Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

08-08-2019 13:39 Kategori: EĞİTİM

İstihdam garantili okul

İstihdam garantili okul
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Turizm ve otelcilik alanında yetiştirdiği uzman bireylerle hizmet sektörünün gözdesi olan Gaziantep Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencilerine istihdam garantili meslek sunuyor."

Kampus alanında okul, atölyeler ve uygulama otelleri ile doğa harikası bir manzara içinde yer alan  Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi otelcilik hizmetinde de yıldızlı otellerle yarışıyor. Geleceğe güvenle bakan öğrenciler yetiştirdiklerini belirten Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şengül, “Okulumuz istihdam garantili bir okuldur” dedi.  

ŞEHİT KARAYILAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’Nİ VE OKUL MÜDÜRÜ FATİH ŞENGÜL’Ü TANIYALIM

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve okul müdürü olarak kısa özgeçmişi hakkında bilgi veren Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Fatih Şengül, “ İlk, Orta ve Lise tahsilimi Gaziantep Nizip İlçesinde, Üniversite tahsilimi  Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesinde Yüksek Lisansımı ise Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde yaptım. Daha önce milli eğitime bağlı okullarda öğretmenlik ve okul yöneticiliği görevlerinde bulundum. En son 2 Temmuz 2019 tarihi itibari ile de Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürü olarak görevlendirildim. 24 yıllık meslekte hizmetim mevcut. Bunun yaklaşık 20 yılı yöneticilikle geçti.

Okulumuzun 16 dersliği, 6 atölyesi ve  160 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz mevcut. Yine okulumuza ait bir uygulama oteli bulunmaktadır. Uygulama otelimizde 30 oda mevcut olup 4’ü süit oda 26’sı ise normal odadır. Yaklaşık olarak aynı anda otelimizde 90 kişiye hizmet verebiliyoruz. Yine toplu düğün, nişan, kutlama gibi etkinliklere de otelimiz hizmet vermektedir. Talep olduğu takdirde akşam yemekleri, iftar yemekleri, yine düğünlerle ilgili de yemek hizmeti sunabiliyoruz. Otelimiz yedi gün 24 saat usulü ile çalışıyor” açıklamalarında bulundu. 

ALANIMIZDA GAZİANTEP’TE TEKİZ

Gaziantep’te turizm otelcilik meslek lisesi olarak tek olduklarını söyleyerek öğrencilerini sundukları imkanları değerlendiren Şengül, “Şu anda Gaziantep’te turizm otelcilik meslek lisesi olarak alanımızda tekiz.  Amacımız turizme ahlaklı, disiplinli, işini bilen, vatanına milletine bağlı, yaptığı mesleğin inceliklerini bilen mesleğine aşık bireyler yetiştirmektir. İyi bir ekimiz var. Öğretmenlerimiz alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor. 

10-11’nci sınıf öğrencilerimiz staj amaçlı olarak yaz aylarında özellikle Antalya Kemer ya da merkezdeki büyük otellerde çalışıyorlar. Öğrencilerimizin tümü en az bin 200 lira civarında maaş alıyorlar. 10-11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimiz yıl boyunca da sigortalıdır.

Okulumuzda Yiyecek İçecek Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı olmak üzere  iki alan bulunmaktadır. Öğrencilerimiz yine döner sermaye kapsamında otelimizde çalışıyorlar ve bu kapsamda öğrencilerimize ödeme de yapıyoruz. Usta öğreticilerimiz mevcut. Pansiyonumuzdaki öğrencilerimize yemeği biz kendimiz çıkartıyoruz dışarıdan yemek almıyor öğrencilerimiz. Yoğunlaştırılmış eğitim uyguluyoruz. Çünkü Mayıs ayından itibaren öğrencilerimiz staj için Akdeniz bölgesindeki 5 yıldızlı otellere gidiyorlar bu nedenle 15 Nisan tarihinde biz eğitimi tamamlıyoruz” dedi.

BEŞ YILDIZLI OTEL KONFORU SUNUYORUZ

Uygulama otellerinin beş yıldızlı otel konforuyla hizmet verdiğini ve bu kapsamda öğrencilerin yetiştirildiğini aktaran Şengül, “Uygulama otelimiz beş yıldızlı otel konforundadır. Bu kapsamda yıldızlı otellerle yarışıyoruz diyebiliriz. Kaliteyi hiçbir zaman düşürmüyoruz. Okulumuz bulunduğu ortam aslında çok güzel. Başka bir şehirden geldiğinizde şehir merkezine varmadan bizim otelimize uğrayabiliyorsunuz. Merkeze uzaklığımız ise 20 dakika. Öğrenciler tarafından doluluk kapsamında yoğun talep alıyoruz. 120 kontenjanımız olmasına karşın bu yıl  160 öğrenci okulumuza kayıt hakkı kazandı” ifadelerine yer verdi. 

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ BİR EĞİTİM SUNUYORUZ

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sunulan eğitim türlerinden bahseden Şengül, “Türkiye geneli 9. Sınıf tüm derslerimiz ortak.  10’uncu sınıftan itibaren Meslek dersleri ağırlıklı olmam üzere Akademik derslerimizle de eğitim ve öğretime devam etmekteyiz. Öğrencilerimizin tamamı yüksek okula zaten gidiyor. Yine öğrencilerimizin çabaları ve öğretmenlerimizin öz verili çalışmaları sonucu üniversitelerin lisans bölümlerine de gidiyorlar. İstekli öğrencilerimize Okulumuzda Destekleme ve Yetiştirme Kursları verilmektir. 

ÖĞRENCİLERİMİZE YABANCI DİL KAZANDIRIYORUZ

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencilere yabancı dil kazanımlarından bahseden Şengül, “Bizde sadece İngilizce yabancı dil eğitimi mevcut. Aslında Rusça, Çince, Japonca da bazı okullarda veriliyor. İngilizce dilinin yanında aslında diğer yabancı dillerin de verilmesi taraftarıyız. İmkanlar doğrultusunda yine öğrencilerimiz bu dilleri de staj gördükleri yerlerde öğrenmeye çalışıyorlar. İkinci bir yabancı dil olarak Rusça dilini de açmak gibi bir düşüncemiz de var. Bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu. 

PROFESYONEL BİR KADROYA SAHİBİZ

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin  öğretmen ve usta öğretici kadrosundan bahseden Şengül, “Şu anda okulumuzda görev yapmakta olan 34 öğretmenimizin 13’ü mesleki eğitim; diğerleri ise akademik boyutta eğitim vermektedir. Öğretmen konusunda okulumuzun bir eksikliği yoktur. Bakanlık bu konuda bize her zaman yardımcı oldu” açıklamalarında bulundu. 

ÖĞRENCİLERİMİZİ DONANIMLI OLARAK YETİŞTİRİYORUZ

Uygulama otellerinde öğrencilerini donanımlı olarak yetiştirdiklerini belirten Şengül, “Öğrencilerimizin sahaya inmeden önce kendisini geliştireceği bir uygulama otelimiz mevcut dedik ve bunun faydalarını öğrencilerimiz birebir hissediyor.  Uygulama otelleri Türkiye genelinde tüm turizm otelcilik liselerinde olmayıp, köklü turizm otelcilik liselerinde mevcuttur. Biz bu otelimizde öğrencilerimizi konaklama ve yiyecek içecek alanında yetiştiriyoruz. Öğrencilerimiz kendisini yetiştirdikten sonra da Mayıs ayından itibaren  çeşitli otellere öğrencilerimizi yerleştiriyoruz. Çevre illerden de yoğun öğrenci talebi alıyoruz” dedi. 


DOĞAYLA İÇ İÇE OTELİMİZDE BEŞ YILDIZLI OTEL HİZMETİ SUNUYORUZ

Okul ve otel olarak Gaziantep’in en ferah mekânlarından birisi olan Burç Ormanları’nın içinde bulunulduğunu ve beş yıldızlı otel konforunda müşterilerine uygulama otelinde hizmet verildiğini belirten Şengül, “Hem kurum olarak hem okul olarak hem de otel olarak Gaziantep’in en güzel ortamlarından birisi olan Burç Ormanları ile iç içeyiz. Otelimizde barınmak konusunda çok uygun fiyatlara sahip.  Tek kişilik oda fiyatımız 75 lira. Bu fiyat tek kişi kalanlar için. İki kişi kaldığınızda fiyat 60 lira. Buna kahvaltı dahil. Süit odalarımız tek kişi kalındığında 95 lira iki kişi kalındığında 150 lira. Üç kişi kalırsanız 150 lira dört kişi kalırsanız 200 lira. Bunlara sabah kahvaltısı da dahil. Müşterilerimiz gruplar halinde geldiklerinde istedikleri etkinliklere de olanak sağlayabiliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

GASTRONOMİ KENTİ GAZİANTEP’E YAKIŞIR BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ

Gastronomi kenti Gaziantep’te bulunmanın bir takım yükümlülükleri de beraberinde getirdiğini söyleyerek özellikle gastronomi alanında kendini yetiştirmiş kişiler oluşturabilmek için çaba sarf ettiklerini dile getiren Şengül, “Gaziantep bir gastronomi kenti. Bizim işimiz de aslında yemek. Böyle bir şehirde bulunmamız bizim için büyük bir şans. Aslında bir yandan da böyle profesyonel bir gastronomi kentinde işlerimiz biraz zorlaşıyor. Bizlerin daha güzel yemeklere imza atması gerekiyor. Bu anlamda kendimizi aşmak için sürekli kendimizi yeniliyoruz. Memleketimizi daha iyi yerlere taşımak bizim görevimiz. Bu kapsamda birçok ulusal yarışmalara da katılarak şehrimizi temsil ettik” diye konuştu. 

OKULUMUZDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN İŞ BULMA PROBLEMİ ASLA OLMAZ

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrencilerin iş bulma problemi yaşamadığını ve okullarının istihdam garantili mezuniyet verdiğini belirten Şengül, “Eğer gerçekten hizmet alanında çalışmak ve iyi para kazanmak istiyorlarsa memlekete, kendilerine ve ailelerine faydalı bireyler olmak istiyorlarsa öğrencilerin bizim okulumuzu tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü okulu bitirdiklerinde kimseye ihtiyaç duymadan iş bulabilirler. Bu anlamda biz iş ve istihdam garantisi sunuyoruz. Kendisini yetiştiren bir öğrenci hiçbir şekilde işsiz kalmaz. İstihdam garantili okuluz diyebiliriz. Bu anlamda velileri ikna etmek konusunda eksik kaldığımızı düşünüyorum. Herkes doktor, öğretmen, mühendis olmak zorunda değil. Bu ülkenin her kesimden çalışana ihtiyacı var. Velilerin kafasındaki meslek lisesi algısını yıkmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi. 

ŞEHİT KARAYILAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NİN BAŞARILARI

2014 VI. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında Birincilik. 

2014 I Güneydoğu Anadolu Yöresel Yemek Yarışması 2 Altın Madalya. 

2016 VIII. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında Balıkta Birincilik. 

2016 VIII. Uluslar Arası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında Ette üçüncülük. 

2016 İstanbul Gastronomi Günleri Menüde ekip halinde İkincilik, Bireyselde Üçüncülük 

2017 IX. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında Balıkta üçüncülük. 

2017 IX. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışmasında Et Yemekleri Alanında Birincilik.

ŞEHİT KARAYILAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ UYGULAMA OTELİ’NİN SUNDUĞU HİZMETLER

-26 Standart oda ve 4 Suit oda olmak üzere 90 kişilik yatak kapasitesi

-90 Kişilik toplantı salonu

-Uydu TV, 24 Saat Sıcak Su, Oda Servisi, Ücretsiz Otopark, Wireless İnternet, Küvetli Banyolar

-Günlük oda temizliği

-Çevre yoluna yakın, Havaalanına, Organize sanayiye, şehir merkezine 20 şer dakika mesafe ile ulaşım kolaylığı, 

-Orman manzarası eşliğinde doğa ile iç içe huzurlu konaklama imkanı,

-Yıl boyu  7/24 hizmet,

-Güvenli konaklama,

-Uygun fiyatla yüksek kalitede hizmet üretimi,

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINHABERE YAPILAN YORUMLAR

yorumlar Mehmet PARLAK , 08-08-2019 17:17 aşağıdaki yorumu yaptı. Pansiyon kapasitesi ve ulaşım yetersiz.Bir yeğenime pansiyon çıktı,diğer yeğenime çıkmadı.Karşıyakadan oraya gidiş-geliş eziyet.Öğrencilerime tavsiye ettim ama çocuklara pansiyon çıkma ihtimalinin çok küçük ihtimal olduğu söylenmiş.Aileler hocam ne yapacağız diye bana soruyorlar.
FACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna