memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

04-10-2019 16:55 Kategori: EĞİTİM

Gaziantep Üniversitesi’nden Suriye'de dünyaya örnek bir proje

Gaziantep Üniversitesi’nden Suriye'de dünyaya örnek bir proje
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Cumhurbaşkanlığı’nın 4 Ekim 2019 tarihli ve 1616 Sayılı Kararnamesi ile Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak Suriye El –Bab’ta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’de Eğitim Fakültesi’nin kurulmasına karar verildi. "

Uluslararası bir devlet üniversitesi olma misyonuna uygun bir biçimde 107 ülkeden 4 binin üzerinde yabancı uyruklu öğrenciye eğitim veren Gaziantep üniversitesi, 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın akabinde bölgede en fazla sorumluluk alan Üniversite olmayı sürdürüyor. Üniversitemiz, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde eğitim veren Türkiye’nin tek üniversitesi olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. 2014 yılından beri 12 programda yüzde yüz Arapça eğitim verilmektedir.

Türkiye’nin Suriye iç savaşının oluşturduğu sosyal ve kültürel yıkımın etkilerini gidermeye katkı sağlamak için başlattığı Güvenli Bölge Stratejileri kapsamında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanında oluşturulan güvenli bölgede sosyal ve kültürel hayatın inşası ile eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Cerablus’ta dokuz programla Gaziantep Üniversitesi Cerablus Meslek Yüksek Okulu eğitim-öğretime başlamıştı. Ülkemizin yurtdışında açılan ilk yüksek öğrenim kurumu olan Cerablus Meslek Yüksek Okulu, savaş süresince yüksek öğretimden mahrum kalan öğrencilere bir fırsat oluşturarak; normalleşmeyi sağlamak, güven ortamının devamlılığına katkı sunmak ve gençlerin geleceğe ümitle bakmasını mümkün kılmak açısından büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

Güvenli Bölgede Üç Yeni Fakülte Eğitim Öğretime Başlıyor

Savaş sonrası oluşan yıkım nedeniyle Fırat Kalkanı Bölgesinde binlerce genç öğrenim olanaklarından mahrum kalmıştı. 2809 Sayılı YÖK Teşkilatı Kanunun’nun Ek 30. Ve 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kurumu’nun ek 39. Maddeleri gereğince kurulmasına karar verilen El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez İslami İlimler Fakültesi ve Afrin Eğitim Fakültesi’nde öğrenimini sürdürmek isteyen Suriyeli öğrencilerin Gaziantep Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci sınavı (GAÜNYÖS)’na girenler arasından seçildiğini vurgulayan Rektör Prof.Dr.Gür, konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü; “El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat, İşletme ve Uluslar arası Ticaret ve Lojistik; Afrin Eğitim Fakültesi’nde Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği Bölümleri ile Azez’de İslami İlimler Fakültesi kuruldu. Cerablus Meslek Yüksek Okulu ile ilgili fakültelerde bu yıl 700 öğrenci öğrenim görecek. Suriye’deki kurumlarımızdan hiçbirine sınavsız öğrenci almadık. Kalite konusunda hiçbir şekilde ödün vermedik, vermeyeceğiz’.

Gaziantep Üniversitesince Bölgede Sürdürülebilir ve Nitelikli Eğitim Öğretim

Programlara yerleştirilen öğrenciler 7 Ekim Pazartesi eğitim-öğretime başlıyor. Fakültelerin açılması için yürütülen ön hazırlık ve başvuru süresince güvenli bölgenin yönetimiyle belirlenen ve daha önce de eğitim kurumu olarak hizmet veren bina ve ortak alanlarda eğitim-öğretim yürütülecektir. Fakültelerde açılan programların müfredatları, eğitim verecek öğretim elemanları ve idari yapılanma tamamlanmış olarak ilk öğrencilerini bekliyor.

Gaziantep Üniversitesi Türkiye yüksek öğrenimin uluslararasılaşması hedefleri çerçevesinde, hem bölgenin kalkınmasına hem de bölgede sosyo-politik ve kültürel yapının sağlıklı bir şekilde yeniden kurulması noktasında dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU