memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

08-03-2021 21:23 Kategori: GENEL

Başkan Sarı: Nizip her türlü hizmeti hak ediyor

Başkan Sarı: Nizip her türlü hizmeti hak ediyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Milletvekilliği ile geçen son 14 yılın ardından son yerel seçimlerde Nizip Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sarı, belediye başkanı seçildiğinden bu yana Nizip için yaptığı çalışmaları, www.memohaber.com haber merkezinde Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı ile Kahve Molası vererek siyaset ve belediyecilik konularında gündeme dair samimi açıklamalarda bulundu. "

Gaziantep’in merkez ilçelerinden sonra en büyük ilçesi özelliğini taşıyan Nizip’e birçok yeni ve birbirinden kıymetli hizmetler sunan Sarı, hizmete sunulacak yeni projelerle de birlikte Nizip’in tam bir cazibe merkezi olacağını vurguladı.
Tarihi İpek Yolu’nun merkezindeki yeri ile tarihi; Türkiye’nin doğusu ile batısını birbirine bağlayan coğrafi konumu itibariyle Nizip’in her türlü hizmete açık olduğunu ve bu bilinçle Nizip’e her türlü hizmeti sunmayı kendilerine bir misyon olarak belirleyen Mehmet Sarı, belediye başkanlığı süresini tamamlayana kadar Zeugma Antik Kent, Rumkale, Nizip Çayı, Nizip Yolu, ilçe merkezi ve kırsal mahallelere yapılan ve yapılacak olan tüm hizmetleri detaylarıyla anlattı.
Siyasi kariyerinde 3 dönem milletvekilliği dönemini başarılı bir şekilde sürdürdükten sonra Gazianteplilerin ve özellikle Niziplilerin kalbinde yer edinen Mehmet Sarı Nizip halkının desteği ve oylarıyla son yerel seçimlerde Nizip Belediye Başkanı seçilmişti. Belediye Başkanı seçildikten sonra da tıpkı milletvekilliğinde olduğu gibi makam odasını kapısını herkese açık tutan ve zamanının büyük çoğunluğunu vatandaş ile temas halinde geçiren Mehmet Sarı hizmetlerinden dolayı Nizip halkının takdirini toplamaya devam ediyor. Belediye başkanı seçildiği günden beri adeta arı gibi çalışan ve Nizip’e birçok yeni hizmet kazandıran Sarı, milletvekilliği tecrübesi ile belediye başkanlığı yapmanın büyük avantaj olduğu bilinciyle Nizip için gerekli tüm hizmetleri Ankara’dan açık yüreklilikle istemekten çekinmezken başarılı bir ekip çalışması ile ilçeye ve ilçeye bağlı kırsal mahallelere hizmet götürmek için adeta gece gündüz çalışıyor. www.memohaber.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’nın hazırlayıp okuyucularına sunduğu Kahve Molası’na konuk olan Mehmet Sarı; Nizip Belediye Başkanlığı sürecinin başından bu yana geçirilen yaklaşık 2 yıllık süreçte yapılan hizmetleri ve proje aşamasında olan hizmetlerin detaylarını samimiyetle anlattı. İşte o söyleşi… 
MEHMET SARI NİZİP İÇİN NE YAPTI? İŞTE CEVABI…
Belediye Başkanı seçildiğinizden bu yana Nizip’e kazandırdığınız en büyük hizmetler ya da projeler nelerdir?
Söyleşimize; belediye başkanı seçildiği günden bu yana Nizip’e kazandırılan hizmetleri anlatarak başlayan Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı hizmetleri adeta anlatarak bitiremezken şu ifadelere yer verdi: “Özellikle pandemi sürecine girmemizle birlikte birçok hizmetimiz yapım aşamasında, ancak biten ve hizmete hazır hale gelen birçok projemizin açılışını kısıtlama dolayısıyla henüz yapamadık.
Ancak pandemi nedeniyle yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bizler Nizip için daima çalışmaya ve değerli hemşerilerimize hizmet etmeye devam ederek birtakım projelere imza attık. Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler kapsamında dezenfekte çalışmalarına ara vermeden devam ederek ilçemizin cadde, sokak, evler, işyerleri, resmî kurumlar, sivil toplum kuruluşları, cami, park, okul alanlarını dezenfekte ederek ilçemize hizmet etmeye ve vatandaşımızın sağlığını korumaya gayret gösterdik. Aynı zamanda bu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Yine bu çalışmalarla beraber vatandaşlarımıza maske, eldiven, sabun ve dezenfektan dağıtımı yaparak kurmuş olduğumuz araç dezenfektan istasyonu ile vatandaşlarımızın araçlarını ücretsiz bir şekilde dezenfekte ettik. İlçemiz merkez ve kırsal mahallerine yeni yeşil alanlar ve parklar kazandırdık. Yaptığımız yeni parkların yanı sıra mevcut parklarda da onarım çalışmalarıyla daha yeşil ve daha düzenli parklara sahip bir Nizip inşa ettik. Vatandaşlarımızın aileleri ile hoşça vakit geçirdiği mesire alanlarımızda bakım, onarım ve ağaçlandırma çalışması yaptık. Belediyemiz tarafından 31 bin adet ücretsiz ağaç dağıtımı yapılarak yeşil bir Nizip’e herkesin katkı vermesini sağladık. Yeni alınan araçlar ve ekipmanlarla filomuzu güçlendirdik. Tüm mahallelerimize eşit hizmet ilkesi ile 40 bin metrekare kilit taşı ve bordür çalışması yaptık. Kaldırım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İlçemiz merkezinde trafik akışını rahatlatmak, sürücü ve vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak için trafiğin yoğun olduğu Cumhuriyet Meydanı’nda, 15 Temmuz Meydanı ile Birecik Caddesi’nin kesiştiği noktada, Yeşilcami Meydanı, Namık Kemal Mahallesi, Dede Efendi Caddesi, Hastane Caddesi, Dürümcü Emmi Bulvarı ve Ulus Caddesi-Cahit Tanyol Caddesi kesişim noktaları, Atatürk Bulvarı’nın Necip Mahmut Caddesi’ne açılan kısmında kavşak ve refüj düzenlemesi yaptık.  Ayrıca 35 metrelik bulvar çalışmaları kapsamında Belkıs Caddesi (TOKİ KAVŞAĞI) kesişim noktasında sinyalizasyon ve kavşak düzenlemesini tamamladık. Sel baskınlarının önlenmesi için Çöplük Deresi ve Taşbaş Deresi’nde taşkın koruma çalışması başlattık. Yayaların güvenli geçiş noktalarını belirlemek ve araç sürücülerinin yaya geçişlerine dikkat etmelerini sağlamak için boyama çalışmaları yaptık.
26 mahallemizin 938 sokağında 4 bin 57 adet sokak tabelası ekiplerimiz tarafından yenilendi. Yeşilevler Mahallesi’nde vatandaşlarımızın yaya güvenliği açısından tren raylarının bulunduğu bölgede çit çalışmasını gerçekleştirdik. Kent merkezi ve kırsalda ibadethanelerde yapılan yenileme bakım ve onarım çalışmalarına destek verdik. Sosyal tesis yapım konusunu çok önemsiyoruz. Bu kapsamda ilçemiz genelinde bulunan taziye evlerinin boya, tadilat, bakım ve onarımlarını yaparak mevcut taziye evlerimize hanım kardeşlerimizin de kullanımı için bayan taziye evlerinin yapımına başladık. Vatandaşlarımızın muhtarlarımıza ulaşımını kolaylaştırmak için muhtarlarımız için muhtar ofisleri yaptık. Yeni Otomasyon Sistemine geçiş yapılarak güvenli ve kontrollü olması sağlanan 500 araç kapasiteli Katlı Otopark’ı halkımızın hizmetine sunduk.”
NİZİP BELEDİYESİ ARI GİBİ ÇALIŞMIŞ
Vatandaşa temas etmenin belediyecilikte en önemli unsur olduğuna dikkat çeken Nizip Belediye Başkanı Sarı, Nizip’e kazandırılan hizmetleri anlatmaya devam ederken; “İlçe genelinde yürütülen asfalt çalışmalarını farklı noktalarda hızla sürdürüyoruz.
Ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucunda 28 bin ton asfalt kullanarak asfalt çalışması yaptık. İlçemiz genelinde ihtiyaç duyulan bölgelerde yol genişletme ve malzeme serimi çalışması yaptık. Hanım kardeşlerimizin spor yaptığı, boş vakitlerini çeşitli kurslarla değerlendirdiği, paylaşmanın, dayanışmanın ve arkadaşlığın en güzel örneklerinin sunulduğu Hanımlar Lokali’ni hizmete aldık. Sultan Abdülhamid Mahallesi’nde Belediyemiz tarafından inşası yapılan ikinci Gençlik Merkezimiz Nizip İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol ile gençlerimize ve çocuklarımıza hizmet veriyor. Emekli vatandaşlarımızın rahat ve güzel vakit geçirmeleri için eski belediye binamızın giriş kısmı ve ön bahçesinde Emekli Lokali çalışmasını tamamladık. Engelli vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyaçlarını özel donanımlı araçlarımız ile gidermeye özen gösteriyoruz. ''Halka hizmet, hakka hizmettir.'' düsturuyla Nizip'imize hizmet etmeye devam ediyoruz.
Gaziantep-Nizip Arası 45 kilometre olan huzurlu, konforlu rahat bir ulaşım sağlayacak RAYBÜS test sürüşleri yapıldı. Nizip’in kimlik unsurlarının ve değerlerinin doğru yansıtılması, yönetim felsefesinin ve ilçe karakterinin özlü bir anlatımını logo aracılığı ile ifade edilmesi amacı ile ödüllü logo yarışması düzenleyerek belediyemizin yeni logosunu oluşturduk. Pandemi nedeniyle nikahlarında sevdikleri ile bir arada olamayan çiftler için çözüm üreterek Zeugma Antik Kenti ve Osmanlı Parkı içerisinde kır nikahı konseptini uygulamaya başladık.
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi üzerinde bulunan tarihi dokuyu gün yüzüne çıkaracak tarihi yapıyı kamulaştırarak restorasyonu tamamlayıp kültür ve sosyal amaçlı faaliyetlerde kullanılmak üzere halkımızın hizmetine sunduk. Bir Anadolu geleneği olan su ikramı ve kültürümüzde çeşmeler, insana ve diğer canlılara verilen değerin önemin bir göstergesidir. Şehrimizin muhtelif yerlerine çeşmeler yaptık.
İlçemizde ilkini düzenlemiş olduğumuz 27 yazarın ve 20 yayın evinin katıldığı 1. Kitap Günleri etkinliğini düzenledik. Etkinlikler kapsamında Nizip Millet Bahçesi'nde Evliya Çelebi Anime Çizgi Filmi ve Son Mektup Filmi ile nostaljik bir ortam oluşturduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından oluşturulan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni ilçemize getirdik.
Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergileyen belediyemiz aşevimizde günlük bin kişilik sıcak yemek çıkarılarak yaşlı, yatağa mahkûm ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine yemek servisi yaptık ve bu hizmetimizi kararlıkla sürdürüyoruz. Nizip Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi 3 bin 843 öğrencimize kırtasiye yardımında bulunduk. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz ortak çalışmayla düzenlenen “Uzaktan Matematik Akıl ve Zekâ Oyunları Yarışması’’na katılarak doğru cevap veren öğrenciler arasından kurayla 100 öğrencimize mangala zekâ oyunları hediye ettik. Engelsiz Yaşam Merkezinde kayıtlı, çöl yak hastası 60 kişiye ihtiyaç duydukları ürünlerin teslimini yaptık ve bu çalışmamıza ara vermeden devam ediyoruz.
Geleceğimiz, yarınlarımız olan öğrencilerimizin daha hijyenik ve sağlıklı ortamda eğitim görebilmeleri için okullarımıza yeni eğitim öğretim yılında Dezenfekte Seti Nizip Belediyesi olarak tarafımızca gönderildi.
Camilerimize dezenfekte seti ve tek kullanımlık seccade göndererek vatandaşlarımızın ibadetlerini sağlıklı ortamda yapmaları için katkıda bulunduk. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol ile gençlerimize çevre temizliği bilinci ve duyarlılığı arttırılması kapsamında temizlik kampanyası yaparak ilçemizin cadde ve sokaklarında temizlik çalışması yaptık.
Geri dönüşümle hem doğayı hem kaynaklarımızı korumaya karar vererek belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz Geri Dönüşüm Atölyesi’nde okul ve kurumlarımızda eskiyen masa, sandalye ve koltukları onarımlarını yaparak yeniden kullanılabilir hale getirdik. Şehrimizde ekmek israfının önüne geçmek ve bayatlayan ekmeklerin evsel atıklarla birlikte çöpe gitmesini önlemek amacıyla ilk etapta farklı noktalarına bayat ekmek toplama kutuları yerleştirdik.
Geri dönüşüm atölyemizde eski seçim sandıklarından, sıfır atık projesi kapsamında kedi evi yapıldı. Bu kedi evleri sokaktaki minik dostlarımıza yuva oldu” şeklinde konuştu.
MİLLETVEKİLLİĞİ Mİ, BELEDİYE BAŞKANLIĞI MI?
Belediye başkanlığı ile milletvekilliği arasındaki farklar siyasi açıdan ve hizmet açısından nelerdir?
Milletvekilliği ile belediye başkanlığı arasındaki farkı da kısaca fakat öz biçimde anlatan Mehmet Sarı, “Belediye başkanlığı ile milletvekilliği arasındaki fark; tabi ki her ikisi de ayrı hizmet etme imkanları sağlıyor. Milletvekili olarak sadece bir bölgeye değil Türkiye’nin tamamına hatta Türkiye coğrafyasını aşan bir hizmet etme şansınız var. Dolasıyla ikisini mukayese etmek biraz zor, fakat belediye olarak baktığınız zaman insanlara birebir dokunma ve onların sorun ve sıkıntılarını birebir çözme noktasında daha aktif bir şekilde çalışmak zorundasınız. Belediye başkanlığının kendine göre bütçesi makine ve personel imkanları var. Dolayısıyla birebir hizmet etme şansınız daha çok oluyor” dedi.
İŞTE NİZİP’İN YENİ PROJELERİ
Nizip için önümüzdeki süreçte düşündüğünüz önemli projeler nelerdir?
Nizip için düşünülen onlarca projenin çalışmasına başlandığını da dile getiren Sarı, “Güneş ışığından faydalanma süresi uzun olan ilçemizi yenilenebilir enerjiden istifade etmek için hizmet binası çatısına elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla Güneş Enerji Santrali (GES) kuruyoruz. Gaziantep Valiliğimizin destekleri ile içerisinde bin kişilik konferans salonu, 2 adet Cep Sinema, 1 adet 650 metrekare kütüphane, 4 adet okuma salonu, 3 adet atölye odası, 1 adet servis alanı ve 1 adet Sergi Salonu bulunan Kültür Merkezi’ni hizmete almayı hedefliyoruz. Millet Bahçesi’nde kuru havuz yenileme çalışmasını başlattık. Çalışmaların sonunda ışıklandırma ve dekoratif görüntüsü olacak olan havuzumuz ilçemize renklilik kazandıracak. Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle Sultan Abdülhamid Mahallesi’nde2 bin metrekare alana yeşil alan ve oyun grubu, spor aletleri, basketbol sahası olacak şekilde güzel bir Tesisi kazandırmış olacağız. Bayan taziye evlerimizin yapımına devam ederek her mahallemizde bir bayan taziye evi yapacağız. Yavuz Sultan Selim Bulvarı 35 metrelik çevre yolunun tamamının trafiğe açılmasını sağlayacağız. Sel ve taşkın risklerine karşı koruyacak olan taşkın koruma tesislerinin yapılacağı Uluyatır Mahallesi’nde 1.672.692,000 TL İhale edilip çalışmalar başladı.  Sekili ve Gevence Mahalleleri’nde proje çalışmaları devam ediyor. Sel ve taşkın felaketlerinin önlenmesi amacıyla Taşbaş ve Çöplük Deresi’nde yapacağımız çalışmayla sel ve taşkın felaketleri önlenerek, yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında ilçemizde 500 adet Sosyal konut yer tahsisi yapılmış olup TOKİ idaresine teslim edildi. İlçemizin ihtiyaçları doğrultusunda muhtelif bölgelerde semt pazarları planlıyoruz. Bu kapsamda ilk pazar yerini Kıbrıs Mahallesi’ne inşa ettik. Bu yıl içerisinde hizmet vermeye başlayacak. Yine bu çalışmalarımıza ek olarak Şehitkamil Belediyesi’nin destekleriyle ikinci semt pazarı çalışmalarına da başlayacağız. Belediyemize kazandıracağımız Dış Birimler Destek ve Koordinasyon Merkezi’ndeki çalışmaları tamamlayıp hizmete almayı hedefliyoruz. Mevcut stadyum yıkılarak, Dutlu Mevkii’nde bulunan 50 bin 312 metrekare arsaya yenisi yaptırılacaktır. 400 Yataklı Nizip Devlet Hastanemizin Sağlık Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirildi. Dutlu Mevkii’nde bulunan arsaya 50 bin 212 metrekare alan üzerine 400 Yataklı Yeni Hastane yapımına en kısa süre içerisinde başlanılacak. Sayısız faydası bulunan bisiklet kullanımının, kültür olarak kentimizde yerleşmesi ve yaygınlaşması için çalışmalarımız başlatıldı. 1. etapta Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı boyunca 4 bin 400 metre bisiklet yolu projemiz planlanmaktadır. Eğitim Kurumları arasında kalan cezaevi yeni yerine taşındı. Eski Cezaevi ihtiyaca göre değerlendirilecek olup planlanan çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemizin eski arıtma tesisi yerine Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla biyolojik ve kimyasal atık su arıtma tesisini yeniliyoruz. Seyir Tepesi alt kısmı Fırat Nehri’ne sıfır noktada bulunan 383 bin 508 metrekare alana Millet Bahçesi planlanmaktadır. En büyük sıkıntılarımızdan biri olan imar problemine çözüm olarak ilçemize yakın bir bölgede 3 milyon 300 bin metrekarelik bir alanı imara açma çalışmamız devam ediyor. Burada 100 kişilik bir yaşam alanı oluşturmayı hedefliyoruz. TOKİ ile ilgili yapmış olduğumuz görüşme ve çalışma neticesinde ilçemize 500 konut planlaması yapıldı. Burayla ilgili alan çalışmalarımızı tamamladık, önümüzdeki süreçte hak sahiplerinin konutlarıyla ilgili çalışmalar başlayacak. Dutlu Mevkii’ne yapılacak olan 400 yataklı Devlet Hastanesi’yle ilgili yol çalışmalarımızı yapacağız. Kırsal mahallelerimizde kilit taşı yapım çalışmalarına da devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.
 
NİZİP BÜYÜK BİR İLÇE
Nizip Türkiye’de il olmaya aday ilçeler arasında gösteriliyor. Buna yönelik çalışma ya da yatırımlarınız var mı?
Nizip’in çok büyük bir ilçe olduğunu, ancak Nizip’in il olması yönünde merkezi yönetim tarafından herhangi bir adım atılmadığı sürece böyle bir çalışma içinde olmayacaklarını aktaran Sarı, “Nizip il olmasına yönelik herhangi bir çalışmamız yok, çünkü ilçemiz Gaziantep’e yakın olmakla bilinen bir ilçedir yine aynı şekilde AK Parti hükümetimizin de illerin sayısını artırması ile ilgili de bir çalışması bulunmuyor. Bu sebeple biz ilçe olarak hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.
ANKARA TEMASLARI HİZMETTE AVANTAJ SAĞLIYOR
Daha önce uzun bir süre milletvekilliği yaptığınız ve Ankara’da bulunduğunuz sürecin avantajları belediye hizmetlerinize nasıl yansıyor?
Geçmiş dönemlerde tam 14 yıl milletvekilliği yaparak Ankara’da kuvvetli bir siyasi figür olarak bilinen Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, milletvekilliği tecrübeleri ve temaslarının belediye hizmetlerine büyük katkı sağladığını kaydederken, “Tabi Milletvekili olarak çalışmamız ve 14 yıl boyunca Ankara’da bulunmamızın ilçemize hizmet getirmemize noktasında büyük bir avantajı var. Daha önce Ankara’daki gerek arkadaş ve dostlarımızın gerekse de milletvekili arkadaşlarımızın ve sayın Bakanımız Abdülhamit Gül beyin destekleri ilçemize daha kolay bir şekilde hizmet etmemizi sağlıyor” diye konuştu.
NİZİP YOLU’NDAKİ KAZALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Nizip-Gaziantep yolunda sıklıkla kazalar yaşanmaya devam ediyor. Buna ne zaman dur denilecek?
Nizip Yolu’nda yaşanan kazaların önüne geçmek için yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini belirten Başkan Sarı bu konuya ilişkin, “Nizip-Gaziantep arasındaki yol çalışmamız son aşamaya geldi. Şu an sadece birkaç köprü ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu çalışmaların önümüzdeki süreçte tamamlanmış olması o bölgede yaşanan olumsuzlukların ve kazaların önüne geçecektir” sözlerine yer verdi.
DİĞER BELEDİYELERLE KOORDİNELİ BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri ile yürütülen koordineli çalışmalar var mıdır? Varsa bunları anlatır mısınız?
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’in diğer ilçe belediyeleri ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini ve bu vesileyle ortaya güzel işler çıkartıldığını vurgulayan Başkan Sarı, “Elbette gerek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gerekse de ilimizdeki diğer ilçe belediyeleri ile ortaklaşa yürüttüğümüz ya da istişareler kapsamında yürüttüğümüz birçok projemiz bulunuyor. Bir ekip ruhuyla hep birlikte ilimizin ve ilçelerimizin kalkınması anlamında ve belediyecilik anlamında atılması gereken adımları birlikte atıyoruz. Bu da ortaya güzel işlerin çıkmasını sağlıyor. Nizip’ in Kuzeyinde bulunan Eyüp Sultan Mahallesi’ne havzadan gelen sular yağış anında sel baskınlarına neden olmaktaydı. Yaşanan sel baskınlarının önlenmesi amacıyla kuşaklama kanalı yapımı 2 milyon 992 bin 757 Türk Lirası bedelle tamamlanarak işletmeye alındı. Nizip ilçemiz merkezine 3 farklı çapta yaklaşık 6 kilometre yağmur suyu hattı döşendi. İlçemiz genelinde hizmet veren halk dolmuşları Büyükşehir Belediye Ulaşım Daire Başkanlığı katkılarıyla yeni araçlar ile revize edildi. İlçemizdeki trafiği rahatlatmak ve park sorununu gidermek için Atatürk Bulvarı’nda ve PTT Caddesi’nde Parkomat sistemini devreye aldık. Büyükşehir belediyemizin desteği ile merkezdeki hizmetleri kırsala taşıyarak, yol yapım, bakım onarım ve sathi kaplama çalışmaları yaptık. Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle 131 kişilik tribünü, spor salonu, soyunma odaları, bay-bayan mescit, ıslak hacim ve teknik odalardan oluşan ikinci 'Kapalı Yüzme Havuzu’ projemizde sona gelindi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Mağaracık Mahallesi’nde sel ve taşkın felaketlerinin önlenmesi amacıyla yapılan köprü menfez çalışması ile sel ve taşkın felaketleri önlenerek, yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilecektir. Yeni Nizip Asri Mezarlık 270 bin 55 metrekare alan üzerine kurulmaktadır. Bu alan önümüzdeki 40 yıla kadar ihtiyaca cevap verebilecek durumda. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Nizip Belediyemiz iş birliğinde İrtibat Ofisleri Sosyal Tanıtım Programı kapsamında hanım kardeşlerimize gezi programları düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle engelli araçların gerekli bakımları yapıldıktan sonra ekiplerimiz tarafından evlerine teslim ettik” dedi.
NİZİP ÇAYI BALIK TUTULACAK DURUMA GELECEK
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin atık suyu Nizip Çayı’na karışıyor ve bu durumdan yaklaşık 30 köy-mahalle etkileniyor. Bu olumsuz durumun önüne geçmeye yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Nizip Çayı’nda yapılan çalışmalar ile belediye başkanlığı süresi sona ermeden Nizip Çayı’nı balık tutacak duruma getirmeye kararlı oldukların ifade eden Başkan Sarı şöyle konuştu: “Nizip Çayı ile ilgili özellikle göreve geldiğimiz günden bugüne büyük bir uğraş içerisindeyiz. Özellikle Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül, Gaziantep Valimiz Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve milletvekillerimizin destek ve yönlendirmeleriyle bakanlığımız ve ilgili kurumlarla görüşmeler yaparak birtakım çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Başlatılan çalışmalar kapsamında Gaziantep OSB’nin deşarj etmiş olduğu suyun tarımsal sulama kriterlerine uygun hale getirilmesi için OSB’nin çalışmaları sürüyor. Gaziantep’ten ilçemizde bulunan Hancağız Barajı’na kadar olan bölgedeki kırsal mahallelerimizdeki atık suların temizlenmesi ve arıtma tesislerinin yapılması için GASKİ de yoğun bir şekilde çalışıyor. Bizler ilçemizde bulunan sanayi tesislerinde meydana gelen kimyasal atıkların standart hale gelmesiyle birlikte Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen çalışma kapsamında özellikle ilçemizin fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmasının ihale çalışmasını sona aşamasına getirmiş durumdayız. Önümüzdeki haftalarda yapılacak olan ihaleyle artık Nizip’ten Hancağız Barajı’na giden suyun tertemiz bir şekilde deşarj edilmesi sağlanacak ve inşallah seçim zamanında söz verdiğimiz gibi görev süremiz sonuna kadar Nizip Çayı’nı balık tutulur hale getirmiş olacağız.”
ZEUGMA CAZİBE MERKEZİ OLUYOR
Zeugma önümüzdeki yıllarda küçük Bodrum olma yolunda ilerliyor. Bu durumdan Nizip nasıl faydalanacak?
Zeugma Antik Kenti’n yapılan çalışmalarla birlikte tam bir cazibe merkezi olmasının sağlanacağını söyleyen Başkan Sarı, “Gaziantep Valiliğimiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyemizle birlikte yapmış olduğumuz çalışma çerçevesinde Zeugma’ya giden yol standardının yükseltilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde bu yolun kültür yolu projesi kapsamına alınması ile ilgili bakanlığımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Zeugma Antik Kenti’nde bulunan karşılama merkezimiz güzel bir mekan haline getirildi. Kültür Bakanlığımız tarafından Büyükşehir Belediyemize devredilen bu alanda yerli ve yabancı turistlerin dinlenmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmış oluyor. Bu ve bunun gibi çalışmalarla birlikte inanıyoruz ki Zeugma Antik Kenti’miz Gaziantep ve Nizip’in değerli bir cazibe merkezi olarak tanıtımımıza katkı sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.
RUMKALE VE ZEUGMA TURİZM MERKEZİ OLACAK
Rumkale’ye birçok yatırım yapılıyor ve Nizip de bu güzergahın içinde diyebiliriz. Nizip bu yatırımların ve projelerin neresinde ve bu durumdan nasıl faydalanacak?
Rumkale için yapılan çalışmaların Nizip’i ve tüm bölgeyi turizm merkezi haline getireceğini kaydeden Başkan Sarı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Rumkale Nizip sınırları içerisinde bulunan bir yerleşim alanımız. Gaziantep Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu müşterek projeyle Yavuzeli bölgesinde şu anda bir cam teras çalışması devam ediyor. Aynı şekilde bu çalışmayı tamamlayacak olan bir teleferik projesi de Nizip tarafından Rumkale’ye uzanan bir teleferik çalışması olarak devam ediyor. Özellikle Rumkale ile Zeugma arasındaki turizm hareketliliğinin sağlanması için de ulaşımın su yoluyla sağlanması için de yine çalışmalar devam ediyor. Bütün olarak baktığımızda Rumkale ve Zeugma Antik Kenti’ndeki bu çalışmalarla birlikte bu bölgemiz tam bir cazibe merkezi haline gelecek ve burada önümüzdeki süreçte büyük bir turizm potansiyelinin oluşacağını düşünüyoruz.”


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ