memo

Bugun...
28-06-2019 17:07 Kategori: EĞİTİM

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu LGS sonuçlarıyla başarıyı taçlandırdı

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu LGS sonuçlarıyla başarıyı taçlandırdı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2019 yılı sınavında iki Türkiye birincisi çıkaran ve yine LGS okul başarı ortalamasıyla Gaziantep’in en başarılı okulu olan Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu haklı başarının gururunu yaşıyor. "

Öğrenci ve öğretmenlerin tüm ihtiyaçlarına cevap vererek memnuniyeti sağlayan ve şehrin başarısına önemli bir katkı sunan Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ümit Sarıcı, başarının nasıl elde edildiği yönünde önemli açıklamalarda bulundu.  Sarıcı, “Hiçbir başarı tesadüf değildir” dedi.

SARICI: OKULA BAĞLILIK BAŞARI GETİRDİ

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin bu başarıyı öğrenci, veli, öğretmen ve idareci işbirliğinde yakaladığını söyleyerek adını Türkiye’de LGS birincileri listesine yazdıran öğrencilerini tebrik eden Sarıcı, “Öğrencilerimiz hak ederek bu başarıyı yakaladılar. Derslere olan katılımları, ailelerinden aldıkları destekler, okullarında öğretmenlerinin verdiği emekler hepsi birleşince başarı kaçınılmaz oldu. Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonunda dile getirdiği okula bağlılık gerçekten çok büyük önem arz etti. Türkiye’de toplam 565 tane LGS’de tam puan alan öğrenci var. Gaziantep’te bu rakamın 10 tanesi devlet okullarından çıktı 7 tanesi de özel okullardan çıktı. On öğrenciden 2’sinin de Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulumuzdan çıkması bizleri onurlandırdı” açıklamalarına yer verdi.

VALİ GÜL'DEN TEPRİK

LGS'de 500 tam puan alan Șehit Hüseyin Gümüș İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Ömer Faruk Öztürk ve Aldulkadir Koçak, okul müdürü Ümit Sarıcı birlikte Gaziantep Valisi Davut Gül'ü makamında ziyaret ederek tam puan sevincini paylaștılar. Okul Müdürü, öğretmenler ve Öğrencileri makamında kabul eden vali Gül başarılarından dolayı tebrik ederek, bașarılarının devamını diledi.

LGS OKUL ORTALAMASINDA DA GAZİANTEP BİRİNCİSİYİZ

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu’nun iki Türkiye birincisi çıkartmasının yanında okul LGS başarı ortalamasıyla da Gaziantep’in birincisi olduğunu dile getiren Sarıcı, “Okulumuz bu başarısının yanında Gaziantep’teki tüm okullar içinde ortalaması en yüksek olan okul olmuştur. Tüm öğrencilerimizin not ortalamasına LGS başarısında baktığımızda 500 tam puan üzerinden 396 ortalamaya eriştik biz. Bakanlığımızın açıklamalarına göre Gaziantep’in LGS net ortalaması 30. Netlere göre Gaziantep 81 içinde 55’inci sırada yer almış. Gaziantep’in net ortalaması 30 olurken bizim okulumuzun net ortalaması ise 68.5. Bu başarıda il ilçe Milli Eğitimden tutunda okul yönetimine kadar öğretmenlerimizin özverili çalışmalarına kadar, velilerin öğrencileri ile ilgili olmalarına kadar birçok etkenden bahsedebiliriz” ifadelerinde bulundu.

OKULUMUZ AKADEMİK BAŞARI KADAR SPOR VE MÜZİKTE DE BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATIYOR

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu’nun öğrencilere sunmuş olduğu akademik başarılar kadar kültürel ve sosyal değer eğitimlerinden de bahseden Sarıcı, “Biz Sayın Valimiz Davut Gül’ün talimatlarıyla spor kulüplerimizi oluşturduk. Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu olarak bizim bir spor kulübü derneğimiz var. Derneğimiz resmi bir dernektir. Öğrencilerimiz de hangi alanda başarılı ise o alanda öğrencilerimize lisanslarını çıkartıyoruz. Bu alanda iki tane öğrencimize okçulukta birincilik, ikincilik, üçüncülük dereceleri var. Okulumuz erkekler basketbol takımında yine il ikinci olundu. Kız öğrencilerimiz yine basketbolda il üçüncüsü oldular. Yine öğrencilerimizi biz eskrim sporuna yönlendiriyoruz. Çok pahalı olan bu malzemelerimizi yine okul olarak biz karşılıyoruz. Bunun yanında hokey sporuna yönlendiriyoruz. Bu sporları yapan alternatif okullar yoktur. Yine iki tane müzik tasarım beceri atölyelerimiz var. Çocuklarımızın burada parmak gelişimlerine bakarak hangi çalgılara yatkın olduğunu belirliyoruz. Bu öğrencilerimize müzik aletlerini de yine biz temin ediyoruz. Yine hat sanatından dolayı tezhip sanatı var. Çini ve çömlek kurslarımız var. Bazı öğrencilerimize makam dersleri veriyoruz. İlahiyat Fakültesinden hocalarımız geliyor ve kendi yaşlarına oranla makam dersleri alıyorlar. İmkânlarımıza baktığımızda halı sahalarımız var, kapalı spor salanlarımız var, tekvando salonumuz var. Bunları uygulayacak mekânların olması sporu cazip kılıyor” açıklamalarında bulundu.

OKUL İDARECİSİ OLARAK DA KENDİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ

Öğretmen ve öğrenci başarısı kadar okul yöneticilerinin de üstün başarılı olması gerektiğine değinerek okul idari amiri olarak almış oldukları hizmet içi eğitimlerden bahseden Sarıcı, “Okul yöneticileri olarak öncelikle kendimizi yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Hizmet içi eğitimlerin tamamına ben de müdür yardımcısı arkadaşlarımız da katıldılar. Bir okuldaki idari amir öğretmenlerine okulu kendi evi gibi hissettirebilirse başarı o zaman ortaya çıkıyor. 3 yıldır buradayız ve daha okulumuzdan tayin isteyen öğretmenlerimiz olmadı. Bu durum öğretmenlerimizin okulumuzda mutluluğunu gösteriyor. Yine ailesinin taşınma durumu olmadığı sürece atama durumu olmadığı sürece okulumuzdan nakil alan öğrencilerimiz de olmuyor. Okumuzda öğretmenlerimiz mutlu, öğrenci istekli, veli umutlu ve destekçi, yöneticiler bilgili ve kendini yetiştirmek olunca bize düşen sadece koordinasyonu iyi sağlamak kalıyor. Zamanında ve doğru hamleler etkili oluyor” dedi.

İMAM HATİP OKULLARIMIZ BAŞARI KAPILARINI ARALIYOR

İmam hatip okulları üzerindeki algıyı değerlendirerek yine imam hatip okullarının başarıya giden kapıları araladığını da söyleyen Sarıcı, “İmam hatip okullarının diğer okullara göre en önemli farkı bu öğrencilerimiz haftada en ez iki saat Kur’an-ı Kerim dersi görüyor, iki saat Arapça görüyor. Siyer dersi görüyor, din kültürü dersi görüyor. Bunun yanında tüm pozitif bilimleri diğer okullarda alındığı saat kadar alıyor. Bu şekilde öğrencilerin dışarıda gelecek bozulmalara ve tehlikelere karşı da otomatik olarak korumuş oluyoruz. Bu yönüyle tüm okullardan ayrılabiliyor imam hatip okullarımız” diye konuştu.

BAŞARI  İÇİN ÇALIŞMAK KADAR DİNLENMEK VE EĞLENMEK DE GEREKLİ

Velilerin öğrencilerini çok ve sürekli ders çalışma konusunda yanlış yaptığını söyleyerek başarı için ders kadar dinlenme ve eğlenmeye de zaman ayrılması gerektiğini dile getiren Sarıcı, “Velilerimizin şu düşüncesinin yanlış olduğunu her daim ben dile getiriyorum. Veli istiyor ki her an öğrencim ders çalışsın. Başını dersten kaldırmasın. Günlük 500 soru bin soru çözsün diyorlar. Bunun yanlış olduğunu çocukların dersin yanında dinlenmeye eğlenmeye de haklarının olduğunu söylüyorum. İzin vermek gerek ancak her şey kontrollü bir şekilde ve belirli bir süreliğine. Bu çocuğun oynamaya da ihtiyacı var, TV izlemeye de ihtiyacı var, oyuna da ihtiyacı var cep telefonu ile oynamaya da ihtiyacı var. Önce dersler tekrar edilmeli, etüt yapılmalı, okuma yapılmalı bunlardan sonra saydığımız dinlenme alanlarına da izin verilmeli” ifadelerinde bulundu.

DEVLET OKULLARINDA ÖZEL OKUL BAŞARILARI ELDE ETTİK

Gaziantep’te özel okullardan daha çok devlet okullarının başarı gösterdiğini söyleyerek yine devlet okulları içinde de Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu’nun iki öğrencisiyle Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Sarıcı, “Bugün Gaziantep’te 30 bin liralardan 40 bin liralardan özel okullara öğrenciler gönderiliyor. Biz özel okul ortamında devlet okuluyuz. Ve şu şekilde bir yanlış algı var. Sanki imam hatip okullarına gidince sadece dini dersler alınacak gibi. Aksine imam hatip okullarımızda pozitif tüm dersler diğer okullarda ne derecede alınıyorsa bizde de yine aynı derecede alınıyor. Sadece normal ortaokullarda 6 saat seçmeli ders var. Aslında bu ölü gündür. O gün bir öğretmen bu derslere verilir. Yeteri kadar yoklama da alınmaz. Bizde haftada iki saat seçmeli dersi vardır. O saate de genelde okuma dersi seçiyoruz. Geriye kalan dört saatin İki saati Arapça iki saati Kur’an-ı Kerim olarak zorunlu bir şekilde işleniyor” diye konuştu.

İKİ BİRİNCİLİK DIŞINDA TAM PUANA YAKIN ÖĞRENCİLERİMİZ DE MEVCUT

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu’nun iki Türkiye birincisi öğrencisinin dışında tam puana yakın çok sayıda öğrencinin başarı gösterdiğini söyleyen Sarıcı, şu açıklamalarda bulundu: “İki tane tam puan alan öğrencimizin yanı sıra sadece bir yanlışı olan iki öğrencimiz de var. Yine yaklaşık 7 tane 2 yanlışı olan öğrencimiz mevcut. Yine 480 bandı ile 500 bandı arasında 15 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz Gaziantep’in en iyi fen lisesine yerleşecekler. Özel okullardan arayıp bize öğrencilerinizi tam burslu olarak gönderin diyorlar. Biz devlete gitmeleri taraftarız. Yine 460 ile 480 bandında 20’ye yakın öğrencimiz var. Baktığımızda mezun ettiğimiz 130 öğrencimin 100’e yakını nitelikli okullara bunların içinden 30 tanesi de devletin fen lisesine gidecek durumdalar. Umuyoruz ki okulumuzdan 30 tane Vehbi Dinçerler Fen Lisesi öğrencisi çıkacak bu yıl”

İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİNDEN TÜM ÖĞRENCİLERE BAŞARI TAVSİYESİ

Türkiye genelinde gerçekleştirilen LGS sınavında iki öğrencisiyle birincilik başarısı elde eden Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden  Ömer Faruk Öztürk ve Abdulkadir Koçak başarılarının sırrını Memo Haber’e değerlendirerek önümüzdeki yıl yeniden gerçekleştirilecek olan LGS sınavı için öğrenci arkadaşlarına tavsiyelerde bulundular.

ÖZTÜRK: ÇOK DEĞİL DÜZENLİ DERS ÇALIŞTIM

Yoğun bir ders çalışma yılının ardından Türkiye derecesi yakalamanın gururunu yaşadığını söyleyerek başarının gerekçesi olarak çok ders çalışmak değil düzenli ders çalışmayı gösteren Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ömer Faruk Öztürk, “Üzerimizde büyük bir yük vardı. Bunun sorumluluğuyla geçirdik bir yılı. Çok çalışmak başarmanın temel kriteri değildir. Programlı çalışmak ve özellikle yoğun okuma yapması gerekiyor arkadaşlarımızın. Dersi derste dinleyip kısa tekrarlar bilgiyi kalıcı hale getirebilir. Özellikle çok kitap okumanın faydasını gördüm” açıklamalarında bulundu.

KOÇAK: DÜZENLİ ÇALIŞIP BOL BOL KİTAP OKUDUM

Sınavda tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birinciliğine ismini yazdıran Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Abdulkadir Koçak,  başarısının sırrını şu şekilde açıkladı, “Kitap okumanın büyük faydalarını gördüm. Fazla değil düzenli çalışmak başarının anahtarı. Ben daha senenin başında düzenli çalışmanın değerini anladım. Düzenli çalıştım ve sonucu çok iyi oldu. Bizden sonra gelecek öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem düzenli ders çalışmak ve sürekli kitap okumaktır.”

İPTEŞ: ÖĞRENCİLERİMİZ DE OKULUMUZ DA BU BAŞARIYI HAK ETTİ

Yoğun ve tempolu bir yılın ardından ekip çalışmasıyla Türkiye derecelerinin yakalandığını belirten Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu Matematik Öğretmeni Orhan Kemal İpteş, “Başarının temelinde muhakkak ki planlı ders çalışmak var. Tabi bu başarı yalnızca öğrencinin değil, aynı zamanda öğretmen ve veli işbirliğinin de getirdiği bir başarıdır. Eğitimde öğrenci, öğretmen ve veli üçlü saç ayağıdır. Bu çark uyum içinde olursa başarı da kendiliğinden ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

DURMAZ: BAŞARI DİSİPLİNLİ VE PROGRAMLI ÇALIŞMALARIN ESERİDİR

Okulun önceki yıllarda da yüksek başarılara imza atmakla birlikte bu yıl iki öğrenci ile Türkiye birinciliğine adını yazdırdığını söyleyen Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ferhat Durmaz, “Bu başarıda öğrencilerin emekleri çok büyük. Bunun yanında ailelerin katkısı yadsınamaz. Öğretmen arkadaşların fedakarca ders anlatması da yine başarının en büyük etkenidir. Çocuklarımızın bu başarıda ileride de devam etmesini temenni ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

ŞEKER: BAŞARI BİR TAKIM İŞİDİR

Başarının bir takım işi olduğunu söyleyen Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Orhan Şeker, “Eğitim aslında bir süreç işidir. İlkokuldan başlar bu süreç. Ailelerin, öğretmenlerin ve çevrenin katkısı sayesinde bu süreç ilerler. Okulumuz güzel başarılara imza attı. Başarımız aslında her zaman yüksek. Bu başarıyı aslında güçlü öğretmen kadrosunun yanında iyi idari amirlerle gerçekleştirdiğimizin de altını çizmek istiyorum” açıklamalarında bulundu.

Haber Videosu
Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar A , 29-06-2019 15:17 aşağıdaki yorumu yaptı. 2 öğrenci..bu sınava antepde kaç öğrenci kaçı yerleşecek....ya kendimizi kandırmaya devam edelim..biz treni severiz..
FACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU