memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

01-08-2018 15:55 Kategori: EKONOMİ

Ünverdi, Gaziantep'i şahlandıracak projeleri anlattı

Ünverdi, Gaziantep'i şahlandıracak projeleri anlattı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Sanayi Odası’nın yönetiminin değişik kademelerinde yıllarca görev yaptıktan sonra Nisan ayında yapılan seçimlerle Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Adnan Ünverdi, Memohaber’de Kahve Molası verdi"

Gaziantep Sanayi Odası’nın yönetiminin değişik kademelerinde yıllarca görev yaptıktan sonra Nisan ayında yapılan seçimlerle Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Adnan Ünverdi, Memohaber’de Kahve Molası verdi. Gaziantep sanayisine ivme kazandıracak projelerini Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı'ya anlatan Ünverdi, dünyanın birçok yerinden sanayicileri bir araya getirecek ve bölgeye müthiş bir ivme kazandıracak olan Mega Endüstri Bölgesi hakkında da bilgiler verdi.

Başkan Ünverdi'nin açıklamalarının detayları Kahve Molası'nda...

Türkiye'de olduğu gibi GSO'da da değişim oldu ve başkan oldunuz. Yeni bir başkan olarak yapmayı planladığınız birincil hedefiniz nedir?

Gaziantep sanayisiyle, ticari ve tarihi yapısıyla Türkiye ekonomisine yön veren yenilenen dünyayı okuyabilen, anlık gelişmeleri takip edebilen, dünyanın sektörel trendlerini takip eden, girişimcilik ve yatırım adına hiçbir koşulda geri çekilmeyen bir şehir.

Gaziantep Sanayi Odası olarak amacımız; tarihi başarılarla dolu bu şehrin sanayicilerine kurulduğu tarihten beri hizmet kalitesini sürekli iyileştirmeyi kendine amaç edinmiş kendi kurumsal gelişimini sağlamış, kazandığı birikimlerle üyelerinin önünü açacak projeler gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye de devam etmektedir. Bizim de amacımız önceki dönem başkanlarımız gibi sanayicilerimizle ve şehrimizin diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak hareket ederek, onlarla istişarelerde bulunarak Gaziantep ve Türkiye için yeni projeler geliştirmektir. Bu projelerimizden Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (GSO-MEM) ilk sıralarda yer alıyor. GSO-MEM’i Avrupa ve ülkemizin diğer bölgelerindeki çeşitli mesleki eğitim merkezi örnekleri incelenerek Gaziantep sanayisinin ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası işbirliğiyle Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 11 bin metrekare kapalı alan içerisinde kurduk. Birinci hedefimiz, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi'nde mesleki eğitim konusuna yoğunlaşarak çeşitli eğitimler vermek. Çünkü Gaziantep'te üretim yelpazesi çok geniş ve her sektörde nitelikli elemana çok ihtiyacımız var. Bu kapsamda GSO-MEM’de mesleği olmayanlara meslek öğretiyoruz. Sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'yla imzaladığımız işbirliği protokolleri ile çıraklık eğitimi ve mesleki eğitim konularında ortak projeler yürütüyoruz

Çıraklık eğitiminde yaş sınırınız kaç olacak?

14-25 yaş arasında talep eden her gencimize çıraklık eğitimi verebileceğiz. 25 yaş üstündekilerden de talep edenlere yaş sınırı olmaksızın ustalık ve kalfalık eğitimi vereceğiz. Eğitim alanlara meslek kazandırıp iş gücüne katılmalarını sağlayacağız.  

Gaziantep sanayi kenti. Bir sanayici olarak sanayi kentinde yeterince nitelikli eleman olduğunu düşünüyor musunuz?

Bizlerin hedeflerimize ulaşabilmemiz için öncelikle ihracat ağırlıklı çalışmamız büyük önem taşıyor. Ancak nitelikli eleman noktasında kent sanayimizde çok ciddi olarak dış ticaret elemanı eksiği yaşanıyor. Bu bağlamda Gaziantep Sanayi Odası olarak başlattığımız, Dış Ticaret Akademisi Projesi’nde teorik eğitimler tamamlandı. Proje kapsamında bundan sonraki süreçte 100 saatlik uygulamalı eğitim kapsamında uzmanlar ticari istihbarat uygulamaları, hedef pazar tespiti ve raporlama hususunda kursiyerlere birebir eğitim verilecek. Gaziantep sanayisinin ihtiyaç duyduğu, yabancı dil bilen en az yüksekokul mezunu kursiyerlerin 200 saat teorik ve 100 saat uygulamalı dış ticaret eğitimi ve danışmanlığı almasının sağlanması ve eğitim sonunda bu kişilerin daha önceden belirlenen firmalara yerleştirilmesi amacıyla başlatılan projemiz başarıyla devam ediyor. Toplam 3 ay sürecek olan eğitim döneminin ilk aşamasında Target Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. işbirliğiyle GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde Gaziantep Üniversitesi bünyesinde bulunan akademisyenler tarafından verilen 200 saatlik teorik eğitim tamamlandı. Projede, 100 saatlik uygulamalı eğitim kapsamında ise alanında uzman danışmanlık ekibi tarafından ticari istihbarat uygulamaları, hedef pazar tespiti ve raporlama konularında kursiyerlere birebir eğitim verilmeye başlandı. Kursiyerlerin istihdam edileceği firmalar, danışmanlar tarafından ziyaret edildi ve bilgilendirildi. Projede yer alan kursiyerlerle birebir yapılacak olan çalışmalar doğrultusunda, her bir kursiyerin uygulamalı eğitim sonunda istihdam edildikleri firma adına ilk ihracat işlemini başarıyla gerçekleştirmesini planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte de yine sanayicilerimizden gelecek taleplere göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  

Dış ticaret elemanı yetiştirmemiz gerek diye yola çıktık ve farklı bir metotla dış ticaret elemanı yetiştiriyoruz. 3 aylık dönem içerisinde İngilizce veya başka dil bilenleri alıp 3 ay boyunca ilk gün hem iş yerinde hem de bizim merkezimizde işe başlıyor. 3 ay böyle devam eden bir eğitim sürecimiz var. İş yerinde karşılaşılan sorunları eğitimcilerimiz aracılığıyla çözen elemanlar 3 ayın sonunda tam bir dış ticaret elemanı gibi çalışmaya başlıyor.

Şu an kaç branşta eğitim veriyorsunuz?

Halihazırda merkezimizde mobilya, makina-metal, makina bakımcısı, kaynak, tekstil, iplik operatörlüğü, triko, örgü, plastik pvc kapı doğrama atölyesi, inşaat, 3D atölyesi, bilgisayarlı muhasebe, dış ticaret gibi yaklaşık 20'ye yakın iş kolunda eğitim veriyoruz. Çeşitli kurum kuruluşlarla beraber ortaklaşa uluslararası projeler yürütüyoruz. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Alman İşbirliği Kuruluşu (GIZ), Dünya Gıda Örgütü (FAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile yapmış olduğumuz projeler de var. Projelerimizde meslek edindirme kurslarını hem Türklere, hem de Suriyelilere yönelik olarak veriyoruz.

Gaziantep'te sanayici ne durumda?

Haziran ayına kadar olan verilerde ihracat hep artış yönünde devam etti. Daha önce sadece Ortadoğu'ya veya Kuzey Irak'a odaklı yaptığımız ihracatımızı şu anda AB ülkelerine yönlendirilmiş durumda. Bu da pazar çeşitliliği açısından bizim için sevindirici bir durum. GSO olarak da farklı pazarlara yönlenmek için de araştırmalarımız devam ediyor. Afrika ülkeleri başta olmak üzere değişik pazarlardan da Gaziantep'e alım heyetleri getirmek suretiyle sanayicilerimize yön çizeceğiz.

Aklınızda belli bir pazar var mı?

Açılımlar öncelikli olarak Afrika ülkeleri olacak. Onun haricinde sanayicilerimiz hangi pazarları uygun görüyorlarsa o pazarlara yöneleceğiz. Bununla ilgili genişletilmiş meslek komite toplantıları yapıyoruz ve sanayicilerimize gitmek istedikleri pazarları soruyoruz. Oralardan ajanslarla görüşüyor ve alım heyetlerini ayarlıyoruz. Alım heyetlerini Gaziantep'e getireceğiz ve buradaki üreticilerimizle buluşturacağız. Böyle yaparak Gaziantepli sanayicilerimizin pazar payını arttırmaya çalışıyoruz.

Gaziantepli sanayiciler olarak ne gibi sıkıntılarınız var ve devletten ne gibi talepleriniz olacak?

Türkiye yeni bir sisteme girdi. Bu sistemle bürokrasiyi azaltacak yeni yapılanmalara da girildi. Ticaret Bakanlığı gibi önemli bir görevde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gelen ve iş kadını olan bir bakanımızın olması bizim açımızdan da bir artı. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül ile bir araya geldiğimizde sorunlarımızı ilettik. Irak ve İran pazarında yaşadığımız sorunlarımızı anlattık. Önümüzdeki süreçte sayın bakanımızın öncülüğünde diğer bakanlarımızla da bir araya geleceğiz. O zaman yol haritamız daha da netleşmiş olacak. Yeni bir sistem ve yeni bir uygulama var. Ben geleceğe ümitle bakıyorum. Dolar ve Euro arttı. Elbette bunlar biz sanayiciler için zor günleri beraberinde getirdi. Ama ilerleyen günlerde güven endeksi yerine oturdukça bu da kendiliğinden dengeye oturacak.

İran ve Irak pazarında ne gibi sorunlar vardı ve ne gibi çözümler getirilecek?

Bugün Kuzey Irak'a ürün ihraç edildiğinde çok fazla gümrük vergisi vermek durumunda kalıyoruz. Örneğin bir konteyner gönderdiğimiz maldan dolayı parça parça da olsa gümrük vergisi adı altında bir bedel ödüyoruz. Bu konuda ciddi sıkıntımız var. Bu da ihracatımızı engelleyen başlıca unsurlardan biri. Amerika'nın İran'a yapmış olduğu yaptırımlar var. Bu yaptırımlardan dolayı İran'a rahat ticaret yapamıyoruz veya ihracat bedelini bankadan tahsil edemiyoruz. Banka parayı geri iade ediyor. Bunlar aslında aşılmayacak sıkıntılar değil ancak ilgili bakanlıklarla aşabiliriz.

Eğitimde zaafiyet var gibi görünüyor. Sıkıntı da ara eleman sıkıntısı. Eğitimcilere çağrınız olacak mı?

Aslında biz bu konuda bir adım attık. Genişletilmiş meslek komite toplantılarımıza meslek lisesi müdürlerini ve öğretmenlerini de dahil ediyoruz. Sanayicilerimiz onlara nasıl eleman istediklerini anlatıyor. Onlar da nasıl eleman yetiştirmeleri gerektiğini öğreniyor ve staj konusunda sanayicilere taleplerini iletiyorlar. Biz tarafları bir araya getiriyoruz. İstekleri ortaya koyduruyoruz. Hem liseler hem de sanayiciler kendini ona göre ayarlıyor. Stajda memnun kaldıkları öğrencileri de istihdam ediyorlar.

Suriyeli göçmenler içerisinde sanayici olanlar da var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gaziantep jeopolitik durumu itibariyle çevrede olup biten olaylardan çok çabuk etkilenen bir şehir. Haliyle çok etkilendik. Gelen insanların da çalışması gerekiyor. Gaziantep'e gelen Suriyeliler içinde ayakkabı ve makina sektöründe üretim yapan sanayiciler var. Odamıza kayıtlı şu anda 86 Suriye uyruklu üyemiz bulunuyor ve ihracat yapıyorlar. Gaziantep ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Gaziantep-Kilis arasında Polateli'ne kurulması planlanan ve Mega Endüstri Bölgesi ilan edilen 50 milyon metrekarelik alana sahip ciddi bir Organize Sanayi Bölgesi alanımız var. Dünya’dan birçok yatırımcıyı buraya davet ediyoruz. Savunma sanayinde, otomotiv sektöründe ve ağır sanayide yatırım yapmak isteyenleri bu bölgeye bekliyoruz. Burada yatırım yaparlarsa hem kendileri kazanacak hem de Türkiye kazanacak. En azından farklı iş kollarından yatırımcıları da buraya çekmiş olacağız.

Bu bölgenin cazibesi ne olacak, bir de projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bölge 89 kilometre mesafede direkt İskenderun Limanı’na bağlanacak. Yüzde 98'i hazine arazisi olan ciddi bir alan. Meclis Başkanımız Sayın Adil Sani Konukoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde çalışmaları başlatmıştı. Çok şükür projemiz yürüyor. Tünellerin açılması için Karayolları Genel Müdürlüğü bunu programına aldı. Şu anda zemin etüt çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu bölge sanayimize kazandırılacak. İşte o zaman hem Suriyeli yatırımcılar hem de dünyanın çeşitli yerlerinden yatırımcılar buraya geldiklerinde Gaziantep daha da şahlanacak. Çünkü yatırımcılar limana yakın yerde ticaret yapma şansını elde etmiş olacaklar. Bu Gaziantep'in bir vizyon projesidir.

Bunun yanında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı iş birliğinde kurulacak olan Kadın Girişimci Destek Merkezi Projesi var. İnşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan kadınların iş hayatına girmesi konusunda bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu merkez öncü olacak, kadın girişimcileri teşvik edecek. Burada hem Suriyeli hem de Türk kadınlarına iş öğreteceğiz, onları iş hayatına kazandıracağız. Merkezimiz, ülkemizin daha yaşanabilir bir ülke haline getirilmesinde ve kalkınmayı hızlandırması anlamında işlevsel bir rol oynayacak.

Endüstri 4.0 gibi yeni teknolojilerle birlikte dünyada üretim modelleri, verimlilik gibi konularda hızlı bir değişim sürecine girildi. Teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları çok daha hissedilir hale gelmiş durumda. Bu alanlara yatırım yapmak, katma değerli ve rekabetçi bir üretim için artık bu unsurlar bir gereklilik haline geldi. Biz de GSO olarak odamızın üyelerinin ve ürünlerinin tanıtımının yapılması, ihracat kapasitelerinin artırılması ve E- ticaret kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, ‘GSO E-ticaret Atağı Projesi’ni başlattık. Proje kapsamında üyelerimiz ‘gsotrade.com’ web sitesi aracılığıyla yeni pazarlara açılacak. Bu şekilde ihracat rakamlarımız daha da yukarı çıkacak.

Sanayicilerin yaşadığı sorunlar noktasında bugün için çözümüne yönelik odaklandığınız bir konu var mı?

1 Nisan 2018’de yürürlüğe giren uygulamaya göre, yılda 50 milyon kWh üzerinde enerji kullanan tüm tesislerde uygulanan tarife, aynı zamanda organize sanayi bölgelerinde de geçerli oldu. Ancak, organize sanayi bölgelerindeki sanayicilerin hiçbiri tek başına 50 milyon kWh üzerinde enerji kullanmamaktadır. Organize sanayi bölge müdürlükleri toplu alım yapmaktadır. Bu düzenlemenin olmaması için çok uğraştık ama çözüm bulamadık. Ancak yeniden gündeme getireceğiz ve 50 milyon kwh gibi bir sınırlamanın olmamasını ve bu sınırın kaldırılmasını talep edeceğiz. Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan firmalarla dışında yer alan firmalar farklı tarifelerden enerji ödüyorlar. Organize sanayi dışında olan firmalar şu an avantajlı durumda. Bu tarifenin ya düşürülmesi ya da eski şekline döndürülmesini arzu ediyoruz.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU