memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

30-08-2018 22:53 Kategori: GENEL

"Bu Okulun Dünyada Yeri Olacak"

  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi, enerji konusunda teknik ara eleman yetiştirmeye bu sezon başlıyor."

Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi, enerji konusunda teknik ara eleman yetiştirmeye bu sezon başlıyor. MEB’in bu konuda eğitim desteği garantisi verdiği bu okuldan mezun olanlar Avrupa’da geçerli olan işyeri açma ve çalışma izni sertifikası yani Europass Belgesi’ne de sahip olacak. 


DÜNYADA ADINDAN SÖZ ETTİRECEK OKUL
Özel Ünsal Ören Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ünsal Ören dünyada enerji dengelerinin sürekli değiştiğini belirterek Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi’nin önemine değindi. Ören, “Dünyada enerji dengeleri sürekli değişiyor ve bunun uğruna büyük savaşlar çıkıyor. Bu da dünya siyasetine yön veriyor. 20.yy enerji kaynağı olarak petrol görünürken, bu yüzyılın sonlarında doğru doğalgaz daha çok ön plana çıkmıştır. Bir müddet daha da böyle gitmesi bekleniyor.

OECD verilerine göre şu anda dünyada 50-60 yıllık petrol rezervi olduğu düşünülüyor. Nihayetinde doğalgazın çok geçmeden rezervlerinin tükeneceği düşünülüyor ve süreklilik arz etmesi adına rüzgar panelleri ve güneş panelleri ile ilgili yatırımlar hız kazanıyor. Okulumuz da tabi bu anlamda daha bir önem arz eden duruma geliyor. Çünkü okulumuz sadece Gaziantep’e değil dünyaya açılan ve dünyanın ihtiyacı olan enerji için adından söz ettirecek bir okul” dedi. 


ENERJİDE TEKNİK ARA ELEMAN SIKINTISI VAR
Okulun amacının enerji konusunda teknik ara eleman yetiştirmek olduğunun altını çizen Ören, “MEB bu konuda eğitim desteği garantisi veriyor. Özellikle yeni çıkan yasaya göre nitelikli okullara giremeyen öğrencilerimizin, geleceğin mesleği olan enerji sistemleri mühendisliği, enerji sistemleri teknisyeni açığını gidermek adına donanımlı olan bu okulu kurarak öğrenci mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Dünyada gelişen bu yeniliklere Türkiye de cevap vermek adına ciddi yatırımlar yapmakta ve büyük hamlelerde bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış bağımlılığı azaltmak, dış ticaret açığını kapatmak için bu alanda yapılan yatırımlara ciddi finans teşviki sağlayıp ortaya çıkan elektrik enerjisini de alma garantisi sunuyor. Bu bağlamda; bu sektörün çalışanları adına ciddi istihdam açığı ortaya çıkıp kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor” diye konuştu. 

NEDEN RAĞBET GÖRÜYOR?

Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi’nin neden rağbet gördüğüne de değinen Ören, “Dünyada yeni trend olması ve yüksek rağbet görmesi, bu konuda yetişmiş teknisyen azlığı ve iş olanaklarının yüksek olması, ciddi ve disiplinli bir okul olması, nitelikli okul sayısının az olması, okulumuzda 4 KV ‘lık 16 güneş enerji panelleri ile elektrik enerjisi üretip öğrencilerimizle uygulamalı bir şekilde çalışma yapılmasına olanak sağlaması gibi unsurlar tercih edilmemizdeki sebepler arasında” dedi. Ören konuşmasına şöyle devam etti; “9.ve 10. Sınıflara kayıt alınacak olup 9.sınıfta kültür derslerinin yanında 2 saat mesleki gelişim dersi verilecek. 10.sınıfta kültür dersleri +2 saat Felsefe+13 saat meslek eğitim dersleri verilecek. 11.ve 12.sınıflarda haftada 44 saat ders verilecek. 22 saat meslek eğitimi+22 saat kültür dersleri şeklinde olacak. 12.sınıflarda haftada 3 gün staj yapılacak. 12.sınıflarda öğrencilerimize, işletme yönetimi dersi verilecek. Bu dersle öğrenciler, iş yeri açma, şirket kurma, muhasebe ve fatura bilgisi ile KOSGEB desteği ile ilgili gerçek hayatlarında kullanabilecekleri kazanımları elde edecek.” 


MEZUNLARIN AVANTAJLARI
Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi’nden mezun olanların yakalayacağı avantajları da anlatan Ören, mezunların Avrupa’da geçerli olan işyeri açma ve çalışma izni sertifikası yani Europass Belgesi’ne sahip olacağını söyledi. Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca mezunların ustalık belgesi, işyeri açma belgesine de sahip olacağını sözlerine eklerken Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının KOSGEB ile yapılan anlaşmasında herkese 50 bin lira hibe ve 100 bin lira 2 yıl sonra ödemeye başlanması şartıyla faizsiz kredi garantisi sunduğunu ifade etti.

Ören, son olarak velilerimizin Özel Ünsal Ören Yenilenebilir Enerji Lisesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.unsaloren.com/enerjilisesi/ web sitesi ve 0554 187 50 80 numaralı kayıt irtibat hattından ulaşabileceğini sözlerine ekledi.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Hüseyin Söylemez , 30-08-2018 14:39 aşağıdaki yorumu yaptı. Ünsal hocam yapar. Yaparsa en iyisini yapar. “Ünsal ören, eğitime gönül veren”
yorumlar Hamdi , 29-08-2018 21:08 aşağıdaki yorumu yaptı. Tebrik ediyorum cesur ve bilinçli bir iş bir eğitimci olarak destekliyorum.hayirli olsun
FACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU