memo

Bugun...
17-05-2018 10:01 Kategori: GENEL

Bayraktepe barajında arazilere su verilmeye başlandı

Bayraktepe barajında arazilere su verilmeye başlandı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"DSİ Gaziantep’e yaptığı yatırımlarla Gaziantep ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gaziantep ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır."

DSİ Gaziantep’e yaptığı yatırımlarla Gaziantep ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gaziantep ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Gaziantep ili de nasibini aldı.

Bayraktepe barajı, Gaziantep ili İslahiye ilçesine 16,5 km mesafede, Bayraktepe köyünün 1,5 km doğusunda Danakıran Deresi üzerinde inşa edilen Bayraktepe Barajında depolanan su ile 6.120 dekar zirai araziye kısım, kısım basınçlı borulu şebeke vasıtasıyla su verilmeye başlandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU;     Baraj ve sulama inşaatı tamamlanan proje sahasında sulu tarım ile birlikte 2018 yılı birim fiyatları ile yıllık 4.897.323 TL gelir artışı hedeflenmektedir. ’dedi

İSLAHİYE BAYRAKTEPE BARAJI

Gövde tipi homojen toprak dolgudur.

Gövde hacmi 790.000 m³ olan barajın su depolama Hacmi 3.840.000 m³ tür.

Kret Kotu 656,40 m ve Kret Uzunluğu 233,45 m dir.

Gövde Yüksekliği (Temelden) 41 m olup Sulama Şebekesi Uzunluğu 23.500 m dir.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU