MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...
30-01-2017 13:48 Kategori: EKONOMİ

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü göz kamaştırıyor

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü göz kamaştırıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Merkezi Gaziantep’te bulunan GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çekiyor. 7 sınır kapısı ile Suriye’ye toplam 500 kilometrelik sınırı kapsayan GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, 500 personeliyle gümrük kapılarında başarılı çalışmalara imza atıyor."

 

Merkezi Gaziantep’te bulunan GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çekiyor. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman’daki 7 sınır kapısı ile Suriye’ye toplam 500 kilometrelik sınırı kapsayan GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, 500 personeliyle gümrük kapılarında başarılı çalışmalara imza atıyor.

7 SINIR KAPISI 500 KİLOMETRELİK SINIR

Yasal ticareti en modern yollarla kolaylaştırmayı ve yasa dışı ticaretin engellenmesini temel prensip olarak belirleyen GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman illerinden sorumlu olup GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Ceylanpınar hudut kapısı, Akçakale hudut kapısı, Mürşitpınar hudut kapısı, Karkamış hudut kapısı, Çobanbey hudut kapısı, Öncüpınar hudut kapısı ve Islahiye hudut kapısı olmak üzere toplam 7 sınır kapısı mevcut. Ayrıca Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü, Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğü, Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü, Adıyaman Gümrük Müdürlüğü ve Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü de Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Gümrük İdaresi olarak hizmet veriyor.

YILLIK 6 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Yıllık 6 milyar dolar ihracatın gerçekleştiği GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı gümrük kapılarından yılda 300 bin TIR ile 600 bin yolcu giriş çıkış yapıyor. 1 milyar dolarlık ithalatın yapıldığı bu kapılarda Gaziantep’ten de günlük 500 TIR çıkış yapıyor.

Gaziantep sanayi ve ticaret şehri olması sebebiyle, Türkiye’nin en önemli ihracat merkezlerinden biridir. Bu sebeple, Gaziantepli sanayiciler ithalat ve ihracat işlemlerinin büyük bir bölümünü, Gaziantep Gümrük Müdürlüğü’nden yapıyor. Bölge Müdürlüğü’nün yıllık ortalama 6 milyar dolar dış ticaret hacmi bulunuyor. Gaziantep Gümrük Müdürlüğü başta olmak üzere Bölge Müdürlüğün bağlı Gümrük İdarelerinde, yılda ortalama 100 bin ithalat ve ihracat beyannamesi düzenlenirken, 250 bin araç giriş ve çıkış işlemi yapılıyor.

ÖNCÜPINAR’DA KAÇAKÇILIĞA GÖZ AÇTIRILMIYOR

Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısında, Suriye’nin Bab El Selam Sınır Kapısı bulunuyor. Bab El Selam Sınır Kapısı, Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolü altında bulunuyor. GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı, Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri de yasa dışı ticaretin önlenmesi için her türlü operasyon faaliyetlerini yürütüyor. Öncüpınar sınır kapısına diğer gümrüklerden, ihracat ve transit işlemleri kapsamında günlük ortalama 250-300 araç giriş çıkış yapıyor. Türk TIR’ları güvenlik sebebiyle Suriye tarafına geçemezken, yük olarak taşıdıkları ihracat eşyaları ve insani yardım malzemeleri ise Suriye’den gelen boş TIR’lara aktarılıyor. Suriye’den yeterli sayıda boş TIR aracı gelmediği için şoförler uzun süre sırada bekliyor. Bu durumda kuyrukların uzamasına sebep oluyor. 

X-RAY VE EĞİTİMLİ KÖPEKLER ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Öncüpınar’da hem kaçakçılığın önüne geçmek hem de güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla, ZBV (Mobil yoğunluk tarama ve görüntüleme) ve X-RAY (Sabit yoğunluk tarama ve görüntüleme) gibi teknolojik cihazlardan faydalanılıyor. Ayrıca, Bomba dedektör köpeği, narkotik köpeği, çay-tütün köpeği gibi eğitimli köpekler de kaçakçılığın önlenmesinde önemli rol oynuyor. TIR’lar ve binek araçlar eğitimli köpekler yardımıyla gerekli aramalar yapıldıktan sonra sahaya alınıyor. Ayrıca bütün riskli eşyalar ZBV ve X-RAY’a yönlendiriliyor.

75 BİN KG PATLAYICI MADDE

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri başarılı çalışmaları ile dikkat çekiyor. 2015 yılında toplam 273 bin paket kaçak sigara ele geçirilirken, 75 bin kilogram patlayıcı yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirildi. Ayrıca, beyaz barut olarak nitelendirilen patlayıcı yapımında kullanılan kimyasal madde ile yine 18 kilogram uyuşturucu madde olarak bilinen Amfetamin yakalandı. Çok sayıda uyuşturucu hap da TIR’ların zulalarında özel borular içerisinde gizlenmiş olarak bulundu.

20 BİN SURİYELİ CERABLUS’A DÖNDÜ

Yaklaşık 4 ay önce yeniden açılan ve B sınıfından A sınıfına yükseltilen Karkamış Hudut Kapısı’nda günlük 100 Tır çıkış yaparken, 70 boş araç da giriş yapıyor. Önceden sadece yolcu işlemlerinin yapıldığı Karkamış Sınır Kapısı’nda artık ticaret de yapılıyor. Bugüne keder 4000 araç çıkışı yapıldı.

Karkamış Hudut Kapısı karşısında bulunan Carablus şehrinin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı operasyonu ile kurtarılması sebebiyle, Karkamış Gümrük Kapısı bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Cerablus kurtarıldıktan sonra, 2014 yılından bu yana kapalı olan Karkamış Hudut Kapısı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin talimatıyla, 01.09.2016 tarihinde yeniden hizmet vermeye başlamıştı. Karkamış sınır kapısında bugüne kadar 20 bin civarında Suriye vatandaşı gönüllü dönüş kapsamında ülkelerine döndü.

80 MİLYONLUK KAÇAK EŞYA YAKALANDI

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Gaziantep Tasfiye İşletme Müdürlüğünce el konulan gümrük kaçağı mallar açık artırmalı ihale veya e-ihale usulüyle piyasaya arz edilerek satışı yapılıyor. 2016 yılında yaklaşık 80 milyonluk kaçak eşya yakalanmış ve e-ihale yoluyla satışı yapılmış. Yakalanan araç ihaleleri https://uygulama.gtb.gov.tr/Eihale adresinden e-ihale uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. 2016 yılında E-İhale usulüyle 180 aracın satışının gerçekleştiği öğrenildi.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU