MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...

NCR Hospital 8 Mart

05-01-2017 13:29 Kategori: SAĞLIK

Kış aylarında hastalıklardan korunmanın yolları

Kış aylarında hastalıklardan korunmanın yolları
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Özel Deva Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzman Dr. İzzet Burhanettin Seçkin, kış hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi."

Özel Deva Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. İzzet Burhanettin Seçkin, kış hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Kış aylarında çocuklar, yaşlılar, gebeler, kalp, tansiyon, şeker, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların; soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Özel Deva Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. İzzet Burhanettin Seçkin, egzersiz yapmanın, uykusuz kalmamanın ve vitamin desteği almanın bu riskleri azaltacağını söyledi.

Seçkin, kış aylarında yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

Kışın da Egzersiz Yapmaya Devam Edin.

Düzenli egzersizler vücudunuzun savunma sistemini güçlendirdiği için yağış olmayan havalarda yürüyüş ve egzersizleri ihmal etmeyin. Erişkin bir kişinin günde ortalama 6-8 kilometre yürümesi gerekmektedir. Bu faaliyeti açık havada yapmak; ihtiyaç olan direnç, zindelik ve enerjiyi daha da artırır.

Uykusuz Kalmayın

Kaliteli bir uyku bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi, daha genç ve zinde bir görünmenizi de sağlar. Her gün 7-8 saatlik kaliteli uyku hafıza ve beyin sağlığı için de şarttır. Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız televizyon, telefon gibi elektronik aletleri yatak odasından çıkarın. Çay kahve gibi uyku kaçıranlardan uzak durun. Gün içinde ‘şekerleme’ denilen kısa uykuları azaltın.  

Bol Bol Sebze ve Meyve Tüketin.

İmkanlar dahilinde her gün mevsiminde bol meyve ve sebze tüketilmesi önerilmektedir. Kış aylarında vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması gerekmektedir. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Vitamin Desteği Alınabilir.

Yeterli sebze ve meyve tüketilmeyip bunun yerine daha çok beyaz ekmek tercih edenler günlük multivitamin ve mineral desteği alabilir. Selenyum, A,C,E vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen D vitamini ve B vitaminlerini içeren multivitaminler kullanılabilir. 

Kış hastalıklarından korunmanın yolları

Havaların çok soğuk olduğu günlerde yaşlıların, çocukların, kalp hastalıkları, astım gibi sağlık sorunları olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,

Giyime özen gösterilmesi,

Hasta olan bireylerin evde kalarak kendilerini izole etmeleri, öksürük hapşırık sonrası ellerini yıkamaları veya dezenfekte etmeleri,

Toplum içinde hasta bireylerle tokalaşma gibi temas varsa, ellerin hemen yıkanması, yakın solunum temasında maske kullanılması,

Mümkün olduğunca kışın kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınılması.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU