memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

12-03-2019 18:03 Kategori: EKONOMİ

TÜİK açıkladı! işgücü ücretleri arttı

TÜİK açıkladı! işgücü ücretleri arttı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tarımsal işletme işgücü ücretleri 2018 yılı sonuçları değerlendirildi. Açıklamada tarımsal işletme işgücü ücret istatistiklerinin 28 ilde, 2018 üretim yılında ve tarım işlerinin en yoğun olduğu dönemde, tarımsal amaçlı en az beş mevsimlik işçi ya da en az bir sürekli işçi çalıştıran tarımsal işletmelerden derlendiği belirtildi."

Tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %14,0 artarak 2 117 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %11,9 artış göstererek 67 TL olurken, erkek işçi ücretleri de %12,1 artış göstererek 82 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %5,8 oranında artarak 1 668 TL ve erkek işçiler için ise %13,9 artarak 2 187 TL olarak gerçekleşti.

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 62 TL, erkek işçilere 65 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 71 TL ve erkek işçilere ise 78 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

Kadın işçilere en yüksek ücreti ödeyen bu yıl Giresun oldu

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 95 TL ile Giresun, erkek işçiler için ise 120 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 53 TL ile Hatay ilinde oldu.

Sürekli bir tarım işçisi en fazla 3 bin TL kazandı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Gaziantep ve Kilis illerinin sonuçları da değerlendirildi.

2018 Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Araştırması, kapsam ölçütlerini sağlayan 28 ilde 3 781 tarımsal işletmede yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulandı. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan Gaziantep Bölgesinde (TRC1) Gaziantep ve Kilis illerinde araştırma yürütüldü.

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2 000 TL ile Eskişehir'in, erkek işçilere 3 203 TL ile Çanakkale'nin en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 1 467 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 1 000 TL Kilis ilinde gerçekleşti.

2018 yılında Gaziantep’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 66 TL, erkek işçiler için ise 87 TL oldu. Kadın işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Giresun, Ordu, Sakarya, Düzce ve Zonguldak olurken 28 il içinde Gaziantep 16. oldu. Erkek işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Ardahan, Çanakkale, Giresun, Edirne ve Aydın olurken 28 il içinde Gaziantep 15. sırada yer aldı.

2017 yılında Gaziantep’te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 55 TL, erkek işçiler için 73 TL idi. 2018 yılında ise bu değerler artış göstererek sırasıyla 66 ve 87 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerinde en az Kilis ödedi

Kilis’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 53 TL, erkek işçiler için ise 62 TL oldu. Bu değerlerle Kilis ili, araştırmanın yürütüldüğü 28 il içinde hem kadın, hem erkek işçilere Hatay’dan sonra en az ücret ödeyen 2. il oldu.

2017 yılında Kilis’te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 37 TL, erkek işçiler için 53 TL idi. 2018 yılında ise bu değerler sırasıyla 53 ve 62 TL oldu.

Kilis’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret erkek işçiler için 1.000 TL oldu. Kilis, sürekli tarım işçiliğinde de erkek işçilere en düşük aylık ücretin ödendiği il oldu.

Erkek işçilere en yüksek aylık ücret ödeyen ilk üç sırasıyla Çanakkale, Balıkesir ve Bursa olurken Kilis en az ödenen il oldu.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU