MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...

NCR Hospital 8 Mart

29-06-2017 10:29 Kategori: GENEL

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne, 'sıcak' ayarı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne, 'sıcak' ayarı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde, havaların ısınmaya başlamasının ardından sıcaktan bunalan hayvanların serinlemesi için özel önlemler alınıyor. Barınaklarında gölge alanlar ile süs havuzlarında bulunan, dondurulmuş meyve kokteyli ve et ikram edilen hayvanlar hortumla su tutularak serinletilmeye çalışılıyor."

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde, havaların ısınmaya başlamasının ardından sıcaktan bunalan hayvanların serinlemesi için özel önlemler alınıyor. Barınaklarında gölge alanlar ile süs havuzlarında bulunan, dondurulmuş meyve kokteyli ve et ikram edilen hayvanlar hortumla su tutularak serinletilmeye çalışılıyor.

Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı Gaziantep'te, 325 tür ve 7 bini aşkının hayvanın barındığı Hayvanat Bahçesi'nin sıcaktan etkilenen bazı sakinleri için ise çeşitli tedbirler alındı. Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat bahçesinde ayı, aslan ve kaplanlar gölgeliklerde korunup, günün büyük bölümünü barınaklarındaki havuzlarında geçiriyor.  Ancak bakıcılar sıcakların en üst seviyeye çıktığı saatlerde, dondurulmuş meyve kokteyli ve et ile besleyerek serinlemelerine yardımcı oluyor. Ayı ve yırtıcı hayvanların bakıcılarının verdiği buz kokteylleri ile karınlarını doyurarak serinlemesini ziyaretçiler ilgiyle izliyor.

Aşırı sıcaktan etkilenen deve ve devekuşları ise bakıcıları tarafından sık sık vücutlarına hortumla su sıkılarak serinletiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, sıcaklara karşı tedbirleri aldıklarını söyledi. Hayvanların aşırı sıcaktan etkilenmemeleri için çaba harcadıklarını anlatan Özsöyler, "Havaların ısınmasıyla birlikte, kaplanlar, leoparlar, ayılar, devekuşları, develer gibi hayvanları serinletmek için gerekli önlemleri alıyoruz. Hayvanlar, sıcakta barınaklarındaki havuzlarına giriyorlar. Tabi bu yetmiyor ve biz kendilerine serin tutacak yiyecekler veriyoruz. Bunun için de ayılara dondurulmuş meyve kokteyli; yırtıcı hayvanlara ise dondurulmuş et kokteyli veriyoruz. Böylece hayvanların hem serinlemelerini, hem de yaşam standartlarının yükselmesini sağlıyoruz" diye konuştu.

Hayvanat Bahçesi'ni ziyarete gelenler ise hem hayvanların serinlemesini ve dondurulmuş ürünlerle beslenmesini yakından takip ediyor. Ziyaretçiler aynı zamanda hayvanat bahçesindeki 'Şakir' isimli zürafanın bakıcısı tarafından incir ile beslenmesini de ilgiyle izliyor.Kaynak: DHA
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU