memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

16-06-2021 14:12 Kategori: EKONOMİ

Zengin ve yoksul arasındaki fark arttı

Zengin ve yoksul arasındaki fark arttı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de gelir grupları arasındaki farkın arttığı bildirildi."

Yapılan açıklamada toplumda gelirin adaletli dağılıp dağılmadığının belirlenmesinde kullanılan en yaygın gelir dağılımı ölçütlerinden birinin gini katsayısı olduğu belirtildi. Açıklamada gelirin toplumdaki bireyler arasında eşit paylaşılması durumunda gini katsayısının 0 değerini aldığı, toplam gelir yalnız bir kişi tarafından elde edilmişse 1'e eşit olduğu ve 1’e eşit gini katsayısının toplumda gelir dağılımı adaletsizliğinin en üst seviyede olduğu anlamını taşıdığı ifade edildi. 

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2020 yılı sonuçlarına göre gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,015 puan artış ile 0,410 olarak tahmin edildi.

Toplam gelirin neredeyse yarısı en zenginlerin 

Açıklamada toplam gelirin %47,5’i en yüksek gelir grubunun aldığı belirtildi 

Bir diğer gelir dağılımı ölçütünün, toplumun en zengin %20’sinin gelirinin en yoksul %20’sinin gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 göstergesi olduğu ifade edildi.

Buna göre; toplumun en zengin %20'sinin gelirinin en yoksul %20'sinin gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 oranı ise 7,4'den 8'e yükseldi. Gelirden en fazla pay alan %10'unun elde ettiği gelirin en az pay alan %10'unun elde ettiği gelire oranı şeklinde hesaplanan P90/P10 oranı ise 13'den 14,6'ya yükseldi.

En yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 1,2 puan artarak %47,5'e yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0,3 puan azalarak %5,9'a düştü.

“Sürekli yoksul” oranı arttı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünün yaptığı açıklamada üç yıldan en az ikisinde yoksul olan fertleri kapsayan sürekli yoksulluk oranının arttığı ifade edildi. 

Dört yıllık panel veri kullanılarak hesaplanan sürekli yoksulluk oranı, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %60'ına göre son yılda ve aynı zamanda önceki üç yıldan en az ikisinde de yoksul olan fertleri kapsadı. 

Buna göre, 2020 yılı anket sonuçlarında sürekli yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 1 puan artarak %13,7 oldu.

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ