memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

09-06-2021 17:56 Kategori: EKONOMİ

Geçen ay en çok altın kazandırdı

Geçen ay en çok altın kazandırdı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, finansal yatırım araçları reel getiri oranları Mayıs ayı sonuçları değerlendirildi. Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek reel getirinin külçe altında gerçekleştiği bildirildi."

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %4,06, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %7,19 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro %0,33 oranında kazandırırken; BIST 100 endeksi %1,03, Amerikan doları %1,28, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %2,34 ve mevduat faizi (brüt) %2,56 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde Euro %3,34, BIST 100 endeksi %1,94, Amerikan doları %1,69, DİBS %0,59 ve mevduat faizi (brüt) %0,37 oranlarında yatırımcısına kazandırdı.

Finansal yatırım araçlarının aylık reel getiri oranları, Mayıs 2021

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan altın olurken borsa yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre ise borsa yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde devlet iç borçlanma senetleri en çok kaybettirdi. 

Yıllıkta şampiyon borsa

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin borsada gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan devlet iç borçlanma senetleri, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Finansal yatırım araçlarının yıllık reel getiri oranları, Mayıs 2021

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ