memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

25-08-2022 14:39 Kategori: GENEL

Antep peyniri dünyaya açılıyor

Antep peyniri dünyaya açılıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi kenti seçilen Gaziantep’in coğrafi işaretli lezzeti Antep Peyniri Pendir Han işletmesi sahibi Fatih Tıbık’ın girişimleri ile dünyaya tanıtılmaya devam ediyor. "

Fatih Tıbık, gerek sosyal medya hesaplarından gerekse kente yaptığı önemli yatırımlardan olan Kalb-i Antep işletmesi ile dikkat çekerken, açılan yeni işletme ile yerli ve yabancı turistlere Gaziantep’i tanıtıyor.


Antep peyniri ile ilgili yaptığı yenilikler ve sosyal medya hesabında paylaştığı videolar ile gündeme gelen Fatih Tıbık, tescilli lezzetin Gaziantep’in dağlarında otlayan keçilerden elde edilip Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkerine ihraç edilmesine kadar yaptığı çalışmaları memohaber'e anlattı.


2001 yılından itibaren hizmet vermekte olan Pendir Han Gaziantep’in sahip olduğu yöresel tatları en doğal haliyle birçok yere transferini sağlamakta ve bu sayede de Gaziantep kültürünü başka yörelerdeki insanlara tanıtmaktadır.

Lezzetli, sağlıklı ve doğal olan yöresel ürünlerin satıldığı ve ihracatının yapıldığı Pendir Han sahip olduğu kültürün tanıtımını en güzel şekilde ve en doğru şekilde yapmak için çalışıyor. 1000 çeşit ürün ile pazarda geniş yer bulan ve gücünü tarihten ve Gaziantep’in lezzetinden alan Pendir Han, peyniri geleneksel olarak Gaziantep ilinin meralarında otlatılan küçükbaş hayvanların sütlerinden elde ediyor.
Pendir Han işletmecisi ve sosyal medyanın gülen yüzü Fatih Tıbık,  mesleğine babasının yanında çırak olarak başladığını belirterek, çocukluk yıllarından bu yana gelen Antep Peyniri sevgisini anlattı.

Mesleğinin babasından yadigar kaldığını aktaran Tıbık, esnaflığı ömrü boyunca hep severek devam ettirdiğini ifade etti.


Tıbık, Gaziantep Kalesi çevresinde geçen çocukluk yıllarını şu şekilde anlattı:
‘’Mesleğimiz babamızdan yadigar kaldı. Çocukluk yıllarımda başladı esnaflık hayatımız. Babam ile işe gider gelirdim. Esnaflığı hep çok sevdim. Tabi sonrasında hikayemiz komşumuza kızmamız ile başladı. Kötü komşu insanı mal sahibi eder derdi büyüklerimiz.

Bizim hikayemizde aynen bu şekilde oldu. Kendi markamızı ve ürün çeşitliliğimizi geliştirmeye başladığımız zamanlarda bu iş ile ilgili Gaziantep’in hemen hemen her yerini dolaştık ve araştırmalar yaptık. Keçi peynirini en iyi nerede üretiriz diye ciddi kafa yorduk bu işe. Bu işi ve markamızı oluşturduğumuzdan bu yana hep övgüler aldık. Çevremin ve köyümün bu kadar güzel Antep peyniri yaptığını da yine bu işe başladıktan sonra öğrenmiş oldum.’’


FISTIK SAKIZI, MENENGİÇ, ANTEP PEYNİRİ
Fatih Tıbık, PendirHan ailesi olarak en kaliteli ve lezzetli Antep Peynirini üretebilmek için Gaziantep ve bölgesinde köy köy dolaştığını belirtti.

Fıstık sakızı ve menengiçin bol olduğu bir yer gördüğünü ve orayı aklına kazıdığını ifade etti. Hayvancılık yapan köylülere iş teklifinde bulunduğunu ve o bölgede otlayan keçilerden Antep peyniri üretimine başladığını kaydetti.


Fıstık sakızı ve menengiçin olduğu otlaklarda başlayan peynir üretiminin 450 haneye yükseldiğinin altını çizen Fatih Tıbık, ‘’450 hane yılın 12 ayı antep peyniri tedariği yapıyorlar. Milyonlarca keçi bu arazilerde otladıktan sonra çiftçiler üretimlerini yapıyorlar ve günlük 10-12 ton arası Antep peyniri üretiliyor. Bizim içerisinde soğutucu olan araçlarımız ile köylerden getirilen peynirler burada toplanıyor.

Gaziantep’te birçok yere toptan satış yaparken, aynı zamanda yurt dışında Amerika, Avrupa ve Ortadoğu dahil birçok ülkeye gönderiyoruz. Bu işlemler tabi uçak kargolar vasıtası ile oluyor. Bizim en büyük iddiamıza ve idealimiz Antep peynirini tüm dünyaya duyurmaktır. Allah’ın izni ile de bunu başaracağıma inanıyorum. Şu anda aylık 50 ton Antep peyniri ihraç ediyoruz ama bunu yeterli görmüyoruz. Hem tanıtımımızı hemde şehrimizin adını duyurmamız için bu rakamın 2 katını hedefliyoruz’’dedi.


4 ANA ÜRÜN UZMANLIK ALANIM
Fatih Tıbık Pendir Han olarak şu anda 1000’in üzerinde ürün ürettiklerini anlattı.
Bu kadar geniş ürün yelpazesi içerisidne 4 ana ürünün uzmanlık alanları olduğunu vurgulayan Tıbık, ‘’Benim 4 ana maddem var. Bunların en başında Antep Peyniri geliyor. Sonrasında yeşil zeytin, turşu ve kuru seledir. Bu 4 ana madde diye tabir ettiğim ürünlere tam olarak hakimim. Antep peyniri tabi bizim coğrafi işaretli ürünümüze olduğu için ona ayrıca bir hassasiyetimiz var.

Bu peynir 2 çeşitten oluşuyor. Kesme ve sıkma peynir diye adlandırıyoruz. Biz Antep peynirinde menengiç ile fıstık sakızını buluşuturduk. Bunun çok önemli ve faydalı olduğunu görmeye başladık. Belirli bir yaştan sonra kanda pıhtılaşmalar meydana geliyor. Bu şekilde beslenen keçi peynirinin faydasını direk kanı sulandırıp metabolizmayı da hızlandırıyor. Bu keçi peyniri adeta insanda ilaç etkisi yapıyor.  Bizim en büyük felsemizden birisi de tadına bakmadığımız ürünü hiçbir müşterimize önermiyoruz. Gönül rahatlığı ile tüketebileceğimiz ürün yapıyoruz. Bizim yetiştiğimiz usta-çırak ilişkisi anlayışında da bu çok önemli bir faktördür’’şeklinde konuştu.


YENİLİK PEŞİNDEYİM
Sosyal medya üzerinden yaptığı çeşitli paylaşımlar ile milyonlara ulaşan Fatih Tıbık, sürekli yenilik peşinde olduğunu ve farklı lezzetleri peynir ile harmanladığını söyledi. Tıbık,’’Ben işime aşık bir insanım. Her türlü yeniliğe açık olmamla birlikte sürekli yenilik ve farklılık peşindeyim.

Son olarak Antep peyniri ile kebabı bile buluşturdum. Kebap denildiği zaman aklımıza sadece et ve tavuk gelmesin diye peyniri buluşturdum. Tavsiye de ediyorum. Bunu yanı sıra peynir ile dolma yapıyorum ve közde pişirerek tüketiyorum. Bunu gören takipçilerimiz de deniyorlar ve tadını çok beğendikleri şeklinde geri dönüşler alıyorum’’diye konuştu.


KALB-İ ANTEP KENTİN YÜZ AKI
Fatih Tıbık, Gaziantep’te yeni bir işletme açtıklarını söyleyerek, Gaziantep’in tarihi mekanlarından olan Şehreküstü Mahallesi’ndeki Şıh Meydanı’nda 480 metrekare alan içerisinde binlerce vatandaşa hizmet verdiğini belirtti.

Kalb-İ Antep ismini verdiği yeni işletmesinin kentteki önemli toplantılara ev sahipliği yaptığını ve turistlerin ilgi odağı olduğunu aktanra Tıbık, burada 40 farklı çeşit kahvaltı sofrası ile yerli ve yabancı tursitlerin damak tadlarına yeni bir boyut kazandırdıklarını vurguladı.


41. ürünün ise peynir kebabı olacağını dile getiren Tıbık, yeni işletmesinde Gaziantep’in tanıtımına önemli katkılar sunduğunu ve burasının kentin yüz akı olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:


‘’ Şimdi Gaziantep’in göz bebeği Şehreküstü de yeni bir mekan açtık. Orada Antep peyniri ile künefe yapıp müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Yine peynir ile katmer yapıp tam 40 çeşit kahvaltı ile müşterilerimize unutamayacağı bir lezzet şöleni yaşatacağız. 40 çeşit kahvaltı dedik ama 41. Ürünümüz penynir kababı oldu. Tabi yeni işletmemizde 480 metrekare alanda hizmet veriyoruz.. İsmini de Kalb-i Antep koyduk, dolu dolu bir girişim oldu. Gaziantep’in kalbi orada atacak bu kadar iddialı konuşuyoruz. Yeni yerimizde yapacağımız kahvaltılık ürünlerimiz ile dünyaya Gaziantep’I tanıtacağız.

Burası yerli ve yabancı turistlere ev sahipkiği yaparken, aynı zamanda şehirdeki önemli toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Sabahları kahvaltını yanı sıra akşamları kendi ürünümüz olan Antep peynirinden künefe servisi yapıtoruz. Burası buluşma noktası oldu.’’ Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ