memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

24-09-2019 16:31 Kategori: EĞİTİM

Kıbrıs Okulu projeleriyle eğitimi zirveye taşıyor

Kıbrıs Okulu projeleriyle eğitimi zirveye taşıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

" Gaziantep'in Şehitkâmil ilçesi Kıbrıs İlkokulu ve Ortaokulu, akademik ve sportif başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. "

Her yıl düzenlemiş oldukları okul projelerinden, sergi faaliyetlerinden  ve Türkiye çapında elde edilen sportif başarılarından bahseden Okul Müdürü Ökkeş Hançer, “Eğitim bir sorumluluk işi. Öğrencilerimizi projelerimizle küçük yaşta hayata hazırlıyoruz. Akademik başarılarda da sportif başarılarda da iddialıyız. Projelerimizle eğitime ve toplumun genel yapısına değer katıyoruz.” dedi.

KIBRIS İLKOKULU VE ORTAOKULU MÜDÜRÜ ÖKKEŞ HANÇER KİMDİR?

       Kısa öz geçmişinden  -öğretmenlik ve idarecilik  geçmişi- bahseden Hançer, “1976 yılında Kilis ilimizde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kilis’te tamamladıktan sonra lisans eğitimimi Erzurum'un  Ağrı Eğitim Fakültesinde 1999 yılında tamamladım. İlk görev yerim Samsun Vezirköprü Sofular köyünde oldu. Sonrasında Erzurum’da çalıştım. Sekiz yıl kaldıktan sonra 2007 yılında Gaziantep’e geldim. Öğrenci ve öğretmen sayısı yüksek olan okullarda hep çalıştım. Burada da büyük bir deneyim kazandım. 2015 yılının Temmuz ayında da Kıbrıs İlkokulunda ve Ortaokulunda müdür olarak göreve devam ettim.” açıklamalarında bulundu.

OKULUMUZDA KÖKLÜ DEĞİŞİMLER GERÇEKLEŞTİRDİK

       Göreve geldiği 2015 yılından bu yana Kıbrıs İlkokulu ve Ortaokulunda yarattığı farkındalıklardan bahseden Hançer, “Göreve ilk geldiğimde okulumuzda devamsızlık sorunu vardı. Temizlik sorunu vardı. Okulun genel yapısı olarak bazı disiplinsizlikler vardı. Velilerimizin de öğrencilerini mecburiyetten dolayı okula gönderdiklerini gördüm. Yapısal ve donanımsal sorunlar vardı. Bu yüzden önce okulumuzun fiziksel görünümünü değiştirmekle yola çıktık. Tüm sınıflarımızda temizlik konusunda bir duyarlılık oluşturduk ve her sınıfta bir çöp-möp müfettişi seçerek çocuklara görev ve sorumluluk vermeye başladık. Düzen sağlandıkça veliler de bizlere destek vermeye başladı. Okulumuzda devamsızlık sorunu gördük. Bu sorun aidiyet sorunu ile ilgiliydi. Okulumuzu sanat galerisi haline getirmeye başladık. Okulumuzun duvarlarını resimlerle donattık. Çocuklarımız artık okula heyecanla gelmeye başladı. Daha önce %40 seviyelerinde olan devamsızlıklar %5’lere kadar düştü. 120 civarında öğretmenimiz 3 bine yakın da öğrencimiz var. Öğretmenlerimizle her yıl tüm velilerimizi bir bir ziyaret ediyoruz. Evlerine gidip velilerimizin ve öğrencilerimizin durumunu analiz ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

SPORTİF BAŞARILARDA DA İDDİALIYIZ

      Akademik başarıların yanında sportif faaliyetlere de büyük önem verdiklerini söyleyerek okul başarılarından bahseden Hançer, “Sadece akademik başarı ile bir okul tam manasıyla yeterli değildir. Biz buna inanıyoruz. Okulun sosyal faaliyetlerle de donanımlı olması gerektiğini düşündük ve okulumuzda;  futbolda,halterde,atletizmde,çim hokeyinde,masa tenisinde atılımlar yaptık. Böylelikle okula öğrencilerimiz daha bir heyecanla ve gayretle gelmeye başladılar. Okulumuzda bir öğrencimiz halter yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Öğrencimizden milli takıma girenler oldu. Masa tenisinde küçük çocuklarımız için robotik bir alet aldık ve bunun sayesinde Gaziantep birincisi olduk. Çim hokeyinde,atletizmde dereceler yapmaya başladık. Bu teknolojilerimizi okulumuz dışında sosyal tesislerimizde de kullanıyoruz. Bir işi özümsemek için işin özümsenmesi gerektiğine inandık.” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ OKULUMUZUN HABERLERİNİ İNGİLİZCE OLARAK SUNUYOR

        Gaziantep’te bir ilk olan İngilizce okul haberleri sunumundan bahsederek İngilizce öğretimine duydukları hassasiyeti dile getiren Hançer, “Okulumuz proje üretmek hususunda son derece başarılı bir eğitim kurumudur. Her yıl kendi içimizde en az on civarında proje üretiyoruz. Öğretmen arkadaşlarım bu konuda çok donanımlı. İngilizce haber bülteni sunarak iki haftada bir okulumuzdaki haberleri İngilizce sunum şeklinde öğrencilerimize yaptırdık. Öğrencilerin çok fazla ilgisini çekti. İngilizceye karşı olan ön yargıyı kırdık ve her öğrencimiz ben de İngilizce haber sunmak istiyorum diyerek kapımızı aşındırdı. Projenin amacına ulaştığını görünce İngilizce haber bülteni sunan öğrenci sayımızı arttırdık. Öğrencilerimiz gece gündüz İngilizce çalışmaya başladı. Her haber bülteninde 10-15 öğrencimiz İngilizce haber sunmaya başladı. Bu projenin ardından diğer branş öğretmenlerimiz de kendi projelerini geliştirmeye başladılar. Sosyal alanlarda projeler geliştirdik ve öğrencilerimize şehrimizi tanıtmaya başladık. Sonra spor projeleri gelmeye başladı. Projelerimiz görülmeye başlandıkça tüm projelere okulumuz dahil edilmeye başlandı.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZİN BECERİLERİNİ AVM’LERDE SERGİYE AÇIYORUZ

       Kıbrıs İlkokulu ve Ortaokulunun her yıl AVM’lerde düzenlediği sergi faaliyetlerinden bahseden Hançer, “Her yıl AVM’lerde iki defa sergi açıyoruz. Resim sergilerimiz oluyor. Suriyeli öğrencilerimizin 15 Temmuz ile ilgili bir sergisi oldu.  Ana sınıfı öğrencilerimizin mutlaka sene sonlarında sergileri ve gösterileri olur. Teknoloji ve tasarım derslerinde her yıl öğrencilerimizin yaptığı çalışmaları da sergiliyoruz. Neden hedef koyuyoruz? Çünkü hedefi olan insan çalışır.” dedi. 

OKULUMUZ ÖĞRENCİLERİNDEN AYSEL AVCI BİZİ GURURLANDIRDI

       Okul öğrencilerinden Aysel Avcı’nın halterde Türkiye birinciliği elde ettiğini söyleyerek okul olarak sportif faaliyetlere verdikleri önemi dile getiren Hançer, “Bazı çocuklarımızın sportif yetenekleri çok fazla. Bu öğrencilerimizden birisi de Aysel Avcı. Bu öğrencimiz halterde Türkiye rekoru kırdı ve birincilik ödülünü aldı. Yetişkin halterde de şu anda Türkiye ikincisi. Biz yeni Ayseller çıkartmak için çalışıyoruz. Bu yüzden sporun tüm branşlarında yetenekli öğrencilerimizi keşfediyoruz ve diğer öğrencilerimizin de bu başarıdan esinlenerek spora yönelmelerini sağlıyoruz. Sporun çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan da kurtardığına inancımız tam olduğu için tüm öğrencilerimizi akademik eğitimlerinin yanında sportif faaliyetlere de yönlendirerek sporda da  öğrencilerimizin başarı elde etmelerini sağlıyoruz.” ifadelerinde bulundu. 

MESLEK LİSELERİ DAHA FAZLA ÖNEMSENMELİ

        Meslek liselerinin eğitime sunacağı katkılardan bahsederek velilerin öğrencilerini meslek liselerine yönlendirmeleri hususunda uyaran Hançer, “Eğitimde gördüğüm en önemli aksaklıklardan birisi ise meslek liselerinin halen yaygınlaştırılamamış olmasıdır. Meslek liselerine çok ihtiyacımız var. Özellikle bugün Gaziantep gibi sanayi şehrinde meslek liselerine çok büyük ihtiyaçlar var. Velilerin kafasındaki meslek lisesi algısını kırmak gerekiyor. Meslek liselerinin önü daha fazla açılır, öğrencilere daha iyi şartlar sunulursa veliler de öğrencilerini meslek liselerine göndermekten çekinmeyecektir.” şeklinde konuştu.

PROJE UYGULAMAYA ANA  SINIFINDAN BAŞLIYORUZ

      Proje geliştirmeyi önemsediklerinden dolayı çocuklara daha anasınıfından proje eğitimleri verildiğini dile getiren Hançer, “Okulumuzun bu yıl da güzel projeleri olacak. Okulumuzda anasınıfından sekizinci sınıfa kadar öğrencilerimiz olduğu için öncelikle anasınıflarımız için projeler üretmek istiyoruz. Çocukları Türkçe, matematik ve fen alanlarında yetiştirmek istiyoruz. Küçük yaşta çocuklarımızla projeler geliştirerek, deneyerek öğrenmek istiyoruz. Örneğin suyun kaldırma kuvvetinin ne olduğunu bir ana sınıfı öğrencimize proje ile öğretmek istiyoruz. Mesela Newton Beşiği. Çocuklarımıza temelden beceriler kazandırmaya çalışıyoruz. Her dersle ilgili projelerimiz olacak. Her zümre kendi projelerini üretecek okulumuzda. Bu projeler hem okulumuzu hareketlendirecek hem de okulumuzun çevresiyle etkileşimde olmasını sağlayacak. Her projeyi kabul etmiyoruz. Projenin amacı nedir, kime hitap edecek, öğrencilerimize ve okulumuza kazanımları ne olacak? Tüm bu konuları öğretmenlerimizle istişare ettikten sonra projeyi kabul ediyor ve çalışmalara başlıyoruz.” dedi. 

''TEMİZ BİR MAHALLE'' PROJEMİZ HAYATA GEÇECEK

       Toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirecekleri temizlik projesinden bahseden Hançer, “Projelerimiz arasında bir çevre çalışmamız olacak. Bizlerin temiz olması yetmiyor. Mahallelerimizin de temiz olması gerekiyor. Bununla ilgili anketler yapacağız. Temizliğin neden önemli olduğu yönünde çocuklarımız mahallelere gidip anket yapacak. Bu veriler doğrultusunda da bizler evlere eğitimlere gideceğiz. Görüştüğümüz insanları bu hususta sekiz ay boyunca okulumuza davet edeceğiz. Eğitimlerden sonra her mahalleyi bir sınıfımıza zimmetleyeceğiz.” açıklamalarında bulundu. 

PROJE ÜRETMEYİ ÖNEMSİYORUZ

     Kıbrıs İlkokulu ve Ortaokulu olarak projelere verdikleri önemden bahseden Hançer, “Her yıl 4006 TÜBİTAK yarışmalarına katılım sağlıyoruz. Araştırma projelerinde yer alıyoruz. Yine geçtiğimiz yıl İTİMİNİK projemiz de olmuştu. Yine şiir ve resim yarışmalarında öğrencilerimiz projeleriyle ve eserleriyle Türkiye dereceleri de aldı. Bölgesel birinciliklerimiz oldu. Okulumuzun her alanda birincilikleri olmaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

HAYATI YAŞAYARAK ÖĞRETME TARAFTARIYIZ

     Kıbrıs İlkokulu ve Ortaokulu olarak eğitim anlayışlarının ezberden yana olmadığını ve hayatı yaşayarak öğretme taraftarı olduklarını dile getiren Hançer, “Okul idarecisi olarak öğretmenlerimizden de tabi ki beklentilerimiz olmaktadır. Öncelikle öğretmenlerimizden klasik eğitimin dışına çıkmalarını istiyorum. Bir öğretmenin sadece dört duvar arasında eğitim vermemesi gerekiyor. Öğretmenin eğitimi bahçede, sokakta, evde her yerde olmalı. Çocukları öğretmenlerimizin yaşadığı şehri tanıyan, bilen, gören bir öğrenci olarak yetiştirmelerini istiyorum. Bu kapsamda geziler düzenlemelerini, şehrin önemli tanıtım noktalarını gezdirerek değerlerimizin de farkına varmalarını istiyorum. Eğitim kitaptan ezbere değil; o bilgilerin projelere yansıtılarak, günlük hayatta kullanılarak daha kalıcı bir hale getirilmesi taraftarıyım. Yapıcı bir eğitim sistemi sunmak istiyoruz öğrencilerimize.

Ezberci eğitime karşıyız. Bilgiyi ezberleyecek değil bilgiyi yönetebilecek insanlara ihtiyacımız var. Öğrencinin bilgiyi ezberlemek yerine o bilgiye nasıl ve ne şekilde ulaşması gerektiği öğretilmeli. Artık teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekiyor. X, Y ve Z kuşakları vardır öğrencilerde. Bizlerden önceki kuşak X kuşağıydı ve teknolojinin gerisinde kaldı. Bizler Y kuşağındayız. Ancak şimdiki nesil yani Z kuşağı tam teknolojinin ortasında. Z kuşağının teknolojiyi çok iyi benimsemesi gerekiyor. Teknoloji ile düşünen ve üreten bir toplum olduktan sonra zaten diğer toplumların çok çok önüne geçeceğiz.” diye konuştu. 

İDARECİ OLMAK ÖZVERİLİ ÇALIŞMAYI GEREKTİRİR

     Okul idaresinde dikkat ettiği hassasiyetlerden bahseden Hançer, “İdareci olmak özverili çalışmayı gerektiren bir meslektir. İdareci olarak bir sorumluluk alıyorsanız asla boş oturmamanız gerekiyor. Makamların toplum yararına kullanılması gerekiyor. Benim kapımda Mevlana’nın güzel bir sözü vardır: ‘Ne olursan ol yine gel.’ kapım herkese açıktır. Kimseye asla küsmem, kırılmam. İletişim kanallarını sürekli açık tutarım. Zaman yönetimine çok dikkat ederim. Tüm öğretmen arkadaşlarımdan da aynı hassasiyeti isterim. İdareci olarak zorla kendimi sevdirmeye çalışmam ancak aldığımız sorumluluklar ve görevlerimiz her zaman önceliğimiz olmak zorundadır. Bizler topluma hizmet ediyoruz.” dedi.

 

Haber Videosu
Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Birgül korkut , 22-10-2019 13:41 aşağıdaki yorumu yaptı. teşekkür ederiz fotoğraflar ok güzel ama biz ne zaman böyle şeyler yapabiliriz bilemedim doğrusu
yorumlar Ali Taşkın , 25-09-2019 06:54 aşağıdaki yorumu yaptı. Harika!Bende 3/ı sınıfı öğrencisi olarak böyle projelerde kendimi göstermek isterim.....tebrikler
FACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna