MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
07-01-2017 14:01 Kategori: SİYASET

CHP'li Ekici'den Anayasa değişikliği açıklaması:

CHP'li Ekici'den Anayasa değişikliği açıklaması:
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"CHP'li Ekici'den Anayasa değişikliği açıklaması: "Ha kurşunla-bombayla yapılmış, ha Anayasa teklifiyle... Milletin Meclisini yok etmeye kalkışan bedelini öder!""

AKP grubu tarafından hazırlanan ve bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olan Anayasa değişikliği teklifinin sonucu ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının amacının benzerliğine dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici "15 Temmuz’da darbecilerin kurşunla-bombayla başaramadığı Meclis’i yok etme girişimi, şimdi de Anayasa teklifiyle diktatörlük sevdalıları tarafından deneniyor. Milletin Meclisini yok etmeye kalkışan bedelini öder!" dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onun içinden belirlenen Hükümetin neredeyse bütün yetki ve sorumluluklarının Cumhurbaşkanı'na devredilmesini öngören Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri başlıyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Milli Kurtuluş Savaşını yöneten bir meclisin, kendi yetkilerini bir başka otoriteye devredemeyeceğini, bunun millete ve bu meclisi kuran atalarımıza en büyük ihanet olacağını vurguladı.

Teklifle yepyeni bir vesayet rejiminin yaratılmak istendiğini kaydeden Ekici, teklifteki şu unsurlara dikkat çekti:

"Teklifle Meclis ve halk tarafından seçilmiş milli iradenin temsilcileri tamamen yok sayılmaktadır. Devletin denge-denetim mekanizmaları ortadan kaldırılarak, 'tam yetkili ama tümden sorumsuz' bir cumhurbaşkanlığı makamı yaratılmak istenmektedir. Cumhurbaşkanına TBMM’nin çoğunluğunu da kontrol yetkisi, beğenmediği Meclisi feshetme yetkisi verilmekte, yargıda da tamamen cumhurbaşkanının şekillendirebileceği bir yapı oluşturulmaktadır." Yapılmak istenen bu düzenlemelerin 'ben milli iradeyi, o iradenin tecelli ettiği makam olan Meclis'i tanımıyorum' demek olduğunu ifade eden CHP'li Ekici, Türkiye'nin aynı sahneyi 15 Temmuz'da da yaşadığını vurgulayarak şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz'da, tarihin en büyük ve en alçakça terör eyleminin hedefi olmuştu. Teröristler, Kurtuluş Savaşımızı yöneten ve cumhuriyetimizi kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bombalarla saldırmış, ancak Meclis, halkın iradesini teröristlere teslim etmemişti. Şimdi ise başka bir odak, halkın iradesini teslim almak için sahnededir. Ha kurşunla-bombayla yapmışsın, ha Anayasa teklifiyle... Milletin Meclisini yok etmeye kalkışan bedelini öder!" Rejim değişikliği teklifine destek vermenin, başta bu vatanı bize emanet eden atalarımız olmak üzere, Türk halkına en büyük ihanet olacağını bir kez daha vurgulayan Ekici açıklamasını şu ifadelerle bitirdi: "Tarihimize, halkımıza asla ihanet etmeyeceğiz, ihanet edenlere karşı da bütün gücümüzle direneceğiz. Bu yalnızca Cumhuriyet Halk Partisinin sorunu değildir. Bütün vatansever güçleri, bu pervasız girişime karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz."Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SİYASET HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU