memo

Bugun...
12-06-2018 10:09 Kategori: EKONOMİ

Mehmet Şimşek'ten OHAL açıklaması. Kalkıyor mu?

Mehmet Şimşek'ten OHAL açıklaması. Kalkıyor mu?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk Lirası ve Dolara ilişkin açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin başına gelmedik felaket kalmadı" diyen Şimşek, OHAL'in de kalkacağını söyledi. "

ŞİMŞEK'TEN OHAL'İN KALDIRILACAĞI HABERİ

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk Lirası'nın değer kaybetmesine yönelik yaptığı açıklamada OHAL'e ilişkin de konuştu. Şimşek, "Türkiye'nin başına gelmedik felaket kalmadı. Orta Doğu'daki kaosun yansımaları, terör örgütleri, FETÖ hain darbesi var, bölgesel küresel gelişme var. Türkiye'nin algısına olumsuz yansıdı tabii. Lirada bunun sonucu değer kaybı var. Ham madde ithalatı üzerinden enflasyon olarak geliyor. Petrol, doğalgaz, hurda demir gibi en son açıklanan enflasyon yüzde 12,2, bu enflasyonun 4 puanı liradaki değer kaybı, petrol fiyatlarındaki artış. Liranın istikrara kavuşması için para politikasının desteğe ihtiyacı vardı. Yaptık. Geçen sene hazinemiz yüzde 11,4'ten borçlandı, enflasyonumuz 11,9. Türkiye'ye kalıcı yatırım bir miktar azaldı ama 1980-2002 arasında yıllık 750 milyon dolar geliyordu, son 15 yılda 12 milyar dolar geliyor. Doğrudan yatırımlar zirveye göre azaldı. Ama küresel arka planda çok farklıydı. 12 milyar doların üzerinde doğrudan çekiyoruz. OHAL'i inşallah kaldıracağız" dedi. 

ŞİMŞEK: "SADECE BİZDEN DEĞİL"

Doların yükselişine ilişkin de açıklamalarda bulunan Şimşek şöyle devam etti: "Portföy yatırımları... Borsa ya da hazineye gelen sıcak para... Ona getiri lazım. Aslında ortada reel faiz yok. Merkez Bankası fonlama politika faizini yukarı çekti, liraya destek oldu. 3 temel trend var. 1 tanesi dışarıda faiz yükseliyor. 2 Amerikan doları genel olarak değer kazanıyor. 3 Amerikan Merkez Bankası dağıttığı parayı çekiyor. Doların değer kazandığı bir durum. 12.3 milyar dolar çıkışı oldu, sadece bizden değil bizim gibi ülkelerden."HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU