MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...

NCR Hospital 8 Mart

11-01-2017 11:29 Kategori: SAĞLIK

NCR’de By-pass ameliyatlarında yeni yöntem

NCR’de By-pass ameliyatlarında yeni yöntem
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"NCR İnternational Hospital Kalp Damar Cerrahisi bölümünde yapılan by-pass işlemi sırasında bacaktan damar çıkarılırken artık kesi izi kalmıyor."

NCR İnternational Hospital Kalp Damar Cerrahisi bölümünde yapılan by-pass işlemi sırasında bacaktan damar çıkarılırken artık kesi izi kalmıyor.

Bacağın boydan boya açılmasına gerek bırakmayan Endoskopik Damar Çıkarma (EVH) işlemi sayesinde ameliyat sonrası iyileşme süreci kısalıyor, hastanın bacağındaki kozmetik görüntü korunuyor.

Uygulama ile 2 santimetrelik mini bir kesiden özel endoskop yardımıyla çıkarılacak damara ulaşılıyor. Bacaktaki safen veni (ana damar) görüntülenip güvenle çıkarılıyor. Aynı işlem koldaki radial arter damarı için de uygulanabiliyor.

EVH’nin sağladığı bir diğer avantaj ise iyileşme süresi.  Daha az acı, daha küçük yara izi ve daha hızlı iyileşme imkanı sağlayan yöntem özellikle obez ve diyabetli hastalara önemli avantajlar sağlıyor.

Türkiye’de birkaç hastanede yapılıyor

NCR İnternational Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Sorumlu Hekimi Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, Endoskopik safen çıkarma yönteminin Türkiye’de çok az sayıdaki kalp merkezinde yapıldığını belirterek bu hizmeti Gaziantep’te vermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Op. Dr. Yılmazkaya şöyle konuştu: “By-pass ameliyatlarında bacaktan aldığımız damar oldukça sık kullanılır. Bu bizim için yeni bir yöntem. Türkiye’de şu anda 5-6 ilde var. Özellikle şişman ve diyabetik hastalara önemli avantajlar sağlıyor. Diyabetli hastaların yara iyileşme süreci diğer hastalara göre daha yavaş ilerliyor. O nedenle daha az kesi hastanın iyileşme sürecini hızlandırıyor, hastalarımıza konfor sağlıyor.”Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU