memo

Bugun...
14-12-2017 14:51 Kategori: EKONOMİ

GTO’da kırmızı et sektöründeki son gelişmeler...

GTO’da kırmızı et sektöründeki son gelişmeler...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunların ve gelişmelerin konuşulduğu sektörel toplantılar devam ediyor. Bu çerçevede GTO’da düzenlenen toplantıda kırmızı et sektöründeki son gelişmeler değerlendirildi."

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunların ve gelişmelerin konuşulduğu sektörel toplantılar devam ediyor. Bu çerçevede GTO’da düzenlenen toplantıda kırmızı et sektöründeki son gelişmeler değerlendirildi.

Sektörel istişare toplantıları kapsamında 9 No.lu Canlı Hayvan-Hayvansal Ürünler ve Yem Üreticileri Meslek Komitesi öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde kırmızı et sektör ithaline ilişkin yayımladığı tebliğin ardından et ithali yapılarak belirli marketlerde satılması ile birlikte sektörde yaşanan son gelişmeler GTO’da masaya yatırıldı.

“İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL” 

Toplantıda, fiyat artışlarının önüne geçilmesi için et ithalatı yapıldığı ve bu ürünlerin belirli marketlerde satıldığı vurgulanarak üretimin tüketimi karşılamaması nedeniyle alınan bu önlemin geçici olduğu, bunun sektördeki sorunu çözmeye tek başına yeterli olmadığı ve bu durumun indirimli ithal et satan marketler ile kasap ve et reyonu bulunan marketler arasında haksız rekabete yol açtığı, son dönemde büyükbaş hayvan kesiminin ciddi oranda artış gösterdiği vurgulandı.

“DİŞİ DÜVE VE KUZU KESİMİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için hayvan sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması, dişi düve ve kuzu kesiminin önüne geçilmesi veya sınırlama getirilmesinin yanında millî hayvancılık ve tarım politikası geliştirilmesinin şart olduğu dile getirildi.

 Toplantıda; et fiyatlarını etkileyen en önemli etkenin yem maliyetlerinin yüksekliği olduğu, yem desteği konusunda yaşanan sıkıntılar, hayvan ithalatında kota uygulanması, kredi kullanımında yaşanan sıkıntılar, besicilerin bilinçlendirilmesi için teşvik ve desteklerle kayıt altına alınması, hayvancılık sektörüne verilen teşviklerin attırılması, bürokratik engellerin kaldırılması, Et ve Süt Kurumunun hem piyasayı denetleyici hem de uygulayıcı olmasının yarattığı sıkıntılarla ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

GTO Meclis üyesi Mahmut Yıldırım’ın başkanlık ettiği toplantıya Besi Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Borsası başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda gündeme getirilen sorun ve çözüm önerilerinin rapor haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi kararlaştırıldı.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU