memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

03-05-2021 10:55 Kategori: EĞİTİM

Öğretmenlerimiz pandemi sürecinin eğitim kahramanları oldular

Öğretmenlerimiz pandemi sürecinin eğitim kahramanları oldular
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep’in başarılı eğitimcisi İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, şehrin eğitim ve öğretimine ivme kazandırmaya ve başarı skalasını yukarılara doğru taşımaya devam ediyor."

Daha önce Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerini yürüten, 1 yılı aşkın bir süreden beri de Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü görevini başarı ile yürüten ve eğitim ve öğretimde başarılı işlere imza atarak herkesin takdirini toplayan Yasin Tepe bir www.memohaber.com klasiği olan kahve Molası’nın konuğu oldu. Kahve Molası’nda www.memohaber.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’nın sorularını içtenlikle yanıtlayan Yasin Tepe eğitim öğretimde uzaktan eğitim sürecinden derslik ve öğrenci-öğretmen sayısına kadar, ilimizdeki eğitim projelerinden gelecek vaat eden planlara ilişkin birçok konuda samimi açıklamalarda bulundu.

Daha önce Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerini başarı ile yürüttükten 2020 yılının Şubat ayında Gaziantep Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen Yasin Tepe, eğitim ve öğretim camiasında yaptığı hizmetlerle göz doldurmaya devam ediyor. İl Milli eğitim Müdürü Yasin Tepe, Gaziantep’in eğitim öğretimdeki tüm faaliyetlerini ve projelerini www.memohaber.com okuyucuları için değerlendirdi.

Eğitimde aksayan yönlerin tespiti ve bu sorunların çözümü için atılan adımlardan bahseden Yasin Tepe ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı ümit ederken Yasin Tepe’nin ufkunun Gaziantep eğitimi için çığır açacak derecede geniş olduğunu da siz değerli okuyucularımıza vurgu ile bildirmek isteriz. Sizleri meraklandırmamak adına şimdi keyifle okuyacağınız o söyleşiye geçiyoruz. İşte o söyleşi…

memohaber.com: “Birçok ilde yüz yüze eğitimler zaman zaman açıldı ve uzaktan eğitime son verildi. Gaziantep’te ise vaka uzaktan eğitim daha yaygın şekilde kullanıldı. Bu durumun öğrencilerin gireceği sınavlara etkisi nasıl olur?”

Yasin Tepe: “Bir yılı geçen zaman diliminde öğretmenlerimizin özverili çalışmalarına çok fazla şahit olduk. Uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte evlerini sınıflara dönüştürdüler; masaları, dolapları tahta yaptılar. Tek tek bütün öğrencilerle iletişime geçtiler, ders takiplerini yaptılar. Aslında uzaktan eğitim olarak geçse de öğrencilerinden hiç uzak kalmadılar. Bu durum bize uzaktan ya da yüz yüze fark etmeksizin öğretmenlerimizin her şekilde çocuklara ulaşabildiğini gösterdi. Müdürlüğümüz bünyesindeki çalışmalarımızda da değişen sistemle birlikte biz daha farklı ne yapabiliriz, öğrencilere daha kolay nasıl ulaşabiliriz sorularına cevap aradık. Çevrim içi kazanım testleri, denemeler, soru çözüm videoları gibi sınav için gerekli olan birçok çalışmayı hazırladık, öğrencilerimize sunduk. Eksikleri tamamlamak için planlamalar yaptık ve yüz yüze eğitimden farklı olarak sadece çalışmalarımızı dijital platforma taşımış olduk. Bu çalışmalar, sınava girecek öğrencilerimizin olumsuz etkilenmemesi adına çok faydalı oldu.”

memohaber.com: “Gaziantep’te uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sıkıntılar nelerdir?”

Yasin Tepe: “Uzaktan eğitimle ilgili yaşanan en büyük sıkıntı, öğrencilerimizin okul ortamından ayrı kalmasıydı. Fakat tüm dünyanın yaşadığı bu değişimden okullarımızın etkilenmemesi kaçınılmazdı. Eğitimin tüm paydaşlarıyla çocuklarımızın sağlığı, huzuru, mutluluğu ve başarısı için birbirimize kenetlenmemiz gereken bir dönem yaşadık. Bu kenetlenmenin sonucu olarak ilimizdeki birçok soruna hızla çözüm bulduk. Okullarımız uzaktan eğitime başladığımız 23 Mart 2020'den bugüne EBA ve alternatif uygulamalarla canlı sınıf uygulamasında aktif şekilde rol aldı. Okullar EBA üzerinden yapılan derslerle alternatif uygulamalarla yapılan dersleri farklı zaman dilimlerinde tanımladı. Her bir öğrencimize ulaşmak için okullarımızla, öğretmenlerimizle seferber olduk. Öncelikli ihtiyaç öğrencilerin canlı derslerine kolaylıkla ulaşabilmesiydi. Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarla hijyen kurallarına titizlikle dikkat edilen 260 adet EBA Destek Noktasını öğrencilerimiz için hazırladık. Kırsal alandaki çocukların uzaktan eğitime erişmesi için 2 mobil destek noktası ile uzaktan eğitim hizmeti vermeye devam ediyoruz. Oluşan tablet ihtiyacı için Bakanlığımız öncülüğünde Valiliğimiz koordinesinde başlatılan kampanyayla birçok öğrencimize tabletlerini ulaştırdık. Ayrıca tüm okullarımız her an yüz yüze eğitime hazır olmak için Okulum Temiz belgesi alarak sağlıklı ortam koşullarını sağladı.”

memohaber.com: “Pandemi sürecinde uzaktan eğitim açısından anne babaların öğrenci olan çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalıdır?”

Yasin Tepe: “Çocukların da ebeveynlerin de ilk kez yaşadığı bir süreç olan ‘uzaktan eğitim’ döneminin en verimli şekilde devam edebilmesi için çocuklar kadar anne babaların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Eğitim ortamının evlere taşınmasıyla birlikte anne-babaların çocuklarla geçirdikleri süre arttı. Aradaki iletişimin olumsuz etkilenmemesi adına ebeveyn olarak sınırların baştan çizilmesi ve kullanılan dilin doğru seçilmesi çok önemli. Herkes için farklı bir dönem olmakla birlikte bazen biz yetişkinlerin bile kaygılandığı ve bu kaygıların çocuklara yansıdığı unutulmamalı. Uzaktan eğitim sürecinde sadece akademik başarıya odaklanarak çocuğun yaşadığı duygu durumları görmezden gelinirse istenilen başarı da elde edilememiş olur. Bu süreçte sıkıntıları en az seviyeye indirebilmek adına; ebeveynler çocukları için günlük plan hazırlayarak (yatma kalkma saatleri- kitap okuma-oyun-eğlence vb.) bunun takipçisi olabilirler,  birlikte daha kaliteli ve verimli zaman geçirebilirler. Yüksek ders başarısı beklentisi; hem aile, hem de çocuğu yıpratacağı için kendi akran gruplarının da benzer durumları yaşadığı düşünülüp beklentiyi ona göre ayarlamak çocuğu güvende hissettiren bir tutum olacaktır. Bu sürecin geçici olduğunu, çocukların en değerli hazinemiz olduğunu unutmamak gerekiyor.”

memohaber.com: “Gaziantep’in eğitimi için planladığınız projeler nelerdir?”

Yasin Tepe: “Pandemiyle birlikte uzaktan eğitime yoğunlaşmak, projelerin içeriklerinin de yeni sürece göre revize edilmesini gerektirdi. Süreç dikkate alınarak uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin eş zamanlı yürütüleceği, başarıyı ve eğitim niteliğini artırmaya yönelik olarak ‘Genap Projesi’ni hayata geçirmeyi planlıyoruz. Daha önceden öğretmenlerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz Temassız Oyunlar Eğitiminin kapsamını genişleterek daha çok öğretmenimizin bu eğitimden faydalanmasını hedefliyoruz. Bu sayede değişen şartlar çerçevesinde daha çok öğrencimizi temassız oyunlarla tanıştırmış olacağız. Bu süreçten bağımsız olarak Tasarım Beceri Atölye Eğitimleri düzenleyerek eğiticilerimizi bilgilendirmeyi, bunu tüm okullarımızda yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve T3 Vakfı iş birliği ile Bilim Atölyelerinde eğitici eğitimleri planlıyoruz. TEKNOFEST, TÜBİTAK, eTwinning gibi teknoloji yarışmalarına ve projelere öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Bu projelerdeki sayılarımızı artırarak her yıl daha iyi bir başarıyı yakalamak için hassasiyet gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte alanında uzman akademisyenlerimizle çevrim içi seminerlerimiz, öğrencilere yönelik rehberlik bilgilendirmelerimize ve eğitimlerimize devam edeceğiz.”

memohaber.com: “İlimizdeki öğretmenlere yönelik akademik yönü geliştirici program ve proje çalışmaları planlıyor musunuz?” 

Yasin Tepe: “Müdürlüğümüz tarafından öğretmenlerin eğitim sürecinde aktif rol almalarını destekleyici faaliyetlerde bulunmak amacıyla Eğitim Şehri Gaziantep Vizyon Hedefi kapsamında öğretmenlerimize, STEM Eğitimi, Proje Yazma Eğitimi, Dünya Eğitimi ve Eğitim Modelleri, Etkili Öğretmenin İletişimi, Astronomi Eğitimi, Temassız Oyunlar Eğitimi, eTwinning ve Erasmus, TÜBİTAK projeleri yazma, hazırlama ve sunma eğitimleri gibi eğitimler verildi. Eğitimler güncellenerek düzenli olarak devam ediyor. Ayrıca İKA (İpek Yolu Kalkınma Ajansı) teknik destek programı kapsamında öğretmenlerimizin kişisel, mesleki bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik dijital dönüşüm eğitmen eğitimi, masal anlatıcılığı eğitimi, uygulamalı proje döngüsü gibi projeler gerçekleştirildi ve bu kapsamda daha fazla öğretmenimize ulaşmayı hedefliyoruz. Öğretmen Akademisi Vakfı ile iş birliği çerçevesinde öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunacak “sosyal duygusal öğrenme”, “yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek “uzaktan eğitimde sınıf yönetimi ve motivasyon eğitimi” gibi eğitimler veriliyor ve iş birliği devam ediyor. Üniversitelerle de iş birliği yaparak alanında uzman akademisyenlerle öğretmenlerimizi buluşturup sosyal medya hesaplarımızda birçok farklı konuda yaptığımız söyleşilerle öğretmenlerimizin gelişimlerine katkı sunacak programlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

memohaber.com: “Çocukların ve gençlerin ileriki yaşamlarında donanımlı bireyler haline gelmesinde aile, okul ve çevrenin belirleyici etkileri büyük bir etken olarak görülüyor. Bu etkenleri değerlendirecek olursanız neler söylemek istersiniz?” 

Yasin Tepe: “Bireyin gelişimini aile, okul ve çevre belirliyor. Biz milli eğitim olarak okul öncesi eğitim kurumlarımızda aile katılımı çalışmalarıyla başlayarak ilkokul, ortaokul ve lisede velilerimize yönelik rehberlik ve seminer çalışmalarımızla ailelere dokunmaya çalışıyoruz.  Ailelerin öğrencilerimizle yaşadıkları sorunlara çözüm bulmaya çabalıyoruz. İlimizdeki bütün okullarımızda rehber öğretmenlerimiz görev yapıyor ve rehber öğretmenlerimiz sadece öğrencilere değil ailelere yönelik de rehberlik çalışmalarını yürütüyorlar. Öğrencilerimizin gelişimini şekillendiren en önemli unsurlardan bir diğeri olan okullarımızı da öğrencilerimiz için en üst düzey imkânlara ulaştırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Dezavantajlı bölgelerden başlayarak çevre etkisinin olumsuzluklarını azaltmak için öğrencilerimizi spor ve proje çalışmalarına dahil ediyoruz. Okullarda oluşturduğumuz 752 spor kulübünde 170.350 lisanslı öğrencimizi spor sayesinde çevrenin olumsuz etkilerinden uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Belirttiğim bu üç sacayağının eş zamanlı çalışmasıyla ortaya çok başarılı bir sonuç çıkacağı kanaatindeyiz. Bu konunun en önemli takipçisi ve destekçisiyiz.”

memohaber.com: “Gençlerimizin ufku açık, kültürlü, özgüveni yüksek, milli-manevi değerlere sahip bireyler olarak yetişmesi yönünden Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nün plan ve projeleri nelerdir?” 

Yasin Tepe: “Tarih, bize millî ve manevî değerlerine sahip çıkmayan ve millî şahsiyetlerini kaybedenlerin, dünya coğrafyasından silinip gittiklerini gösteriyor. Bu minvalde, değerlerimizi programlarımızın eksenine yerleştirmiş olmamız, eğitim sistemimizin tüm birimlerinde, bütün derslerimizde ve ders dışı faaliyetlerimizde değerlerimize bağlılığa özen gösterme, değerlerimizi öğrencilerimize aktarma irade ve çabamızın özel ve önemli bir gündem maddesi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak plan ve projelerimizin odağına değerlerimizi alarak öğrencilerimizi milli ve manevi değerler ışığında topluma yararlı donanımlı birer birey olarak yetiştirmeyi planlıyoruz. Bunun için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile birlikte lise öğrencilerimizin kendi kültür ve medeniyetlerini tanımaları, yaşadıkları çevreye daha duyarlı bir birey olmaları konularını kapsayan Kültür ve Medeniyet Protokolü'nü imzaladık. Okullarımızda kurulacak "Kültür ve Medeniyet" isimli öğrenci kulüpleri aracılığıyla sosyal projeler, okuma programları, geziler, yarışmalar düzenleyerek gençlerimizin daha donanımlı olmalarına katkı sağlayacağız.”

memohaber.com: “Teknoloji! Sanki iki taraflı bir bıçak gibi. Gerekli şekilde ve ölçüde kullanıldığında müthiş bir imkân, ölçü kaçırıldığında tedavi gerektiren bir bağımlılık. Bugünkü Gaziantep’teki teknoloji-gençlik ilişkisini nasıl görüyorsunuz, neler tavsiye edersiniz?”

Yasin Tepe: “Sınırları aşma konusunda benzersiz bir buluş olan teknoloji, gençlerimiz için aslında bir yol haritası görevi görüyor. Gaziantep’te gençlerin teknolojiye olan ilgisini dünyanın en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST başvuruları ile analiz edebiliriz. 2020 yılında ev sahipliği yaptığımız festivalde en çok başvuru yapan şehir bizdik. 2021 yılında da İstanbul’dan sonra en çok başvuru yapan şehir biz olduk. Gençlerimizin teknolojiye ilgisi oldukça yoğun. Biz doğru bir yönlendirme ile yerli ve millî teknolojimizin gelişmesini istiyoruz. Genç bilim insanları yetişsin istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için teknolojiyi Robotik kodlama ve Tasarım Beceri Atölyeleri ile okula entegre ediyoruz. Hatta bununla ilgili Müdürlüğümüz tarafından STEM Etkinlik Kitabı hazırlandı. STEM Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik disiplinlerinin bütünleştirilmesiyle uygulanan bir eğitim yaklaşımı. Teknolojiyi amaç değil araç olarak kullanmak için çalışıyoruz. Gençlerimizde de o ışığı görüyoruz.”

memohaber.com: “Gaziantep eğitiminin en büyük sorunları nelerdir?”

Yasin Tepe: “Nüfus yoğunluğumuz ve ilimizin aldığı göçler sebebiyle derslik başına düşen öğrenci sayımızı azaltmak için çalışmalar yapıyoruz. Yapımı devam eden okul inşaatlarımız ve Valimiz Sayın Davut Gül öncülüğünde başlatılan 100. Yılda 100 Hayırsever Kampanyasıyla derslik ihtiyacımız büyük oranda azalacak ve derslik başına düşen öğrenci sayımız da azalmış olacak. Öğrenci sayımıza bağlı olarak ilimizde oluşan öğretmen açığı da son yıllarda Bakanlığımız tarafından yapılan atamalarla yavaş yavaş kapanıyor, önümüzdeki yıllarda yapılacak atamalarla bu ihtiyacın kapanacağını düşünüyoruz.”

memohaber.com: “Uzaktan eğitim noktasında Gaziantep ne durumda?” 

Yasin Tepe: “Pandemiyle birlikte, dijitalleşme sürecinin hızlanması kaçınılmaz oldu. Bu sürecin en önemli kısmını çevrim içi eğitimler oluşturuyor. Gerek salgın öncesi gerekse salgın sürecinde yapmış olduğumuz çalışmalar ilimiz genelinde uygulanan çevrim içi eğitimlere öğretmenlerimizin daha hızlı adapte olmasını sağladı. Bu çalışmaları örneklendirecek olursak salgından önce, öğretmenlerimizin başarılı çalışmaları ile gerçekleştirmiş oldukları eTwinning Projeleri çevrim içi ortamda gerçekleştirilen bir proje türüdür. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz salgından önce de Adobe, connect, zoom gibi farklı uzaktan eğitim araçlarını kullanıyorlardı. O yüzden canlı derslerini bu platformlar üzerinden gerçekleştirme noktasında sürece kolay adapte olmalarının yanı sıra meslektaşlarına da destek oldular. İlimizde belirli aralıklarla Web 2.0 araçlarının kullanımı ile ilgili yüz yüze uygulamalı eğitimler gerçekleştiriliyordu. Öğretmenlerimiz, elde ettikleri Web 2.0 araçlarını kullanma becerileri ile uzaktan eğitim sürecindeki çevrim içi eğitimlerde hem ders içi materyal hazırlamakta zorlanmadılar hem de ölçme değerlendirme süreçlerini başarı ile yönettiler. Salgın sürecinde ise Müdürlüğümüz olarak uzaktan eğitim araçları kullanılarak öğretmen, öğrenci ve veli eğitimlerimiz devam etti. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi adına webinar, çevrim içi çalıştaylar, uzman kişi davetleriyle söyleşiler, sosyal medya hesaplarımız üzerinden canlı yayın programları gerçekleştirilmeye devam ediyor. Yapmış olduğumuz bu programlar ayrıca Müdürlüğümüz YouTube kanalından da katılamayan veya tekrar istifade etmek isteyenler için yayınlanıyor. Salgın sürecindeki projelerimizde de öğretmenlerimizin dijital becerilerini geliştirmeye ve desteklemeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Okul öncesi öğretmenlerimizle birlikte hazırlamış olduğumuz etkinlik videolarıyla uzaktan eğitim sürecini destekliyoruz. Velilerimiz için ebeveyn ve öğrenci iletişimini güçlendirici birçok konuda webinarlar düzenliyoruz.”

memohaber.com: “Tablet dağıtımı ve sayısı hakkında neler söyleyeceksiniz?”

Yasin Tepe: “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatılan uzaktan eğitime destek kapsamında, Sayın Valimizin koordinesinde "Kalbe Dokun Gönül Kazan Askıda Tablet " kampanyası ilimizde hayata geçirildi. Kampanyanın başlangıcından bugüne Bakanlığımızın, yerel yönetimlerin ve hayırseverlerimizin desteğiyle ilimizde, Türkiye’de en çok dağıtımı gerçekleştirerek bir kez daha birinciler şehri olmanın gururunu yaşıyoruz. Tablet dağıtımları yapılırken dikkate alınan birçok kriter var. Bakanlığımız tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ve SYDV’den alınan verilere göre; ailenin gelir durumu, hanede yaşayan kardeş sayısı, akademik düzey, uzaktan eğitime bağlanma durumu yatılı/pansiyonlu okuma durumu gibi çoklu algoritmalar baz alınarak bir değerlendirme yapılıyor.”

memohaber.com: “Gaziantep’te pandemi sonrası eğitim-öğretim alanında ne gibi değişimler bekliyorsunuz?” 

Yasin Tepe: “Pandemiyle birlikte en büyük değişim, uzaktan eğitimin sistemimizin bir parçası haline gelmesi oldu. Önümüzdeki süreçte hayatlarımızın normale dönmesiyle birlikte uzaktan eğitimin farklı şekillerde de olsa devam edeceğini, yüz yüze eğitimle birlikte artık dijital platformlarda yaptığımız eğitimlerin de hayatımızın bir parçası olacağını düşünüyorum. Uzaktan eğitim platformlarının kullanımlarının artması, öğretmenlerin ve öğrencilerin bu platformların kullanımını öğrenmeleri,  ileride de bu platformlar üzerinden eğitimlerin devam etmesini kolaylaştıracak. Bununla birlikte dünyadaki tüm değişimlerden eğitimimiz de mutlaka etkilenecek. Okullarda aldığımız önlemler, hijyene verilen önem ve bölünmüş sınıflarda eğitim bir süre daha bizimle olacak gibi görünüyor.”

memohaber.com: “Gaziantep'te kaç öğrenci ve öğretmen var?” 

Yasin Tepe: “İlimizde 601 bin 346 öğrencimiz, 32 bin 362 öğretmenimiz var.”

memohaber.com: “Gaziantep’in eğitimindeki sorunların çözümü için neler yapılabilir?” 

Yasin Tepe: “Genç nüfusumuz için üniversite okumayı daha cazip hale getirmemiz gerekiyor. Potansiyellerini üniversite eğitimiyle ortaya çıkarmaları, ilimizin eğitim seviyesinin yükselmesi için faydalı olacaktır. Bununla birlikte kalifiye eleman yetiştirmek ve gençlerimiz için istihdam sağlamak konusunda çalışmalara devam etmeliyiz. Bu konuda gençlerimizin mesleki düzeyde desteklenmesi için meslek liseleri ayrı bir önem taşıyor. Mesleki eğitimi ekonomiyle ve istihdamla eş değer görüyor, memleket meselesi olarak ayrıca önemsiyoruz.”

memohaber.com: “Pandemi döneminde ne tür sorunlar yaşandı ve bu sorunlar nasıl çözüldü?”

Yasin Tepe: “Pandemiyle birlikte uzaktan eğitimin başlamasıyla öncelikli ihtiyacımız nitelikli bir planlamaydı. Ülkemizin genelinde hızlı bir şekilde bu sisteme geçilmesi hızlı bir uyum gerektiriyordu. Bu noktada gerek idarecilerimiz gerek öğretmenlerimiz her zaman hatırlayacağımız büyük fedakârlıklar sergilediler. Bazı öğrencilerimiz, uzaktan eğitime erişimle ilgili sıkıntılar yaşadı. Bu sorunu çözmek amacıyla Valiliğimiz koordinesinde belediyeler ve hayırseverlerin desteğiyle ihtiyacı olan öğrencilerimize tablet dağıtımı gerçekleştirildi. Bununla birlikte hijyen kurallarına titizlikle dikkat edilen 260 EBA Destek noktası oluşturularak özellikle dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerimizin canlı derslere ulaşması sağlandı. 56.765 çevrim içi etkinlikle 18 bin 553 öğretmenimiz çevrim içi yolla öğrencilerine ulaştı ve bu sayede eğitime erişim sorununu büyük oranda çözmüş olduk. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin bu durumdan olumsuz etkilenmelerini önlemek, merkezi sınav başarılarını yükseltmek ve onlara destek olmak amacıyla 8. ve 12. sınıftaki öğrencilerimize yönelik çevrim içi deneme sınavları (TYT-AYT-LGS) yaptık. LGS ile ilgili soru çözüm ve ders videoları hazırlanarak Müdürlüğümüzün Youtube kanalında öğrencilerimize ulaştırıldı. Okul öncesi öğrencilerine ve velilere yönelik 94 tane uzaktan eğitim videosu hazırlandı. Yapılan çevrim içi deneme sınavlarının cevapları için çözüm videoları çekildi ve Youtube adresimizden yayınlandı. Salgın döneminde okullarımız için gerekli olan hijyen malzemeleri öncelikli ihtiyacımızdı. Okullarımızı hazır hale getirmek ve gerekli hijyen şartlarını taşımalarını sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesinin hijyen malzemeleri desteği ile ilimizde tüm okullarımız (1157 okul) TSE onaylı Okulum Temiz Belgesi almaya hak kazandı. Bu süreçte gerekli olan tüm kriterleri yerine getirdiler. Alınan önlemlerle okullarımızı hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz için güvenli hale getirdik. Maske, el dezenfektanı, sıvı sabun, kolonya gibi hijyen malzemelerine ulaşmak salgın sürecinde önemli bir ihtiyaç haline gelmişti. Meslek liselerimiz adeta birer fabrika gibi çalışarak hiç vakit kaybetmeden bu malzemeleri üretti ve halkımızın kullanımına sundu. Bu kapsamda meslek liselerimizde 7 milyon 250 bin adet maske, 422 bin 725 litre sıvı sabun, 190 bin 855 litre el dezenfektanı üretildi.” 

memohaber.com: “Uzaktan eğitim sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz ve süreç nasıl yürüyor?” 

Yasin Tepe: “Yeni süreçle birlikte dijital bir dönüşümün etkisindeyiz. Bakanlığımız tarafından uzaktan eğitim yapılacağı açıklandığında birçok öğretmen, öğrenci ve veli hiç bilmedikleri ya da deneyimlerinin yeterli düzeyde olmadığı bir durum ile karşılaştılar. Bu süreci iyi yönetmek, durumu avantaja dönüştürmek; mevcut duruma hızlı ve yenilikçi adımlarla uyum sağlamak durumundaydık. Öğrencilerin okullarda olmak yerine evde kalmak zorunda oldukları bu dönemde bir süre sonra sıkılmaya başlamaları oldukça normal. Bu durum onlara kendi kendilerini disipline etmeleri gerektiğini öğretti. Tarihsel bir örnek verecek olursak; 17. yüzyılda Londra ‘da kara veba salgını görülmüştü. Bugün salgının hayatın gidişatını değiştirdiği gibi, o dönemlerde de salgını önlemek amaçlı yetkililer, insanlara evde kalmaları konusunda uyarıda bulunmuşlardı. Ünlü Fizikçi Newton, o zamanlar Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciydi. Ve herkes gibi o da eğitimine ara vermişti. Eğitime ara verilmiş olmasına rağmen bu süreç Newton için hayatının en verimli dönemi olmuştu. Newton’un yerçekimi gibi büyük keşiflerinden bazılarını bu dönemde yaptığı bilinmektedir. Bu durum, öz disiplinin yaratıcılığı nasıl tetiklediğinin ve bu sürecin olumlu etkilere dönüştürülebileceğinin tarihsel bir örneğidir. Yeni normal dönemde yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimi eş güdümlü olarak devam ettirmek durumunda kalabiliriz. Bu nedenle, sanal sınıf kavramını öğretmenler, öğrenciler ve veliler içselleştirmeli, açılan sanal dünyanın kapılarından geçenlerin salgın süreci sona erdiğinde bir değil on adım önde olacaklarını bilmelidirler.”

memohaber.com: “Müdürlük olarak gelecek döneme ilişkin projeleriniz neler?” 

Yasin Tepe: “Eğitim süreçlerinde öğrencilerimizin okuyan-anlayan olmasından ziyade üreten-yapan bir konumda olmasını hedefliyoruz. Bu konuda en büyük katkıyı DENEYAP ve Tasarım Beceri Atölyeleri sağlıyor. Öğrencilerimizin üretim süreçlerinde rol almak için çok istekli olduğunu gözlemliyoruz. Onların heyecanlarını desteklemek için atölyelerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz. Atölyelerde eğitim alan öğrencilerimiz hem 21. yüzyıl becerilerini kazanıyorlar hem de TEKNOFEST ve TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen bilim ve teknoloji yarışmalarında yeni başarılara imza atıyorlar. Üzerinde önemle durduğumuz bir diğer konu ise öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda kazanması. Bütün çocuklarımızın kitaplara kolaylıkla ulaşmasını istiyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “100 Okula 100 Kitaplık” projesi başlatıldı. Kütüphane konusunda eksiği olan okullarımızı belirleyerek bu açığı kapatmayı hedefliyoruz. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte çocuklarımızın yeni dönemde de oyunlarına devam etmeleri, mesafe ve tedbirler çerçevesinde sosyalleşebilmeleri için Türkiye’de ilk defa ilimizde öğretmenlerimize Temassız Oyunlar Eğitimi verdik. Toplam 630 öğretmenimiz bu eğitimden faydalanarak binlerce öğrencimize temassız oyunları öğretti. Daha çok öğretmenimizin bu eğitimden faydalanmasını ve bütün öğrencilerimizin temassız oyunlarla tanışmasını istiyoruz.”

memohaber.com: “Gaziantep’ te okul ve derslik eksiği var mı?”

Yasin Tepe: “Nüfusumuz ve öğrenci sayımızla orantılı olarak bir derslik ihtiyacı söz konusu. Devam eden inşaatlar tamamlandığında bu eksiğin giderilmesinde büyük yol almış olacağız. Bu noktada Sayın Valimizin öncülüğünde “Gaziantep Modeli” ile hayata geçirilen 100. Yılda 100 Hayırsever kampanyasının etkisi çok önemli. Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı vesilesiyle hayata geçirilen bu kampanyayla şehrimize; anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve meslek lisesi olmak üzere birçok kademede yeni okul kazandırılacak. Valimiz Sayın Davut Gül ve destek olan hayırseverlerimize tüm eğitim camiası olarak teşekkür ederiz.”

memohaber.com: “Pandemi süreci eğitimde ne gibi olağanüstü önlemler söz konusu oldu?” 

Yasin Tepe: “Biz Bakanlığımızca uygun görülen tüm önlemleri salgının başlamasıyla birlikte ivedilikle aldık. Çocuklarımızın güvenli bir ortamda eğitim almaları için tüm tedbirlerimizi devam ettiriyoruz. Şu an okullarımız 8. ve 12. sınıf düzeylerinde açık ve öğrencilerimiz seyreltilmiş sınıflarda eğitim görüyorlar. Mevcutlarımız yarıya indirilmiş durumda. Öğretmen, öğrenci ve velilerimize salgınla ilgili eğitimler verdik. Alınan en büyük tedbir de okullarımızın hijyen koşularını taşımasıydı. İlimizdeki bütün okullar (1157 okul) gerekli olan kriterleri yerine getirerek Okulum Temiz belgelerini aldılar. Valiliğimiz 657 okulumuza, Büyükşehir Belediyesi 500 okulumuza hijyen paketi desteğinde bulundu. Bu sayede maske, dezenfektan, sabun ve temizlik malzemesi noktasında okullarımızın bir ihtiyacı kalmadı. Okul içinde öğrencilerimizin sosyal mesafelerini düzenleyen, kuralları hatırlamalarını sağlayan etiketler yerleştirildi.”

memohaber.com: “Kentte hayal ettiğiniz ve ufkunuzu süsleyen bir proje var mı?” 

Yasin Tepe: “Tüm sınıf düzeylerinde öğrencilerimizin aktif rol alabileceği bir tiyatro projesi hayal ediyoruz. Öğretmenlerimiz gerekli drama eğitimlerini öğrencilerimize verecekler ve öğrencilerimiz okullarında oyunlarını sergileyecekler. Sonrasında il genelinde gerçekleşecek yarışmalar da düzenleyebiliriz. Çocuklarımızın eğitim çağında sanatla yetişmeleri ve kendilerini ifade etme noktasında yeni yollar bulmaları hem özgüvenlerini hem hayal güçlerini geliştirmelerinde çok faydalı olur. Hayata geçirmek için planlamalar yaptığımız ve ilimize çok yakışacağına inandığımız bir diğer proje ise meslek liselerimizde her yöreye özel bölümler açmak. Bütün ilçelerimizdeki meslek liselerimizde halıdan zeytine, baklavadan yazılıma kadar yöreye ait ürünlere ve çağın gereksinimlerine yönelik bölümler açarak hem katma değerli üretim yapmayı hem de kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

memohaber.com: “Pandemi sürecinde müdürlüğünüze bağlı Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi maske, dezenfektan ve temizlik ürünleri üretiminde Türkiye 2.’si oldu. Bu okulumuz hangi kurum ve kuruluşların eksiklerini karşıladı?” 

Yasin Tepe: “Pandeminin başlamasıyla birlikte ilimizdeki meslek liseleri zaman kaybetmeden üretime geçtiler. Alışık olmadığımız ve yeni karşılaştığımız bir durum olduğu için bu konuda ihtiyaç da fazlaydı. Böyle bir dönemde meslek liselerimiz asıl misyonlarını yerine getirerek bir fabrika gibi maske, dezenfektan ve temizlik maddeleri ürettiler. Bakanlığımız tarafından ilimize tam otomatik N95 maske makinesi ve tam otomatik ultrasonik cerrahi maske makineleri gönderildi. Bu sayede sadece ilimizin değil bölgedeki diğer illerin bile ihtiyacını karşılayabilecek bir üretim kapasitemiz oldu. Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz de bu süreçte 2020 yılı döner sermaye kapsamında üretimde 7,4 milyon liralık gelirle Türkiye 2.’si olarak bizleri gururlandırdı. Okulumuz, hem Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı kurum ve okulların hem de diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacını karşılayabiliyor.”

memohaber.com: “Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ürettiği maske, dezenfektan ve temizlik ürünleri standartlara uygun olarak üretiliyor mu?”

Yasin Tepe: “Maskeler, Sağlık Bakanlığının formüllerine uygun olarak İl Sağlık Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde okulumuz tarafından üretiliyor. Okulumuzun üretim kapasitesi ilimizin tüm ihtiyacını karşılayabilecek büyüklüktedir.”Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ