memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

21-09-2018 15:11 Kategori: GENEL

Çeşitlendir ve devam et

Çeşitlendir ve devam et
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu tarafından halk sağlığını iyileştirmenin yanı sıra hareketlilik, kentsel ulaşım konusunda kentsel yaşam alanını etkilemeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülen Avrupa Hareketlilik Haftasında, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger bir araya geldi."

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu tarafından halk sağlığını iyileştirmenin yanı sıra hareketlilik, kentsel ulaşım konusunda kentsel yaşam alanını etkilemeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülen Avrupa Hareketlilik Haftasında, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger bir araya geldi. İkili, alternatif toplu taşıma araçlarını teşvik edici, çeşitliliği artırıcı ortak çalışma kararı aldı.

Dünyada, 2002 yılından bu yana her yıl 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftasının bu yıl ki eylem çağrısı “Çeşitlendir ve Devam Et” sloganı oldu. Hafta dolayısıyla Başkan Fatma Şahin’le AB Delegasyonu Başkanı Berger, ortak bir basın açıklamasında bulundu.

ŞAHİN: BİSİKLET YOLLARI İÇİN RADİKAL KARARLAR ALDIK

Başkan Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak imar ve ulaşım master planını birlikte hazırladıklarını belirterek, toplu taşıma ağını genişletici, alternatif trafik akışını sağlayıcı planları büyük bir cesaretle uygulamaya aldıklarını söyledi.

Göç sonrası şehirleşmede bir takım sıkıntılar baş gösterdiğini belirten Şahin, “Şehrin sosyal dokunuşunu bozmadan ileriye dönük nasıl bir kent istiyorsunuz sorununun yanıtını aradık. Şehrin ciddi manada bisiklet yollarına ihtiyacı olduğu ortaya çıktı, bisiklet yollarının yapımı için de ciddi ve radikal kararlar almak zorunda kaldık. AB ülkelerini gezen bir kardeşiniz olarak bisiklet yollarının nasıl efektif kullandığını gördüm, birebir şahit oldum. Bunun üzerine toplu taşıma sistemini bisiklet yolu sistemine bağlayan akıllı ulaşım sistemine geçtik. Şehir merkezinde 50 kilometre bisiklet yolu yaptık, hem de üniversite hattına terminaller kurarak, buradaki hattı güçlendirecek teknolojik altyapıyı hazırladık, halkımızın hizmetine sunduk” dedi.  

Sosyal ve kültürel alanda çalışan ekip arkadaşlarının obezite üzerine bir çalışma başlattığını hatırlatan Başkan Şahin, gastronominin başkentinde yaşam kalitesinin değiştirilmesi gerektiğini, “şişmanlık pişmanlıktır” mesajını topluma yaydıklarını, daha fazla spor, daha fazla yeşil alan, daha fazla hareket alanı açmak için çalışmalara koyulduklarını bildirdi.

BERGER: ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, Dünyada 51 katılımcı ülke arasında yerini alan Türkiye’de, şehir merkezlerinde motorize trafiğin kısıtlanması, sürdürülebilir hareketlilik türlerinin kullanımının teşviki ve kişilerin yaygın tercihlerinin çevresel etkilerine ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

Kentlerde sürdürülebilir ulaşımın giderek önemini arttırdığını aktaran Berger, “Ulaştırmaya ekonomik büyümede ihtiyacımız var ama ulaştırmanın insan ve hayatı üzerinde olumsuzlukları da var. Trafik sıkışıklığının ekonomik bir maliyetinin varlığını hem AB hem de Türkiye’deki büyükşehirlerden var olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Avrupa Hareketlilik Haftasında alternatif ulaştırma yöntemlerinin üzerinde duracağız. Gülük hayatta yapmak istediğiniz işi arabayla yapmak zorunda değiliz. Pekala gideceğimiz yerlere tranvayla, otobüsle, metroyla gidebiliriz.  Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yıl ki ortak eylem çağrısı ‘çeşitlendir ve devam et’ sloganı oldu. Türkiye’de 20 şehir bu eylemin bir parçası olacak. Brüksel’de bu Pazar günü araç trafiğine kapatılacak. Türkiye’de de bazı şehirlerde bazı yollar trafiğe kapatılacak. Ben tramvay olan bir şehirde büyüdüm, Gaziantep’te tramvay hizmetinin olması gerçekten beni çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, hafta sonunda toplu ulaşım aracını en fazla kullanan İsmail Durmuş isimli vatandaşa bisiklet hediye edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindekiler, tarmvayla Fıstık Müzesi’nin açılışına katıldı.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU