memo

Bugun...

TERMİN FUARCILIK

TERMİN FUARCILIK

08-09-2018 14:51 Kategori: ASAYİŞ

Gaziantep'te katliamdan dönüldü

Gaziantep'te katliamdan dönüldü
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde dün meydana gelen ve birçok işçinin yaralanmasına neden olan iskele çöküşünde ihmal olduğu iddia ediliyor. "

Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde dün meydana gelen ve birçok işçinin yaralanmasına neden olan iskele çöküşünde ihmal olduğu iddia ediliyor. 

İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ ALINMAMIŞ MIYDI?

Şehitkamil Devlet Hastanesinde meydana gelen Korkunç kazadan sonra gözler İhaleye yapan Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanlığı Mali Başkan Yardımcılığına çevrilmişti. Mali Hizmetler Başkan Yardımcılığının yapmış olduğu "Şehitkamil Devlet Hastanesi Dış Cephe Alüminyum Kompozit Kaplama ve Dış Cehpe Boya Yapım İşi" ihalesinde iskele çökmüş ve bu korkunç kazada 4 işçi yaralanmıştı. Söz konusu olaydan sonra akıllara bir çok soru gelmeye başladı. Gerek işi yapan firma tarafından gerekse ihaleyi yapan İl Sağlık Müdürlüğü kontrol teşkilatı tarafından gerekli iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı yönünde ciddi iddialar ortaya atıldı. Binanın dış cephesinden sökülen mermer blokların hâlâ iskelenin çöktüğü yerde ne amaçla tutulduğu merak konusu. 

VATANDAŞ TEDİRGİN

Hastanenin iskele çökmesi olayından vatandaş da tedirginlik yaşadı. Olayı “Facianın eşiğinden dönüldü” diye niteleyen vatandaşlar, “Eğer hastanenin daha kalabalık ve yoğun saatlerinde bu olay meydana gelseydi belki daha büyük bir facia yaşanacaktı. Hayat kurtarması beklenen hastaneler nasıl olur da vatandaşın hayatını bu kadar tehlikeye atabilir? Böyle basit bir olayda böyle bir ihmalkarlık yapılabilir mi?” dediler. Vatandaşlar aynı zamanda çalışan işçilerin de üş güvenliği ve koruma tedbirleri alınmadan çalıştırıldığını belirterek endişelerini yinelediler. 

YENİ İDDİALAR ORTAYA ÇIKTI

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Mali İşler Başkanlığı sürekli usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelirken bu olayla birlikte yeni bir iddia daha ortaya atıldı.  Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Mali Başkan Yardımcılığının artan Yapım İşi İhalelerinin yanında birçok iddia daha söz konusu Kamu İhale kanununda temel alım usulü Açık İhale Usulüyken, Mali Başkan Yardımcılığının tıbbi cihaz ihalelerinde rekabete uygun olan açık ihale usulü yerine adrese teslim şartnamelerle Devlet Malzeme Ofisi (DMO) eliyle ihaleleri firmalara adrese teslim şekilde ayarladığı yönünde de iddialar ortaya atıldı. Devlet Malzeme Ofisi Alımlarının arttığı ve belli başlı istekli firmaların olduğu Devlet Malzeme Ofisinden milyonlarca liralık alımların gerçekleştiği iddia ediliyor. İlanla bütün firmalara açık ve bütün istekli firmaların katıla bildiği rekabet ortamının olduğu Açık İhalelerin yapılamamasından dolayı da Devlet Hastanelerinin Doğrudan temin ile %10'luk parasal limitlerini aştığı ve zor durumda olduğu da iddia edilmekte. Sağlıktaki mali politikaların doğru yönetilmediği, bundan dolayı da hastanelerin ve hastane yöneticilerinin zor durumda olduğu firmalara ödeme yapamadığı, Bu sektörden ekmek yiyen binlerce çalışan ve iş verenin iflasın eşiğinde olduğu da ifade edilmekte.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU