verdi, “Doğa baharat olarak bu sektörde büyüyebileceğimiz kadar büyüdük. Bu sektörde daha fazla büyüme şansımız yok. Çünkü belirli bir kitle var belirli bir tüketim var. Şu anda iki fabrikamız var bunun yanına on fabrika daha açmış olsak bile aynı üretim ve aynı tüketim söz konusu olacağı için daha fazla büyüme ihtimali yok baharat anlamında. Daha fazla büyüyemeyeceğimiz için sektörel çeşitliliğe gittik. Hayvancılık sektörü, inşaat sektörü, kömür sektörü gibi.” 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DÖRT FİRMASI İLE ÇALIŞIYORUZ

Doğa Baharatçılık olarak birçok şehirde bayiliklerinin yer aldığını söyleyerek Türkiye’de paket baharatları yapan dört büyük şirketle birlikte çalıştıklarını açıklayan Aslan, “Şu anda bizim her şehirde bayiliklerimiz var. Özellikle Adana, Osmaniye, Mersin, Antakya, Kahramanmaraş illerinde bayiliklerimiz var. Bu bayilerimizde de yine biz paketle baharat satmıyoruz. Buralarda da yine en az paketlerimiz on kilogramdan başlar. Türkiye’de paket baharat alanında dört büyük firma var ve biz bu dört büyük firmanın da tedarikçisiyiz. Ürün yetiştiremiyoruz” dedi. 

İNŞAAT VE BESİ SEKTÖRÜ DE UZMANLIK ALANLARIMIZDAN BİRİSİ

Baharat setörünün yanında inşaat ve besi sektörlerinde de faaliyet gösterdiklerini söyleyerek besi işine ilk etapta hobi olarak başladıklarını ve daha sonra profesyonel besi işine döndüklerini kaydeden Aslan, “Besi işimizde de yine Doğa besi olarak faaliyet gösteriyor. Yine Doğa inşaat olarak da inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Besi işimizi aslında biz bir hobi olarak başlattık. İlk etapta 150-200 hayvanlık bir tesis oluşturmuştuk. Sonrasında işimiz hoşumuza getirdik. Şu anda bin baş hayvanımız var. Bizde süt sağımı yoktur tamamen et üzerine çalışıyoruz. Eti daha öncesinde Brezilya’dan temin ediyorduk çok memnun kalmadık. Son iki yıldan bu yana Sivas Şarkkışla’dan alıyoruz.  Aldığımız hayvanlar 7-8 aylıkken içeri alınır ortala 250/300 kilogram arasında hayvan ağırlığı ile çiftliğe girişler olur. Çıktığı zaman hayvanlarımız bir yılın ardından 650-700 kilogramı buluyor. Daha sonrasında hayvanlarımız kesime gider” diye konuştu. 

İŞİN SIRRI DÜRÜSTLÜK VE DİSİPLİN

İş hayatında yakaladıkları başarının en önemli sırrının dürüstlük olduğunu söyleyerek işlerini büyük bir disiplin içinde gerçekleştirdiklerini söyleyen Aslan, “İşin sırrı işinde dürüst olmaktır. İşinde dürüst olan her zaman kazanır. İşinizi takip etmek de işin püf noktalarından birisidir. Şu gün olmuş halen biz kardeşlerimizle her birimiz ayrı iş sektörlerinde sabahtan işlerimizin başına geçer takiplerimizi yaparız” diye konuştu. 

İŞLETMELERİMİZ HELAL BELGESİ, TSE VE İSO BELGELERİNE SAHİP

Doğa Baharat olarak işletmelerinin sahip olduğu belgelerden bahseden Aslan, “İşletmelerimizde helal belgesi var, yine TSE belgesi var, İSO belgesi var. Bu belgelerimizin sayesinde büyük firmalarla iş yapıyoruz. Yine devletimizin sık denetimleri de söz konusu. Denetimlerden çok memnunuz. Daha çok denetim istiyoruz. Merdiven altı üretimlerin tamamen önüne geçilmesi gerekiyor” dedi. 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ