memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

24-11-2021 19:57 Kategori: EKONOMİ

Yıldız, STK ve işadamı görevleriyle Türkiye’ye değer katıyor

Yıldız, STK ve işadamı görevleriyle Türkiye’ye değer katıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneği (MİSİAD) İl Başkanı olarak görev yürüten Muhammet Yıldız, gerek sivil toplum örgütü faaliyet alanları ile gerekse de üstlendiği işadamı kimliğiyle Türkiye’nin dünyadaki tanıtımına değer katıyor."

 MİSİAD olarak dünyada 44 ülkede Türkiye’de ise tüm il ve ilçelerde temsilcilik bulundurarak Avrupa ile Türkiye’yi her alanda buluşturmak olduklarını söyledi. Gaziantep’te üretimi yapılan başta Antepfıstığı olmak üzere halıdan tekstile gıdadan daha birçok alana kadar temin edilen ürünlerin işlenerek başta Almanya olmak üzere dünyada tüm Avrupa ülkelerine ihracatlarının gerçekleştirildiğini söyleyen Yıldız, “Hedefimiz Gaziantep’i ve Türkiye’yi dünyaya tanıtmak” dedi.
1970 yılında Şanlıurfa olarak dünyaya gelen Muhammet Yıldız, ticaretin birçok alanında faaliyet yürütmesinin yanında dünyada 44 ülkede temsilciliği bulunan MİSİAD’a da başkan olarak seçildi ve gerek Gaziantep’in gerekse de Türkiye’nin dünyada tanınırlığına artı değer kattı. KÇS hazır beton firmasının Gaziantep’te ana bayilik görevini de üstlenen Yıldız, bu görevlerinin yanı sıra SEY PİSTAZİEN Fıstık ve MİSİAD Çantacılar, DERİCİLER Sanatkarlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olarak da çeşitli faaliyet alanları sürdürüyor. Amaçlarının ülkemizde üretimi yapılan birçok ürünün işlenmesi sağlanarak dünyada Türkiye isminin marka yapılmak istendiğini söyleyen Yıldız, “Hedefimiz hep daha iyi hem daha kaliteli ürünlerle ülkemizin adını zirveye taşımak” dedi.


SİVİL TOPLUM GÖREVİMİZİ İŞADAMI KİMLİĞİMİZLE BİRLİKTE YÜRÜTÜYORUZ
Sivil toplum örgütlerinin ve iş hayatının birçok dalında faaliyet gösteren Muhammet Yıldız, kısa özgeçmişinden bahsederek üstlendiği görevler hakkında şu açıklamalarda bulundu: “1970 Şanlıurfa doğumluyum. Yıllarca PETROL GIDA KARA VE HAVCILIK SEKTÖRÜNDE ticaretle uğraştım. Son iki yıldır KÇS Hazır Beton bayiliği yürütüyoruz Gaziantep’te. Yine bir kooperatif kurduk MİSİAD adı altında. Kooperatif çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine SEY PİZTASİAN GAZİANTEP FISTIĞI isminde bir de fıstık firmamız var ve bu firmamız aracılığıyla Avrupa ülkelerine fıstık ihracatı gerçekleştiriyoruz.”


KÇS HAZIR BETON OLARAK GÜNLÜK 1000 1500 M 3 HAZIR BETON ÜRETİMİ SAĞLIYORUZ
KÇS  hazır beton olarak faaliyet alanlarından bahseden ve yıllık beton üretimi ile yapılaşmaya hayat verdiklerini aktaran Yıldız, “KÇS hazır betonun iki yıldır ana bayisiyiz. Buradaki müteahhit arkadaşlara beton tedariki sağlıyoruz. Gaziantep’te iki hazır beton firması vardır. Birisi ÇİMKO birisi de KÇS’dir. Biz KÇS bayisiyiz. Yaklaşık günlük bayi olarak 1000 1500 m3  beton döküyoruz. Aylık olarak da yaklaşık 30-35 bin m3  beton döküyoruz. Hedefimiz müteahhitleri kalitemizle memnun etmektir. Kalitemizle, güvenimizle ve müteahhitlere verdiğimiz sözümüzle her zaman farkımızı koruruz. Bizim MY HIZIR olarak bir ilkemiz vardır. Beton firmasıyla müteahhit firmayı yer değiştiriyoruz. Döktüğümüz betonu sanki müteahhit olarak biz alıyormuş gibi ince eleyip sık dokuyoruz. KÇS olarak şu anda Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Adana ve Osmaniye illerimiz olarak beton döküyoruz” açıklamalarında bulundu.


KÇS HAZIR BETONUN  GAZİANTEP BAYİSİYİZ
Yıldız yüklendiği sivil toplum, ve işadamı faaliyetlerinden bahsederek, “KÇS, KİPAŞ Holding bünyesinde hazır beton firmasıdır. Biz de bunun Gaziantep bayisiyiz. Kooperatif olarak MİSİAD Çantacılar ve Dericiler Kooperatifi olarak eski Nizip yolu üzerinde yaklaşık bin dükkan yapıyoruz. Bu ise başka bir faaliyet alanımızdadır” ifadelerine yer verdi.


MİSİAD OLARAK DÜNYADA 44 ÜLKEDE TÜRKİYE’NİN İSE TÜM İL VE İLÇELERİNDE TEMSİLCİLİK BULUNDURUYORUZ
MİSİAD’ın dünya genelinde yüklendiği sivil toplum kuruluşu görevinden bahseden Yıldız, “MİSİAD’ın açılımı Memleketçi İş Adamları Derneği’dir.  Misiad Türkiyenın dünyaya AÇILAN MİLLİ gücüdür Bizim derneğimizin adı altında dünyada 44 ülkede tüm Türkiye il ve ilçelerinde de temsilciliklerimiz bulunuyor. Bu bir ahilik geleneğidir. Ahilik kültürüdür. Yardımlaşma derneğidir. . Buradaki üretilen ürünlerin ihracatını gerçekleştirip ürünleri dış ülkelerde tanıtımını yapmak ana faaliyet alanlarımız içindedir” açıklamalarında bulundu.


İHRACATINI YAPTIĞIMIZ FISTIKLAR BAŞTA ALMANYA OLMAK ÜZERE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNE ULAŞTIRILIYOR
MY HIZIR olarak Avrupa’nın birçok ülkesine işlenmiş fıstık ihracatı yaptıklarını açıklayan Yıldız, “MY HIZIR olarak biz zaten Avrupa ülkelerinin tamamına fıstık ihracatı yapıyoruz. Fıstık Güneydoğu illerinin milli bir kuruyemiş çeşididir. Biz de bunu Almanya, Hollanda gibi ülkelere satıyoruz. SEY FISTIK olarak fıstığın kavlatmasını, çıtlatmasını, fırınlanmasını, paketlenmesini biz kendimiz yapıyoruz. Üretim tesislerimiz tamamen bize ait” dedi.


İHRACATINI YAPTIĞIMIZ FISTIKLARDA ASLA KALİTEDEN ÖDÜN VEREMEYİZ
İhracatını gerçekleştirdikleri fıstıkların geçirildikleri kalite çıtalarından bahseden Yıldız, “Fıstıklarımızı öncelikle çiftçilerimizden satın alıyoruz. Aldıktan sonra fıstığın kavlatmasını, çıtlatmasını, kavurmasını, poşetlenmesini sağlarız ve bu ürünleri Avrupa ülkelerine ihracat yaparız. Fıstığın yanında yerli badem, kaju, fındık gibi kuruyemişlerin de işlenmesini sağlayıp ihracatlarını gerçekleştiriyoruz. Fıstıkta kalibre olur. Bunun yaklaşık 100 gramında kontrol ettiğinde yaklaşık 13-15 tanesi iyi ise o fıstık kalitelidir ve o fıstığı alırız. Şu anda ihracatı yapılan bir konteynerde 22 ton fıstık varsa kaliteyi düşürmemek için 34 bin ton fıstık almak gerekiyor. 22 tonu seçip paketleyip Avrupa’ya gönderdikten sonra geriye kalanları ise iç fıstık olarak piyasaya sunuyoruz ve bu fıstıklar da baklava sektöründe lokum sektöründe kullanılıyor” dedi. 


İŞLEYİP AVRUPA’YA GÖNDERDİĞİMİZ FISTIKLARIMIZIN BİR YIL RAF ÖMRÜ VAR
Fıstığın raf ömrüne dikkat çekerek işleyerek Avrupa’ya gönderdikleri fıstığın bir yıl raf ömrüne sahip olduğunu belirten Yıldız, “Kırmızı fıstık kabuklu olursa iki yıl dayanma gücü vardır. Biz bunu kavlatıp çıtlattıktan sonra iki ay içinde Almanya’ya göndermek durumunda kalıyoruz ve gönderiyoruz da. İşlenip paketlendikten sonra da ürünün raf ömrü bir yıla yükseliyor” diye konuştu.


FISTIĞIN YOK YILI BİZİM KALİTE ANLAYIŞIMIZI DEĞİŞTİREMEZ
Firma olarak ihracatını yaptıkları fıstıklarda kaliteden asla taviz verilmediğini söyleyen Yıldız, “Fıstığın bilindiği üzere bir yıl var yılı bir yıl yok yılı vardır. Şu anda fıstığın yok yılı. Biz de kaliteden ödün vermediğimiz için aynı kalite çıtasını yok yılı için de uyguluyoruz.
Fıstığın kalitesinin ortaya çıkması için tüm fıstıkların ağzının çıtlak olması şart. Yine paket içinde asla toz olmaması gerekiyor. 100 gramda içinde boş fıstık olmaması gerekiyor. Antep fıstığı her şeye uyum sağlar ancak Siirt fıstığının yağı olmadığı için bu fıstıktan baklava olmaz” ifadelerinde bulundu.


BAKLAVADA KULLANILAN İÇ FISTIK DA KENDİ İÇİNDE KALİTE SINIFLARINA AYRILIYOR
Kaliteli baklava için mutlak suretle boz fıstık kullanılması gerektiğinin altını çizen Yıldız, baklava yapımında kullanılan iç fıstıkların da kalite olarak sınıflara ayrıldığını açıklayarak şu ifadelere yer verdi: “Baklavanın ürün kalitesini arttırılması için mutlak suretle boz fıstık kullanması gerekiyor. şu anda piyasada 90 liraya da iç fıstık var 180 liraya da iç fıstık var. 180 lira olan iç fıstık baklava içinde yeşil rengi verir. Diğeri kırmızı toplandığı için baklavanın içinde fıstık rengi sarı olur ve bu sarı fıstık baklavaya tat vermez.”


KALİTELİ BİR BAKLAVA İÇİN SATIŞ FİYATLARI ŞU ANDA YÜKSEK DEĞİL
Gaziantep’in baklavanın başkenti olduğunu söyleyerek baklavanın da temel maddesinin fıstık olduğuna dikkat çeken ve girdi maliyetlerinin yüksekliğinin baklava fiyatlarına yansıdığını belirten Yıldız, “Baklava fiyatları yüksek gibi algılansa da aslında pahalı değildir. Fıstığın kilogram fiyatı ortada. Sade yağın kilogram fiyatı ortada. Şu anda kaliteli bir yağın kilogram fiyatı 100 lira. Bir kilogram baklava için yaklaşık 300 gram fıstık kullanıyor baklavacı arkadaşlar. Şu anda maliyetler çok yüksek. Kaliteden ödün vermeyen kişiler için baklava fiyatları uygundur” dedi.


HEDEFİMİZ YILLIK 1000 BİN FISTIK İHRACATI GERÇEKLEŞTİRMEK
Üretimi yapılarak başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine gönderilen fıstık ticaretinde hedeflerinin yıllık 1000 ton ihracat olduğunu söyleyen Yıldız, “Şu anda Almanya’da zincir marketlerle görüşüyoruz. Büyük firmalara hedefimiz 1000 ton fıstık ihracatı gerçekleştirmektir. MİSİAD olarak dünyada 44 ülkede temsilciliğimiz vardır. 44 ülkenin tamamında sadece fıstık değil bu şehirde üretimi yapılan her şeyin ihracatını yapıp ülkemizin tanıtımını yapıyoruz” diye konuştu.

 Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ