memo

Bugun...
23-12-2017 13:06 Kategori: EKONOMİ

İMO Başkanı Çeliktürk'ten flaş açıklamalar...

İMO Başkanı Çeliktürk'ten flaş açıklamalar...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, www.memohaber.com internet haber sitesinin konuğu oldu. "

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, www.memohaber.com internet haber sitesinin konuğu oldu.

Yoğun iş temposu içerisinde www.memohaber.com’da kahve molası vererek Yayın Koordinatörü Mehmet Taşçı’nın sorularını yanıtlayan Çeliktürk, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Genç yaşına rağmen açıklamalarıyla kentte gündem oluşturan İMO Gaziantep Şube Başkanı Çeliktürk’ün kentteki gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri ses getirecek türden.

Önümüzdeki günlerde Gaziantep’in Deprem Master Planı’nı çıkartmak üzere çalıştay düzenlemeye hazırlanan İMO Gaziantep Şubesi’nin genç başkanı Çeliktürk’ün özellikle konut alanındaki açıklamaları dikkat çekici.

GAZİANTEP KONUT FİYATINDA İSTANBUL İLE YARIŞIYOR

İnşaat sektörü son yıllarda kamu yatırımları ile ayakta duruyor. İnşaattaki kamu payı yüzde 65 seviyelerinde. Diğer konut veya yap-sat sektörü sıkışmış durumda yıllardır arsa fiyatlarının yüksekliğinden bahsederken, 2017 yılına inşaat yapım maliyetlerindeki yükseliş damga vurmuş durumda. Maliyetlerimiz yüzde 40  bandında arttı. Müteahhit arkadaşlar bu artışı daire fiyatına direk yansıtırsa zaten satmakta zorlandığımız daireler iyiden iyiye durma noktasına gelecek gibi görünüyor. Bana göre; Gaziantep’te kat karşılığı yapım işleri yüzde 40-45 bantlarına geri çekilmeli. Maliyet artışlarını son kullanıcılara yansıtamayacağımızı düşünüyorum. Gaziantep,  konut fiyatlarında ve arsa fiyatlarında İstanbul’la yarışır duruma geldi. Bizler oturup düşük gelir ve orta gelir seviyesindeki vatandaşlarımızı nasıl ev sahibi yapacağız bunu düşünmemiz gerekiyor.

SURİYE’DEKİ KARIŞIKLIK KONUTU VURDU

Gaziantep’te konut fiyatlarındaki yükseklik yatırım aracı olmaktan biraz çıkardı gibi. Ama daha çok Suriye ile sınır komşusu olduğumuzdan dolayı konut yatırımcısı biraz daha batı illerini tercih eder duruma geldi. Suriye’deki istikrarsızlık ve savaş hali düzelirse tekrar Gaziantep’te konut yatırımcısı için umut olabilir.

DEPREM MASTER PLANINA İHTİYACIMIZ VAR

Deprem konusunu oda olarak Gaziantep gündeminde tutmaya devam ediyoruz. Son bir ayda Gaziantep ve çevresinde irili ufaklı 39 tane deprem meydana geldi. Depremin yeri ve zamanının belli olmadığını hepimiz biliyoruz. Deprem meydana gelince ben dahil hiçbirimiz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunun için ‘’Gaziantep Deprem Master Planı’’yapılıp kamuoyunu bilinçlendirmemiz gerekiyor. Planlamaları iyi yapmamız gerekiyor. Çünkü Gaziantep yüzde 65’i çarpık yapılaşma olan bir şehir. Orta ve yüksek şiddette olacak bir deprem 2 milyon nüfusu olan Gaziantep’te felakete sebep verebilir. Deprem bir Doğa olayıdır. Ama bunu afete dönüştüren denetimsiz, kaçak, projesiz binalardır. Deprem Master Planı yapılırsa depremde toplanma alanları, Sahra hastanesi bölgeleri, Acil eylem planlarını planlayıp en azından afet durumunda neler yapabiliriz masaya yatırmış olup eksiklerimizi gidermeye çalışırız.

GAZİANTEP’İN DEPREM MASTER PLANI’NI HAZIRLAYACAĞIZ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) olarak 2017 yılı içerisinde yoğun bir çalışma içerisinde olduk. Gerek üye, gerek Gaziantep’in sorunlarının çözümü konusunda yönetim kurulu arkadaşlarımla yoğun bir faaliyet içerisinde bulunduk. Üyelerimizin Mesleki gelişimine yönelik kurslar, seminerler, sosyal ve kültürel etkinliklere imza attık. 2016 yılında üyelerimize verdiğimiz söz olan “Akademik Oda” söylemi doğrultusunda Uluslararası Çelik Yapılar Sempozyumu ile yurtiçi, yurtdışı 150 misafiri Gaziantep’te misafir ederek mesleğimiz açısından verimli bir çalışma içerisinde bulunduk. Peşinden Elektrik Mühendisleri Odası’nın işbirliğinde Güneydoğu Enerji Forumu 2017’yi gerçekleştirdik. 12. Dönem yönetim kurulu olarak büyük önem verdiğimiz bir çalışmaya daha imza atacağız. Gaziantep’in Deprem Master Planı’nı hazırlamak üzere 13 Ocak 2018’de bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu üniversitelerinin yanı sıra İTÜ, Boğaziçi, ODTÜ, Gebze Teknik, Gazi ve 9 Eylül üniversitelerinde görev yapan hocalarımızla Gaziantep’in Deprem Master Planını masaya yatıracağız. Ardından Türkiye Yapı Denetim Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa Gaziantep’te Yapı denetim çalıştayı yapmayı planlıyoruz.

BELEDİYE KENDİ İŞİNİ, MÜTEAHHİT KENDİ İŞİNİ YAPMALI

Belediyelerin konut üretmelerini kesinlikle doğru bulmuyorum. Herkes kendi işini yapmalı. Belediyeler hizmet kurumlarıdır, Halka hizmet etmek için var olmuşlardır. Konut yapım işini müteahhitler yapmalıdırlar. Belediyeler sadece bu işin planlama, ruhsat ve iskan konusunda görevlidirler. Belediye müteahhitlerle rekabet içine girmemelidir bu adil olmaz doğruda olmaz.

YEŞİL ALANLAR YÜKSEK YOĞUNLUĞA KURBAN EDİLMEMELİ

Yüksek yoğunluklu parseller Gaziantep’te  genelde belediye mülklerinin veya yeşil alanların dönüşümü sonucu oluşturuluyor. Belediyelerimiz bu arsaları satıp halka hizmet etmeye çalışıyor. Ben yüksek yoğunluklu parseller yüksek binaları çok tercih etmiyorum. Daha çok geniş alanlara yayılmış yoğunluğu düşük alanlar yaşam kalitesi için daha doğru olduğunu düşünüyorum. Yüksek yoğunluklu alanlar planlanabilir ama uydu kentler şeklinde oluşturularak sosyal donatı alanları okullar hastaneler ve yeşil alanları doğru hesaplanılarak yapılmalı. Şehir içinde yeşil alanları imara açıp, 15 kat müsaadesi vermek Gaziantep’e yapılan en büyük haksızlıktır. Ayrıca şehircilik anlayışına da terstir. Kaldı ki, Şehircilik şurasında Cumhurbaşkanımız bu konuya doğrudan değindi.

İMAR BİZİM ALANIMIZ DEĞİL

Bütün belediyelerimizin imar konularını doğrudan takip etmiyoruz edemiyoruz. Çünkü Odamızın uzmanlık alanına Ulaşım, Altyapı, Üstyapı, Deprem gibi konular giriyor. İmar daha çok mimarlar odamızın uzmanlık alanına giriyor. Ama biz onların yetişemediği veya yardım istediklerini konuda dayanışma içerisinde oluyoruz ve bazı konularda mimarlar odamıza destek oluyoruz. Kentsel Dönüşüme gelince denetimsiz çarpık plansız yapılan yapıların dönüşümü konusunda bütün kesimler hemfikiriz. Sadece dönüşüm yapılan yerlerde 15-20 sene sonra tekrar dönüşüm ihtiyacı olmayacak şekilde planlama yapmamız gerekiyor.

SURİYE’NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINDA OLMALIYIZ

Tabii ki Suriye’de savaş bitince Gaziantepli firmalar oralardaki yeni yapılaşma imar ve inşaat işlerinde başı çekmeli diye düşünüyorum. Çünkü savaşta en fazla sıkıntıyı sınır illerindeki insanlar çekti savaş bitince de bu sınır illerindeki inşaat ve malzeme firmaları Suriye’de tercih konusunda öncelik sağlanmalı.

TRAFİK KENTİMİZİN EN BÜYÜK SORUNU

Trafik konusunda Gaziantep’te iyileşme sağlayamadık bir türlü, Ulaşım master planı yapıldı ama hala sıkıntılar devam ediyor. Master planı tam olarak faaliyete geçip uygulanmaya başlayınca daha doğru ve reel değerlendirme yapabiliriz diye düşünüyorum.  Ama şu an için Trafik kentteki en büyük sorun. 

DENETİMLER ARTTIRILARAK HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Hava kirliliği konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü denetimlerini artırıp, Gaziantep’te özellikle kalitesiz kömür kullanımının önüne geçmesi gerekiyor. Artık devlet eliyle kömür dağıtımını kesinlikle yapmamalıyız. Doğalgaz kullanımını daha da artırmamız ve teşvik etmemiz gerekiyor. Sanayi yapılarını da bu arada sıkı denetlememiz gerekiyor. İnsan sağlığına zararlı atık bırakan ve havayı kirleten tesislere acil müdahale edilmesi gerekiyor.

İMARLI YENİ BÖLGELERE İHTİYAÇ YOK

Gaziantep in yeni imar alanları ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Hali hazırdaki imarlı bölgelerin yolları altyapıları yapılırsa Gaziantep için 15-20 yıl için yeterli olduğunu düşünüyorum. Belediyelerimiz mevcut imarlı bölgelere gerekli hizmeti götürürse orta vadede sorun yaşanmayacaktır.

ŞUAN GÜNDEMİMİZDE SEÇİM YOK

2018 yılı TMMOB için seçim yılı. Ancak şuan yönetim kurulu olarak gündemimizde seçim bulunmuyor. Ocak ayı içerisinde yoğun akademik çalışmalarımız var ve enerjimizi bu faaliyetlere yoğunlaştırmamız gerekiyor. Yeri ve zamanı gelince Yönetim Kurulu olarak istişarelerde bulunup ona göre İnşaat Mühendisleri Odamızın ve kentimizin çıkar ve sorumluluklarına göre ekip olarak karar vereceğiz.

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU