memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

11-09-2019 14:04 Kategori: EKONOMİ

Kazak: Tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre arttı

Kazak: Tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre arttı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin 2019 Ağustos ayı asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı. "

Yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.284 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.718 TL olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,11 oranında azaldığını göstermektedir. 

 Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,16 oranında artmış ve 2.540 TL olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı haziran ayında 2.499 TL olarak tahmin edilmiştir.

 Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2019 verilerine göre günlük 50,818 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.524 TL olmuştur.

 Ağustos 2019 itibari ile ortalama 4.014,14 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %37,98’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 975,04 olarak belirlenen kira gideri ise Ağustos 2019 ortalama maaşının %24,29’una denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %62,27’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %37,73’ü kalmıştır.  

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ağustos 2019 maaşından geriye yalnızca 1.514,54 TL kalmıştır.

 Kemal Kazak:  %4 ve %3’lük Zam Artışlarıyla Kamu Çalışanlarının Bütçe Açığını Kapatmak Mümkün Değil

Konuyla ilgili açıklama yapan Kemal Kazak, zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek kamu çalışanları ve emekliler dâhil tüm dar ve sabit gelirlinin ekonomik dar boğazda olduğunu söyledi. Kazak açıklamasına şu şekilde devam etti:

Bir memurun ortalama geliri 4.014 TL iken ailesinin aylık ortalama en düşük harcama tutarının 6725 TL olarak hesaplandığı bir ortamda %4 ve 3’lük zamlarla kamu çalışanlarının bütçe açığını kapatmak mümkün değildir. 

Yaşanan toplu sözleşme rezaletinden sonra ümitlerini 2 sene daha öteleyen kamu çalışanlarının maaşları gittikçe erimektedir. 2020 yılı için %4+4, 2021 için de %3+3 zammı reva görenler yaşanan bu ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanlarını bir kez daha kaybetmeye mahkûm etmişlerdir. 

Kamu çalışanları okul masraflarını ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte artacak giderlerin nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedir.  Ulaşım masraflarından, barınmaya zorunlu kalemlerde üst üste yapılan zamlar, eriyen maaşlarla nasıl karşılanacaktır? 

 

Yetkili sendikalar bu tablo karşısında seyirci konumuna düşmüştür. Bir ay boyunca masada hiçbir gayret sarf etmeyenleri kamu çalışanları da görmektedir.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU