MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
13-05-2017 19:09 Kategori: SİYASET

İstihdamda, ‘kopyala-yapıştır kampanya’ fiyaskosu

İstihdamda, ‘kopyala-yapıştır kampanya’ fiyaskosu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, tıpkı 2010 referandumu arifesinde olduğu gibi, 16 Nisan referandumu öncesinde de bir milyon kişiye yeni istihdam yaratılacağı iddiasıyla başlatılan kampanyaya ilişkin sorulara cevap veremedi."

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, tıpkı 2010 referandumu arifesinde olduğu gibi, 16 Nisan referandumu öncesinde de bir milyon kişiye yeni istihdam yaratılacağı iddiasıyla başlatılan kampanyaya ilişkin sorulara cevap veremedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, 16 Nisan’da yapılan halkoylamasının hemen öncesinde başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) kayıtlı işyerlerinin artı 1 ilave istihdam sağlamasına yönelik kampanyayı, bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı. CHP’li Ekici’nin önergesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıtlarken, yanıtta soruların hiçbirine cevap verilmediği dikkatlerden kaçmadı.

Bakan Müezzinoğlu, iki cümlelik cevap yazısında “2017 yılı Ocak ayı itibarıyla ülkemizde sigortalı işçi çalıştıran işyeri sayısı 1.729.659’dur. İşsizliği azaltmak için açıklanan istihdam paketinde özel sektör işverenlerine yönelik olarak çeşitli teşvik, destek ve indirimler getirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

HER REFERANDUMDA AYNI ALDATMACA!

Oysa CHP’li Ekici önergesinde, 16 Nisan referandumu öncesinde başlatılan ve referandumda propaganda malzemesi haline dönüştürülen kampanyanın, aynı ad ve içerikle 2010 yılındaki Anayasa değişikliği referandumu sürecinde de yürütüldüğüne dikkat çekmişti. 2010’daki kampanya bittiğinde, proje kapsamında eğitim gören kişi sayısının 211 binde, istihdam edilen kişi sayısı da 168 bin civarında kaldığı, iddia edildiği gibi 1 milyon kişilik yeni istihdam sağlanamadığını anımsatan Ekici, aradan geçen 7 yıla rağmen iktidarın aynı yöntemle vatandaşı aldatmaya çalıştığını vurgulamıştı.

BAKANIN CEVAPLAYAMADIĞI SORULAR…

Ekici bu tespitlerinin ardından şu soruların cevaplanmasını istemişti:

- Türkiye’de işçi çalıştıran kaç firma vardır? Bunlardan kaçı 5 kişiden az işçi çalıştırmaktadır? 5 kişiden az işçi çalıştıran firmalardan kaçının ilave 1 kişi çalıştırması öngörülmektedir?

- 12 Eylül 2010 referandumu öncesi ilan edilen istihdam edindirme seferberliği ile 16 Nisan 2017 referandumu öncesinde ilan edilen milli istihdam seferberliği arasında işsizliğin düşürülmesi için yapılan çalışmalar ve sonuçları nelerdir?

- Orta Vadeli Planların çöktüğü, 1-2 yıl sonrasının bile öngörülemediği bir ekonomide işsizliği düşürmek için yukarıda açıklanan suni önlemlerin yanısıra atılacak yapısal ve kalıcı adımlar var mıdır? Nelerdir?

-“Her TOBB üyesinin ilave 1 işçi alması” söyleminin işsizlik sorununun işadamlarından kaynaklandığı algısı yaratması dışında istihdama sağladığı herhangi olumlu bir katkısı var mıdır?

- İşsizliği düşürmek için birtakım önlemler alınmasının önemli olduğuna ancak son dönemde ilan edilen teşvik ve önlemlerin yapısal olmadığına, referandum öncesi istihdam piyasasında olumlu tablo sergilemek amacı güttüğüne yönelik iddialar doğru mudur?Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SİYASET HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU