Bugun...
29-06-2020 14:32 Kategori: EĞİTİM

TÜİK açıkladı! Bakın en çok halk kütüphanesi hangi ilde

TÜİK açıkladı! Bakın en çok halk kütüphanesi hangi ilde
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kütüphane istatistikleri bölge illeri olan Gaziantep, Adıyaman ve Kilis için değerlendirildi. Açıklamada en çok halk kütüphanesinin Ankara’da olduğu belirtildi."

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kütüphane istatistikleri bölge illeri olan Gaziantep, Adıyaman ve Kilis için değerlendirildi. Açıklamada en çok halk kütüphanesinin Ankara’da olduğu belirtildi.

Açıklamada Gaziantep’te 13, Adıyaman’da 12 ve Kilis’te 3 halk kütüphanesi olduğu ifade edildi. Resmi okul, özel okul ve özel kurs kütüphanelerini kapsayan örgün ve yaygın eğitim kütüphanelerinin verilerine de yer verilen açıklamada Gaziantep’te 803, Adıyaman’da 238 ve Kilis’te 53 adet örgün ve yaygın eğitim kütüphanesi olduğu bildirildi.

Halk kütüphanelerini en çok Konyalılar kullandı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada illerin istatistikleri de değerlendirildi. Açıklamada halk kütüphane sayısı bakımından ilk sırayı 47 halk kütüphanesi ile Ankara, ikinci sırayı 39 halk kütüphanesi ile İstanbul’un aldığı bildirildi. 38 halk kütüphanesi ile İzmir, Konya ve Nevşehir ise üçüncülüğü paylaştı.

Halk kütüphaneleri en çok Konya ilinde kullanıldı. 2019 yılında 2 milyon 457 bin kullanıcı sayısı ile Konya ilk sırada yer aldı. Konya’yı 1 milyon 588 bin kullanıcı ile İstanbul takip ederken, sırasıyla Kayseri, Ankara ve Sivas geldi.

Gaziantep’teki halk kütüphanelerinin 95 bin üyesi var

Gaziantep’te 2019 yılında toplam halk kütüphane sayısı 13 oldu. Gaziantep, tüm iller içinde 36. sırada yer aldı. 13 kütüphanede toplam kitap sayısı 220 bin olurken yıl içindeki kullanıcı sayısı 415 bin oldu. Kullanıcı sayısı bakımından Gaziantep, tüm iller içinde 25. oldu. 2018 yılına göre halk kütüphanelerinde kullanıcı sayısı artarken kitap sayısı azaldı. 

Halk kütüphanelerinde ödünç verilen materyal bakımından ilk sırada 770 bin materyal ile Ankara’nın kütüphaneleri yer aldı. 2019 yılında Gaziantep halk kütüphanelerince ödünç verilen materyal sayısı 137 bin oldu. 

Adıyaman’daki halk kütüphanelerinin 52 bin kayıtlı üyesi var

Adıyaman’da 2019 yılında toplam halk kütüphane sayısı 12 oldu. Adıyaman, tüm iller içinde 40. sırada yer aldı. 12 kütüphanede toplam kitap sayısı 174 bin olurken yıl içindeki kullanıcı sayısı 385 bin oldu. Kullanıcı sayısı bakımından Adıyaman, tüm iller içinde 27. oldu. 2019 yılında Adıyaman halk kütüphanelerince ödünç verilen materyal sayısı 173 bin oldu. Adıyaman’da 2018 yılına göre halk kütüphanelerinde kitap sayısı da kullanıcı sayısı da arttı.

Kilis’teki halk kütüphanelerinin 19 bin kayıtlı üyesi var

Kilis’te 2019 yılında toplam halk kütüphane sayısı 3 oldu. Kilis, Iğdır ve Yalova ile birlikte tüm iller içinde son sırada yer aldı. 3 kütüphanede toplam kitap sayısı 55 bin olurken yıl içindeki kullanıcı sayısı 158 bin oldu. Kullanıcı sayısı bakımından Kilis, tüm iller içinde 65. oldu. 2019 yılında Kilis halk kütüphanelerince ödünç verilen materyal sayısı 52 bin oldu. Kilis’te 2018 yılına göre halk kütüphanelerinde kitap sayısı da kullanıcı sayısı da arttı.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna