memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

26-08-2019 14:43 Kategori: GENEL

Antürk Makine, sektörün parlayan yıldızı olmaya devam ediyor

 Antürk Makine, sektörün parlayan yıldızı olmaya devam ediyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Makine sanayisinde A’dan Z’ye sunduğu hizmetlerle sanayinin ve sanayicinin umudu olan Antürk Makine, sektörün parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. "

Makine sanayisinde A’dan Z’ye sunduğu hizmetlerle sanayinin ve sanayicinin umudu olan Antürk Makine, sektörün parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Makine üretiminin her aşamasında yer aldıklarını söyleyen Antürk Makine  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali  Türk, “Makine üretiminin her aşamasında yer alıyoruz. Antürk , proje üretir ve hayata geçirir. Başarının sırrı AR-GE yatırımları yapıp İnovasyon alanları oluşturmaktır” dedi.

BÜYÜMEK İÇİN HEDEF BELİRLEDİK

Antürk’ün kuruluş aşamasından bahsederek kurulduğu günden bu yana firmanın büyüme serüvenini değerlendiren Türk, “Antürk Makine de iki ortağız abim Coşkun Türk ve ben. İkimizin de temeli bobinaj elektrikten gelmektedir. Temelimize önce Öztürk Makine olarak başlamıştık. Öztürk Makinenin isim tescilini onaylatamadığımız gibi ne yapalım derken ismi  Öztürk Bobinaj olarak değiştirip  şuan küsget sanayi sitesinde bobinaj ve el aletleri faaliyetini gösteren işyerimize vermeye karar verdik ve şu anda da  faaliyetlerine devam etmektedir. Biz de soyismimizin Türk olmasından  esinlenerek Antürk olarak tescilledik. Antürk olarak tescilimiz 2008 yılından bu yana bizde. 10 yılımızı doldurduk ve ikinci patentimizi aldık. Bu işe ilk 2000 yılında başladım. İlk işyerimize 2006 yılının 4. ayında start verdik ve iş hayatına başlamıştık. Başlangıç aşamasında iş yerimiz 300 metrekareydi. Yaklaşık 2006’dan 2013 yılına kadar da orda devam ettik. 2013 yılında  1100 metrekare alana geçtik ve 2016 yılının sonunda sanayici sıfatı taşıyarak Organize Sanayi Bölgesine taşındık. Organize Sanayi Bölgesindeki yerimiz 2500 metrekareden büyük bir yer yine açık alanımız da mevcut” şeklinde konuştu.

MAKİNE ÜRETİMİNİN HER AŞAMASINDA YER ALIYORUZ

Antürk olarak faaliyet alanlarını değerlendiren Türk, “Faaliyet alanlarımız tekstil ve ambalaj, konveyor taşıma bantları, yükleme bantları, paketleme makineleri gibi farklı branşlarda da müşterinin tüm isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz. Temel hedefimiz teknolojiyi yakından takip ederek müşteriye daha güzel hizmetler sunabilmektir” dedi.

YETENEĞİMİ MERAKIMLA BİRLEŞTİREREK ÜRETİYORUM

İşindeki başarısının verilmiş bir yetenek olduğuna dikkat çekerek sürekli kendini ve sektörünü geliştirmek için projeler ürettiğini söyleyen Türk, “Her insanın bir alanda başarılı olduğunu düşünüyorum. Benim de ilgi alanlarım bu alanda oldu. Kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım. Ben ilkokulu bitirdim, ortaokulu dışarıdan bitirdim. Devamlı üretmek ve bir şeylerin hevesi içinde olduğum için mücadele verdim. Biz alanımızda hiç boş durmuyoruz. Fuarlara gidiyoruz. Yine en son Gaziantep’te üç defa Irak fuarı oldu ve onlara katıldık. Kısmet olursa yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları projelerimiz var” açıklamalarında bulundu.

YURTDIŞINA DAHA FAZLA AÇILMAK İSTİYORUZ

Yurtdışı ihracat kanallarını geliştirmek istediklerini söyleyerek yurtdışında fuar açılımlarına ihtiyaç duyduklarını kaydeden Türk, “Üretimini gerçekleştirdiğimiz makinelerimizle Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine, Amerika’ya, Avrupa’ya hizmet sunuyoruz. İhracat alanlarımızı da hızla geliştirmek istiyoruz. Bu hususta yurt dışı fuarlarına da katılmayı çok istiyoruz. Kendi  alanımızda yine kendimizi değerlendirecek olursak sektörümüzün yüzde 70 seviyelerindeyiz. Talebi karşılayabilmenin temel kriteri piyasalardan istediğimiz parçaları anında temin edebilmemizdir. Müşterilerimizin istedikten sonra yapamayacağımız makine yoktur” dedi.

FUARLAR SEKTÖRÜMÜZÜN KALBİ

Katıldığı sektörel fuarların önemine değinen Türk, “Fuarlara katılıyoruz çok önemsiyoruz çünkü oralarda yeni makineler görüyoruz. Onları alıp üzerine de bizler bir şeyler katıp çok daha orijinal makineler üretiyoruz. Şu anda sürpriz bir makine üretimimiz oldu. Patentini de alıp hızlı bir şekilde seri üretime geçeceğiz. Biz fuarda görmüş olduğumuz makinenin üzerinde en az yüzde 50 AR-GE oluştururak inavasyon yapıyoruz. Tamamen özgün hale getiririz” açıklamalarına yer verdi.

TELESKOPİK YÜKLEME VE BOŞALTMA BANTLARINA İLGİ YOĞUN

Piyasalarda en çok ihtiyaç duyulan üretim hususlarından bahseden Türk, “Şu anda teleskopik yükleme ve boşaltma bantları en çok tercih edilenler arasında. Yurtiçinden ve yurtdışından önemli talepler alıyoruz. Daha önce yapmış olduğumuz bir düzen ve düzenek vardı. Onun patentine başvurmuştuk ve ne yazık ki evrakları takip etmediğimiz için sonuçlandıramamıştık patentimizi” diye konuştu.

YAPIMINA DEVAM ETTİĞİMİZ MAKİNE BİR ÇOK SEKTÖRÜN YÜKÜNÜ ÇEKECEK

Antürk’ün üzerinde çalıştığı önemli bir makine projesi olduğuna dikkat çekerek üretimi yapılan makinenin birçok ihtiyaca aynı anda cevap verebileceğini kaydeden Türk, “Kısmet olursa hedefimizde biri küçük biri büyük olmak üzere iki temel projemiz var. İki proje ile hem Türkiye içinde hem de yurtdışında fuarlarda yer almak istiyoruz. Projemiz birçok sektöre hitap edecek bir makine. Makinemiz hakkında çok fazla detay verip işin sürprizini de kaçırmak istemiyoruz aslında. Ama beklemeye değecek güzel  bir makine geliyor diyebiliriz. Çoğu sektörün yükünü alacak bir makine olacak. Bu makine aslında Avrupa’da yapılıyor ancak biz üzerine AR-GE  oluşturarak inovasyon katarak yeni bir ürün ortaya koyuyoruz” dedi.

YATIRIMCI ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Sektörün sorunlarını dile getirerek döviz yükselmesinin yatırımcıyı çekinceli kıldığına dikkat çeken Türk, “Sektörümüzdeki en büyük sıkıntı rekabet ortamı, vadelerin uzunluğu ve birlikte çalıştığımız firmaların rekabet içinde olmasıdır. Yine en büyük sorun ise Türkiye’de dövizin sürekli yükselmesidir. Yatırım yapmak için üretmek için önümüzü göremiyoruz. TL fiyat veriyorsun zarar ediyorsun dövizle fiyat vermeyi de biz istemiyoruz” ifadelerinde bulundu.

TEK HAYALİM TÜRKİYE’YE ÖNEMLİ BİR YATIRIM  ALANI KAZANDIRMAK

En büyük hayalinin Türkiye’ye önemli bir yatırım kazandırmak olduğunu belirten Türk, “Ülkeme büyük bir yatırım yapmak her zaman en büyük hayalim oldu. İstiyorum ki Avrupa’da olsun Amerika’da olsun neden Gaziantep’ten ya da Türkiye’den giden bir makine çalışmasın ki” dedi.

ÇOCUKLARIMLA SEKTÖRDE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTİYORUM

Çocuklarının da kendi sektöründe işin akademik eğitimlerini alarak kurmuş olduğu işletmesini daha yüksek konumlara ulaştırmayı hedeflediğini söyleyen Türk, “Ben üç çocuk babasıyım. En büyük oğlum sekizinci sınıfa gidecek. Şu anda çocuklarıma aşıladığım şey onların elektrik ve elektronik mühendisliğinde farkındalık oluşturmasıdır. Akabinde yine evlatlarımızı işletme yönetimine de adapte etmek istiyorum. Diğer oğluma makine mühendisliği alanında işin eğitimini alarak daha kaliteli ürünler yapalım daha güzel büyüyelim istiyorum” ifadelerine yer verdi.

BAŞARI TAKIM İŞİDİR

Çalışma arkadaşlarıyla bir takım olduklarını söyleyerek başarının takım işi olduğunu söyleyen Türk, “ Çalışma arkadaşlarımı hiçbir zaman çalışanım işçim olarak görmedim onlar bir takımın parçalarıdır benim için. Sabah 08:00 akşam 18:00 arasında hep birlikteyiz. Kendi ailemizden dahi daha fazla görüşüyoruz. İşin temelinden geldiğim için imalat sahası içinde olmak istiyorum. Ancak  gerek ustam gerek muhasebecim ve mühendisim atölyeye girmemi istemeseler de ben sürekli işin içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğin mutfağında yetiştiğim için atölyeden ayrılmanıza imkan yoktur. işimi çocuğum gibi görür ve o şekilde önem veririm” dedi.

SOSYAL HOBİLERİM VAZGEÇİLMEZİM

Yoğun iş dünyası yorgunluğunu hobileri ile atmaya çalıştığını söyleyen Türk, “Sosyal hobilerim arasında en önemlisi motora binmektir. Tüm güvenlik şartlarını yerine getirerek binmeye çalışıyorum.

Motora olan ilgim daha 18 yaşındayken başlamıştı. İş yoğunluğundan çok zaman ayıramasam da bulduğum her fırsatta motora binip o hazzı yaşamaya çalışıyorum. Motora bindiğim anda bir sanayici olduğumu iş koşturmasını unutup tamamen yola odaklanırım. Yine sosyal aktivitelerim arasında vazgeçilmezlerimden birisi de şark köşemizdir. Şark köşemiz tamamen insan psikolojini rahatlatan iş yoğunluğundan kafamızı alarak daha bir motive olmamızı sağlayan bir alandır. İşletmemizin üst katına yaptık. Sadece şark köşesi değil aslında bu alanda maddi değeri değil de manevi değeri yüksek olan çok sayıda antik eşyalarımız da var. Eş, dost, akraba derken herkes benim bu hobimi bildiği için ellerindeki antik eşyalarını getirdikler. Şu anda yaklaşık 150 civarında antik eşyamız şark köşemizde yerini aldı. Şark köşemizin yüzde 50 tasarımı da yine bana aittir” diye konuştu.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU