MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
09-01-2017 09:25 Kategori: SAĞLIK

Soğuk havalar prostatı tetikliyor

 Soğuk havalar prostatı tetikliyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya bütün erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinden korunmanın en etkin yolu erken tanı. Prostat kanserinde geç kalmamak için şikayetleri olmasa bile erkekler 45 yaşından sonra, ailesinde prostat kanseri olanlar ise 40 yaşından sonra yılda bir kez kontrollerini yaptırmaları gerektiğini ifade etti."

Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya bütün erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinden korunmanın en etkin yolu erken tanı. Prostat kanserinde geç kalmamak için şikayetleri olmasa bile erkekler 45 yaşından sonra, ailesinde prostat kanseri olanlar ise 40 yaşından sonra yılda bir kez kontrollerini yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

Özellikle ileri yaştaki  erkeklerin korkulu rüyası olan  prostat hastalıklarında erken teşhisin ve düzenli kontrollerin hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayan Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vererek ,uyarılarda bulundu

“ Prostat , her erkekte bulunan ve yaşla birlikte büyüklüğü artan bir organdır.Prostatın konumu idrar kesesinin çıkımından itibaren idrar borusunun etrafını saran bir bezdir. Normal erişkin  bir erkekte 18-20 gram ağırlığında olmakla birlikte , yaşla beraber bu ağırlık artmaktadır . Artan prostat hacmi , idrar borusunu sıkıştırdığı için idrar akışını engellemektedir. Genel olarak erkeklerde 50 yaşından sonra prostat büyümesi , rahatsızlık vermektedir. İyi huylu prostat büyümesi veya medikal adıyla BPH (benign prostatic hyperplasia) ve prostat kanseri birbirine çok benzemektedir.Prostat büyümesi ve kanserini ayırt etmek için muayene ve Prostat spesifik antijen(PSA)  miktarı önemli. PSA , prostattan salgılanan ve Prostat spesifik antijen adı verilen bir hormondur .Sadece prostattan salgılandığı için prostat büyümeleri, prostat kanserleri  ve prostat iltihaplarında artmaktadır .Biz ,PSA’nın yüksekliğine bakarak prostat kanseri olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz.Eğer prostat kanseri riski yüksek ise,  biz bu insanlara prostat biyopsisi  yaparak kanser olup olmadığı kararına varıyoruz.Eğer kanser varsa erken tanı konulduğunda prostatın tamamını alarak  tedavi edebilmekteyiz. Ancak ilerlemiş prostat kanserlerinin tedavisi nispeten daha zor ,sıkıntılı ve tam tedavi şeklinde olmayabilmektedir.” Prostat kanseri tedavisinde erken tanının tedavi başarısını önemli oranda arttırdığını söyleyen Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç.Dr Fatih Rüştü Yalçınkaya, “Birinci ve ikinci dereceden yakınlarında prostat kanseri olan kişilerin kanser olma riski çok daha fazla ”dedi.

Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Yalçınkaya açıklamasını şöyle sürdürdü :

“Kişinin eğer baba, amca gibi birinci derece akrabalarında  prostat kanseri olan birileri varsa 40 yaşından sonra yılda bir defa, eğer ailevi bir öyküsü yoksa 45 yaşından sonra yılda bir defa prostat muayenesi yaptırmalarını öneriyoruz. Normal prostat büyümelerinin tedavisi nispeten daha kolay . Eğer prostat idrar akışını engelliyorsa ve kişiye sorun oluşturuyorsa tedavisi ilaç ve ameliyatla yapılmaktadır. Ancak ilaçla tedaviler kesin sonuç vermemektedir.  İlaçlar, kişinin anlık sorunlarını rahatlatmak şeklindedir. Ameliyat kesin ve kalıcı çözümdür. Hastalar ilk tanı konulduğunda ameliyattan başka çare olmadığını duyduklarında üzülüp strese girmekteydiler. Prostat hastalığının ilaçla kontrol altına alınmaya çalışılması hastaların ameliyat olmasına karar vermeleri için onlara zaman tanımaktır. Prostat bezinin erişkin bir erkekte büyüklüğü 18-20 gram olmakla birlikte yaşla beraber bu ağırlık artmakta ve 100-200 grama kadar yükselebilmektedir. Hastalığın şiddeti, prostatın büyüklüğü ile doğru orantılı olmakla birlikte,  kesin değil .Küçük bir prostat , yani normalde 18-20 olması gereken bir prostat , 30 grama çıktığında hastaya ciddi problem oluşturabilmekteyken , bazen 150 grama çıktığı halde bir prostat  hastada  çok ciddi  sıkıntıya neden olmayabilir.”

 Prostat hastalarının şikayetlerinin özellikle sonbahar ve kış mevsimleri ile birlikte artış gösterdiğini dile getiren Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya, “Prostat hastaları genelde bahar ayları ve kış aylarında sıkıntıdadır. Çünkü terleme yoluyla su kaybı olmayacağı için idrar miktarı yüksek olmakta , dolayısıyla hastalar daha çok sıkıntı çekmektedirler. İdrar yapmakta zorluk, kesik kesik idar yapma ,idrar akış hızının  yavaşlaması ,idarı yaptıktan sonra hala idrarı varmış gibi bir his olması, idrar yapılırken yanma hissi, idrardan kan gelme gibi belirtiler var. Genel olarak hastaları en çok sıkıntıya sokan idrarını rahat yapamamak ve geceleri birkaç kez idrar yapmak için uyanmak zorunda kalmak .Bu durum hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. “

“Erken teşhis tedavide önemli”

Prostat büyümesi ile ilgili tespit edilmiş bir etken olmamakla birlikte bu hastalığı  engellemenin mümkün olmadığını dile getiren Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç.Dr.Fatih Rüştü  Yalçınkaya , hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu vurguladı.

Açık prostat ameliyatı  ve halk arasında kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen Transüretral Prostat Rezeksiyonu tercih edilerek prostatın alındığını  ifade eden Doç.Dr. Yalçınkaya, gelişen teknoloji ile artık açık ameliyatın pek tercih edilmediğini, kapalı prostat ameliyatlarının çeşitleri üzerinde durulduğunu dile getirdi .

Doç.Dr. Yalçınkaya, “kapalı ameliyat, idrar borusundan girilerek herhangi bir kesi yapılmadan prostatın parça parça çıkarılması ya da buharlaştırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Buharlaştırma işlemi lazer teknolojisi ile yapılmaktadır. KTP Lazer, bir de Diyot Lazer günümüzde popüler. “dediKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU