MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
04-08-2017 16:35 Kategori: SAĞLIK

Sağlıkta eskiye dönüş!.. Müdür yardımcılarının sözleşmeleri bekletiliyor...

Sağlıkta eskiye dönüş!.. Müdür yardımcılarının sözleşmeleri bekletiliyor...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında yapılan değişikliklerle, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak üç başlıkta birleştirilmişti. Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise eski sisteme dönüş sinyali verdi. Gaziantep’te de sözleşme yenilenmesi beklenen 30 kişinin sözleşmelerinin bu nedenle bekletildiği iddia edildi."

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında yapılan değişikliklerle, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak üç başlıkta birleştirilmişti. Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise eski sisteme dönüş sinyali verdi. Gaziantep’te de sözleşme yenilenmesi beklenen 30 kişinin sözleşmelerinin bu nedenle bekletildiği iddia edildi.

YENİ BAKAN SİNYALİ VERDİ

2011 yılında çıkan 663 sayılı KHK ile önce eski Sağlık Bakanlarından Mehmet Müezzinoğlu, sonra da Recep Akdağ tarafından değiştirilmek istenmiş ancak değişim gerçekleşememişti. Yapılan iki çalışmada son dakikada bakan değişiklikleri ile rafa kalkmıştı. Sağlıktaki bu yeni sistem ile yaşanan çok başlılık illerde sorunlar açmaya başlamış ve bu durum hem vatandaş hem de siyasileri rahatsız etmişti. Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da sağlıkta çok başlığının kaldırılacağı sinyalini vermiş ve eskiden olduğu gibi illerde sözleşmeli sağlık müdürünün tek yetkili olduğu kamu hastaneleri ve halk sağlığı birimlerinin de doğrudan sağlık müdürlüğüne bağlandığı sistem planladığı öğrenildi.
 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TEK YETKİLİ OLACAK

Planlanan yeni sistemde, sözleşmeli modele devam edilmekle beraber halk sağlığı genel müdürlüğü ve kamu hastaneleri genel müdürlüğü kurulması, genel müdürlüklerin illerdeki temsilciliğinin de sağlık müdürlüğü olması planlanıyor. Yapılan değişikliklerin OHAL bitmeden KHK ile çıkartılması düşünülüyor.

SÖZLEŞMELER NEDEN BEKLETİLİYOR?

Gaziantep’te Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde görev yapan ve sözleşmesi yenilenmesi beklenen Hastane yöneticileri, İdari ve Mali işler müdürleri, Hasta Bakım hizmetleri müdürleri 3 yıllık sözleşme imzalanmış ve aynı hafta bakanlıok tarafından onaylanmıştı. 

Ayrıca Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Kamu Hastaneleri Başhekim yardımcıları, Genel Sekreterlik binasında görev yapan uzmanlar, Kamu Hastaneler Birliğine bağlı kamu hastanelerinde görevli hastane müdür yardımcıları, hasta bakım hizmetleri müdür yardımcılarının sözleşmeleri geçtiğimiz ay Genel Sekreterlik tarafından imzalanmış ÇKYS sistemine düşmesi ve onaylanması için Bakanlığa gönderilmişti. Ancak Bakanlık  sağlıkta eskiye dönüş sinyalinden dolayıbu sözleşmeleri imzalamadığı ve  bekletildiği öğrenildi.  Bu 30'un üzerinde  personelin sözleşmelerinin yenilenmeyip bir ay bekletilmesi kararı sağlıkta başa dönülmesinin sinyallerinin verildiği, Bekletilme nedeninin ise sağlıkta planlanan sistem değişikliği olduğu ileri sürüldü.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU