MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
14-03-2017 13:50 Kategori: SAĞLIK

Baharda çocuk hastalıklarına dikkat!..

Baharda çocuk hastalıklarına dikkat!..
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, mevsimsel geçişlerde çocuklarda baş gösteren hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi."

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, mevsimsel geçişlerde çocuklarda baş gösteren hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.

Bahar aylarının riskli aylar olduğunu ve bu mevsimde çocuklarda grip, nezle, bronşit, bronşiolit gibi hastalıkların sıklıkla görüldüğünü söyleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas,, özellikle anaokulu ve kreş gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda bu hastalıkların yayılma oranının çok daha fazla olduğuna dile getirdi. Enfeksiyonların en önemli bulaşma yolunun yakın temas ve hapşırık ve öksürük yoluyla olduğunu belirten Dr. Ayas, bu nedenle özellikle kapalı ortamlarda bulunan çocukların hastalık durumlarında birbirleri ile yakın temasta bulunmamaları gerektiğine dikkat çekti.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas şu bilgileri verdi

“Özellikle kış, bahar ve sonbahar aylarında toplu halde bulunulan kapalı mekanlar hastalıklara ortam hazırlar. Çocuklar, okulda arkadaşlarının kendilerine bulaştırdıkları grip,nezle, bronşit gibi  hastalıkları eve bulaştırmakta, ya da evde aile bireylerinden kaptıkları hastalıkları okuldaki çocuklara bulaştırmakta. Bu bir  kısırdöngü  olarak devam etmekte. Aslında hastalıklara karşı basit gibi görünen yöntemlerle önlem alınabilir. Hastalıkların yayılmaması için öncelikle hijyene önem verilmeli. Yapılacak en önemli şeylerden biri çocukların, burun akıntısı ve öksürüğü olan kişilerden ve yaşıtlarından uzak tutulmalarıdır. Mümkün olduğunca bulunulan oda havalandırılmalı. Diğer yandan, bol bol C vitamini almak, düzenli uyumak, iyi beslenmek ve spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Özellikle hapşırırken ağız kapatmaya ve elleri sık yıkamakta da fayda var. Çocuklarımıza el yıkamayı ve hijyeni çok iyi öğretmeliyiz. “

Çocukların mevsime uygun giydirilmesinin önemine dikkat çeken Dr. Ali Ayas, ''Çocuklar, ani hava değişimine karşı korunmalıdır. Ne terleyecek kadar kalın ne de üşüyecek kadar ince giydirilmemeye özen gösterilmeli. Çok kalın giysiler yerine birkaç kat orta kalınlıkta giysiler giydirmek vücut sıcaklığını dengede tutmaya yardımcı olur “dedi.

Hasta olan çocukta belirtinin ilk başta ateş ve öksürük olarak kendisini gösterdiğini söyleyen Dr. Ali Ayas, “Bu belirti varsa çocukların hemen doktora götürülmesinde ve erken müdahale edilmesinde fayda var. Çünkü erken önlem alınmazsa hastalık ilerler. Hırıltı, aşırı öksürük ve yüksek ateşle birlikte, üst solunum yolunda yerleşen nezle, grip çoğu zaman akciğerlere iner ve bronşit ve bronşiolite neden olur. Bu durum da tedavinin daha güçleşmesine neden olur.”diye konuştu

Bu dönemde ailelerin yaptığı en büyük hatanın çocuğa antibiyotik verilmesi olduğunu belirten Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, her burun akıntısı, öksürük ya da hapşırmada hekime danışılmadan verilen antibiyotiğin, mikrobun direnç sağlamasına ve zamanla hastalıkla mücadelenin daha zor olmasına yol açacağını söyledi .

Grip virüsünün önlenmesi amacıyla grip aşısı yaptırılmasında fayda olduğunu vurgulayan Dr. Ali Ayas, “Grip aşıları konusunda tartışma var. Ancak ben yapılmasında fayda görüyorum. Grip aşısı 1 yasından sonraki çocuklarda 6 ay ara ile iki defa yapılabilir. Büyükler için de yılda bir kez yapılmalıdır.”dedi

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU