MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...
06-03-2017 10:13 Kategori: EKONOMİ

Gaziantep Ülkü Ocakları’ndan esnafa siftah parası

 Gaziantep Ülkü Ocakları’ndan esnafa siftah parası
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Ülkü Ocakları, ahilik şuurunun hatırlanmasına vesile olmak için farklı bir projeye imza atarak, esnafa zarflar içinde 1 TL siftah parası dağıttı. Kent genelinde Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanlığı üyeleri tarafından gerçekleştirilen organizasyonda esnaf temsilcileri proje karşısında mutlu oldular."

Gaziantep Ülkü Ocakları, ahilik şuurunun hatırlanmasına vesile olmak için farklı bir projeye imza atarak, esnafa zarflar içinde 1 TL siftah parası dağıttı. Kent genelinde Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanlığı üyeleri tarafından gerçekleştirilen organizasyonda esnaf temsilcileri proje karşısında mutlu oldular.

“GAZİANTEP ÜLKÜ OCAKLARI ESNAFIN YANINDA”

Gaziantep Ülkü Ocakları İl Başkanlığı Gaziantep’in değişik bölgelerine, “Ahde Vefa İmandandır” sözünden yola çıkarak esnafa sabah namazı sonrası siftah parası ve mektup bıraktı. Gaziantep Ülkü Ocakları İl Başkanı M. Fuat Yozbatıran “Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanlığı olarak Gaziantep’teki çeşitli semtlerde esnafımıza siftah paramızı bıraktık ve bırakmaya devam ediyoruz. Milli ve manevi değerlerimizi çok iyi ortaya koyan ahiliğin özellikleri alım satım işlerinde birlik, kalitede belirli seviyedir. Ahilik ahlakının dört önemli ilkesi güçlü ve üstün durumdayken affetmek, öfkeliyken yumuşak davranmak, düşmana iyilik etmek, kendisi muhtaç iken başkasına vermektir. Bu duygu ve düşüncelerle esnafımıza siftah zarf içinde 1 TL dağıtıktık” dedi.

“SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH’TAN”

Yozbatıran “Gelenek ve göreneklerimizde var olan “Siftah benden, bereket Allah'tan” eylemini, bir metinle birlikte zarfın içinde dükkânları kapalıyken esnafımıza dağıtmayı uygun gördük. Tabi esnafımız bunu şaşırmakla beraber olumlu karşıladı. Çalışmamamızda ki temel gaye esnafımıza şu zor günlerde kendilerine yardımcı olmak istedik. Esnafımıza yarım hurma misali yardım etmek istedik” ifadelerini kullandı.

“AHİLİK BİZE MİRAS KALAN TERBİYE KAİDESİDİR”

Ayrıca esnafa yönelik olarak bir yazı da kaleme alındı. Yazıda, “Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlâk ve fazileti bizlere, yoksullara ve düşkünlere yardım için eli açık olmağı, konuklar ve yolda kalmışlar için kapıyı açık tutmağı, açları doyurmak için sofrayı açık tutmağı öğütlemektedir.

Nitekim,

Siz esnaf ve sanatkârlarımız, milli birliğimizin, kardeşliğimizin, toplumsal ahlak ve adalet ölçülerimizin halk içindeki en kutlu temsilcileri; günümüzün ahilerisiniz. Bilindiği üzere Ahilik, milletimize alın teri ile geçinme, başı dik, özgüvenli ve minnetsiz yaşama şuuru kazandırmış, böylelikle muazzam ismini tarihe altın harflerle yazdırmasına dayanak olmuştur. Ahiler sayesinde toplumumuzda güven hâkim olmuş, millî ve manevi terbiye ekonomik ilişkilerimize yerleşmiştir. Sözünde durmak, helal ticaret yapmak ahilerimizden esnaf ve sanatkârlarımıza miras kalan tarihi bir ahlak ve terbiye kaidesidir. Esnaf olmadan büyüme olmaz. Esnaf olmadan zenginleşme, refah, bolluk olmaz. Esnaf olmadan huzur ve sükûnetin tamir ve tesisi de olmaz. Esnaf olmadan memleket olmaz. Türk-İslam medeniyetinin bereket ve bütünlük kalesi, kuşkusuz, esnaf ve sanatkârımızdır. Bu memleket, dükkânını besmeleyle açıp şükürle kapatan esnafımıza minnettardır. Atalarımız “Siftahı hayır duası ile alınan para berekettir” derler. Ticaretinizin bereketli, rızkınızın bol olması temennisi ile atalar deyişine hürmeten günün ilk siftahını hayır dualarımızla bizler yapmak istedik. Yüce Yaradan’ın tüm esnaf ve sanatkârlarımıza Hazreti Peygamberimizin ticaret ahlâkını vermesi temennisi ile” ifadelerine yer verildi.

Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanı M. Fuat Yozbatıran, “Esnaflarımızın 2017 yılı için helalinden, hayırlı, bereketli, bol rızıklı bir yıl geçirmelerini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

Ekselans Dik

AKORT

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU