memo

Bugun...
21-02-2018 21:56 Kategori: ASAYİŞ

NAKSAN Davasında karar verildi!..

NAKSAN Davasında karar verildi!..
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu öne sürülen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu'nun da arasında bulunduğu 25 sanığın yargılandığı davada ara karanını açıklayan mahkeme, sanıkların tutukluluğunun devamına hükmetti. duruşmanın 15 Mayıs’e ertelenmesine karar verdi."

 

Cahit Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu’nun tutuklu yargılandığı davanın dünkü bölümünde, mahkeme iki sanığında tutukluk halinin devamına karar verdi. Cahit Nakıboğlu, “Ölümden değil, felç olmaktan korkuyorum” derken, bir sonraki duruşmada gizli tanıkların dinlenmesi kararı alındı.

Gaziantep'te FETÖ'nün "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu  ve Taner Nakıboğlu’nun da aralarında bulunduğu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıklar, "Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından yargılanıyor.

MAHKEME BAŞKANI DEĞİŞTİ

Bir gün önceki duruşmada rahatsızlanan 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın, rahatsızlığının devam etmesi nedeniyle, duruşmaya 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ercan Kumhak başkanlık etti. Duruşmanın dünkü bölümünde, ilk olarak tanık ifadeleri alındı. Daha sonra Cumhuriyet Savcısı mütalaasını verirken, sanık ve sanık avukatlarının söz almasının ardından, mahkeme arara kararını açıkladı.

İFADESİNİ DEĞİŞTİRİNCE…

Duruşmada ilk olarak Naksan’ın eski çalışanı Ramazan Aktaş tanık olarak dinlendi. Aktaş, “2000 yılında Naksan’da çalışmaya başladım, işçilere dağıtılan gayri resmi maaştan yardımlaşma adına para kesiliyordu. Bu parayı ihtiyaç sahiplerine borç karşılığı veriliyordu. Bunun takibini personel müdürü Mehmet Kendirci yapıyordu. Şu anda o paralar nerede sorduğumuzda yanıt vermiyor ve nerede olduğunu kendisinin de bilmediğini söylüyordu. Bu senetlerin bulunmasını ve paranın nereye gittiğinin açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Mahkeme Başkana Kumhak, Aktaş’a, soruşturma ifadesinde paranın himmet adı altında toplandığı ve paraların Gülen cemaatine gittiği yönünde para toplandığını söylediğini hatırlatması üzerine sessiz kaldı. Aktaş, Başkan Kumhak’ın, soruşturma aşamasında neden böyle konuştun sorusuna da cevap vermedi

OSMAN NAKIBOĞLU DARBEYİ BİLİYOR MUYDU?

Ramazan Aktaş, ifadesinde Osman Nakıboğlu’nun darbeyi bildiğini düşündüğünü de açıkladı. Aktaş, “2016 yılının başlarında maaşlarımızı almakta sıkıntı çekiyorduk. Osman Nakıboğlu, personeli toplayarak, ‘7. ve 8. ayda her şey düzelecek, sıkıntı bitecek, rahatlarız’ demiş. 7. ayda darbe oldu. Ben 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Osman Nakıboğlu’nun darbe girişiminden haberinin olduğunu düşündüm” diye konuştu.

HALİL MAZICIOĞLU’NA PARA GÖTÜRDÜM

Tanık Mehmet Alkan ise ifadesinde, “Emre Nakıboğlu’nun evinde şoför olarak çalıştım. 3 kez poşet içerisinde para vererek, kayınbabası olan Halil Mazıcıoğlu’na götürüp teslim ettim. Paranın ne kadar olduğunu bilmiyorum. Halil Mazıcıoğlu parayı bankaya yatırırdı. Paranın ne kadar olduğunu bilmiyorum. Paralar siyah poşetin içerisindeydi. Paralar 3-4 desteydi” dedi.

BENDEN BURS İSTEDİLER…

Tanık Hüseyin Murat Özkargın, işadamları sohbetine katıldığını anlatırken, orada yaşananları anlattı. Özkargın, “Mehmet Ali Mutafoğlu’nun davet üzerine sohbetlere katılmıştım. 2010-2014 yılları arasında katılırdım.Yemekten sonra son 15 dakika Kur’an okundu. Orada gördüğüm kişileri ifadeleri belirtmiştim. Toplantılar haftalık düzenlenirdi, ben ayda bir katılırdım, sanayinin önemli kişileri bu toplantılara katılırdı. Emre Nakıboğlu katılırdı. Zaman Gazetesi’ne abone olmamı istediler. Benden burs istediler, bunun için çek istediler. Ama ben bu teklifi geri çevirdim.  Başkan Kumhak’ın, “Ne toplantısıydı” sorusuna tanık Özkargın, “Fetullah Gülen cemaatiydi, bazen Gülen’in kitapları okunurdu” cevabını verdi.

NAKIBOĞLU’NUN BU YAPIDA OLMADIĞINA ŞAHİDİM

Tanık İsrafil Çalışkan, ifadesinde önemli bilgiler verdi. geçmişten bu yana cemaatin içerisinde olduğunu belirten Çalışkan, “Cahit Nakıboğlu’nu uzun zamandır tanıyorum bu yapı içerisinde olmadığına şahitlik ederim, Kendisi mütevelli değildir, ben 2000 yılından beri örgüt ilan edilmeden önce yapının içerisindeydim. Toplantılarda Cahit beyle hiç karşılaşmadım. 2013 yılında ayrıldım. Basından duyduğum kadarıyla umre organizasyonu yapmadı, organizasyonu Eman turizm şirketi yaptı. Umreye, Gaziantep’in ileri gelen çok işadamı katıldı. Mehmet Kocatürk ile Cahit Nakıboğlu arasında Ticaret Odası seçimleri nedeniyle husumet olduğunu duydum” dedi.

TANER NAKIBOĞLU MÜVETELLİ DEĞİLDİ

Çalışkan, Taner Nakıboğlu ile iligili olarak ise, “Taner Nakıboğlu’nu 2007 yılında, ben bu yapının içerisindeyken tanıdım. Üniversite vakıf mütevellisinde beraber olduk. Ancak, kendisi il mütevellisinde değildi. Bilkent modeliyle üniversite kurduk, ancak iyi gelirler elde edemedik, 2012 yılında menkuller satılarak üniversiteyi geliştirdik.  Üniversite arazisinden rant elde edilmesi söz konusu değil. Tam tersi üniversiteyi büyütmek için üzerine para koyduk. Ben Naksan’ın FETÖ’nün para kasası olduğunu duymadım. O ilin imamı her kimse, kasa odur. 2013 yılı sonuna kadar mütevelli heyeti içerisindeydim, Taner Nakıboğlu’nu hiç görmedim. İş toplantıları dışında sohbet veya mütevelli toplantılarına katılmadı.

BAŞKAN’DAN TANIKLARA UYARI

Duruşmada, Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak ile sanık ve tanıklar arasında dikkat çekici diyaloglarda yaşandı. Başkan Kumhak, tanık Ramazan Taşkın’ı, soruşturma ifadesini değiştirmesi nedeniyle sık sık uyardı. işadamı Murat Özkargın’ı da, cemaat toplantılarında yeterince anlatmaması nedeniyle, “Neden bildiklerini anlatmıyorsun, anlatsana” diyerek, sert dile ikaz etti. Başkan Kumhak, İsrafil Çalışkan’ın, Cahit ve Taner Nakıboğlu’na bey diye hitap etmesi üzerine de, “Biz beylerle, bayanlarla yargılamıyoruz. Soy ismiyle neyse onu söyle” diyerek tanığı uyardı.

NAKIBOĞLU’NA “SORUYU BİZ SORARIZ”

Mahkeme Başkanı Kumhak, Cahit Nakıboğlu’na da sert çıktı. Nakıboğlu’nun mahkeme üyelerine hitaben, “48 sayfalık itiraflarımı okudunuz mu?” şeklindeki sorusu üzerine sinirlenen Başkan Kumhak, “Öyle soru sorma hakkınız yok, burada yargılanan sizsiniz heyete soru soramazsınız. Öyle bir usul yok. Biz sorarız siz savunmanızı yaparsınız” dedi.

İDDİALAR ASILSIZ

Tutuklu sanık Taner Nakıboğlu ifadesinde, FETÖ ile bağları olmadığını anlattı. Nakıboğlu, “ FETÖ İl mütevelli heyetinde bulunup etkin pişmanlıktan yararlanan İsrafil Çalışkan’ın ifadesinde benim mütevellide olmadığımı belirtmiştir. FETÖ/PDY terör örgütü hiyerarşisi içerisine bulunmadığım, tanıklar tarafından saygın bir iş adamı olduğumuzu tekrar tekrar belirtmişlerdir. MASAK raporlarında Naksan Holding ve şirketlerinin suçtan kaynaklanan para transferleri ile herhangi bir kanıt yoktur. Bu nedenle, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

İDAMA HAZIRIM

Cahit Nakıboğlu ise ifadesinde şunları söyledi: FETÖ ile benim aramda bağ olduğuna dair tek bir delil, tek bir tanık ifadesi varsa, idama hazırım. Ben bunları 2012 yılında fabrikamdan kovdum. Tanıklarda bunu doğruladı. FETÖ’nün para kasası olmamız mümkün değil. Tam tersine, şirketlerimiz mali açıdan zora düştükçe, babamızdan, dedemizden kalma arsaları satıp, şirkete verdik.  Osman Nakıboğlu’nun 2016 Temmuz-Ağustosta rahatlayacağız sözü yanlış anlaşılmış, O tarihlerde Adularya enerji faaliyete geçecekti. 550 milyon Euro çekmiştik. 200 milyon kadar haciz konulmuştu. Bu nedenle sıkışmıştık. O firmanın bu tarihte faaliyete geçmesiyle rahatlayacaktık. Biz hep yönetimde konuşuyorduk, dişinizi sıkın mallarınız satın getirin ne kadar mal sattığımız iddianamede vardır. Bizim şirketlerimiz hiçbir şekilde FETÖ’nün parası ile kurulmadı.”

FELÇ OLMAKTAN KORKUYORUM

Ağır hasta olduğunu vurgulayan Cahit Nakıboğlu, “73 yaşındayım. 14 çeşit ağır hastalım var. Daha önce By-pas olmuştum. Şimdi yine olmam gerekiyor. Ana damarlarım tıkalı. Her an felç kalma riskim var. Ölümden değil, felç olmaktan korkuyorum. tutuklanmadan önce, İstanbul’da ameliyat olacaktım, havalar serinlesin diye bekledik. Benim alnım açık. Bu ülkeye trilyonlarca vergi ödedim. Ülkeme katkıda bulundum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

GİZLİ TANIKLAR DİNLENECEK

Cumhuriyet Savcısı’nın tutuklu sanıklar Cahet Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu’nun tutuklululuk hallerinin devamına yönelik mütalaasını değerlendiren Mahkeme, sanıkların tutuklu yargılanmalarına karar verdi. Mahkeme ayrıca, gizli tanıklar Lale, Yeşil, Kılıç ve Papatya’nın bir sonraki duruşmada dinlenilmelerine ve duruşmanın 15 Mayıs’e ertelenmesine karar verdi.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU