MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...

NCR Hospital 8 Mart

17-04-2017 18:42 Kategori: ASAYİŞ

Gaziantep'te uğur inşaata şok operasyon: 2 tutuklama

Gaziantep'te uğur inşaata şok operasyon: 2 tutuklama
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep’te iflas erteleme kararı sonrası sattıkları 850 daireyi teminat gösterip aldıkları 100 milyon TL kredi ile ortadan kaybolan Uğur İnşaat yöneticisi 2 kişi FETÖ/PDY üyeliği, terör örgütüne finans sağlamak ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı tutuklandı."

Gaziantep’te iflas erteleme kararı sonrası sattıkları 850 daireyi teminat gösterip aldıkları 100 milyon TL kredi ile ortadan kaybolan Uğur İnşaat yöneticisi 2 kişi FETÖ/PDY üyeliği, terör örgütüne finans sağlamak ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı tutuklandı.

2012 yılından bu yana devam eden Uğur İnşaat mağdurları davasında bugün yeni bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 850 aileyi mağdur eden şirketin muhasebecinin de bulunduğu 2 kişi Gaziantep'te tutuklandı. Mağdur aileler için bir umut ışığı doğmuş oldu.

Konu hakkında yazılı açıklama yapan Gaziantep Valiliği şu ifadelere yerdi: “ Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nce; FETÖ/PDY üyeliği, terör örgütüne finans sağlamak ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından işlem yapılan Uğur İhracat İthalat İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş ve UG Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş Şirketlerinin yetkililerine ve çalışanlarına yönelik İlimizde ve İstanbul’da eş zamanlı operasyonlar yapılmıştır. Uğur İhracat İthalat İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş ortaklarından (M.C.U) isimli şahsın oğlu ve UG Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş şirketinin yetkilisi şüpheli (A.U) ile şirket çalışanlarından şüpheliler (H.A), (A.D) ve (M.E) isimli şahıslar ilimizde, Uğur İhracat İthalat İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş şirketi ortaklarından (M.İ.) isimli şahsın damadı ve ASSE Madencilik İnşaat Taşımacılık Mimarlık Mühendislik Anonim Şirketi yetkilisi şüpheli (E.Ö) İstanbul ilinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adli makamlara sevk edilen şirket çalışanları (H.A), (A.D) ve (M.E) adlı şüpheliler adli kontrol kaydı ile serbest kalmıştır. UG Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkililerinden (A.U) ve ASSE Madencilik İnşaat Taşımacılık Mimarlık Mühendislik Anonim Şirketinin yetkilisi şüpheli (E.Ö) tutuklanmışlardır”

OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ

Gaziantep’te 850 ailenin yıllarca emek verip sahip olduğu evlerini tehlikeye sokan süreç, 2012’de başladı. 2002-2010 yılları arasında sözleşmeyle 850 aileye ev satan inşaat firması, 2012’de mahkemeye başvurup iflas erteleme davası açtı. Dava 2014’te kabul edildi ancak Yargıtay 2016’da kararı bozdu. Müşterilere sattığı ancak tapularını vermediği evleri teminat gösteren firma, değişik bankalardan 100 milyon TL kredi çekti. Evler üzerine de ipotek konuldu. Tapuları verilmeyen ev sahiplerinden yarısı mahkemeye başvurup dava açtı. Açılan davalar sürerken, 2016’daki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından inşaat firması ortaklarından bazılarına FETÖ soruşturması açıldı.

FETÖ SORUŞTURMASI

Firmanın 5 ortağı hakkında, terör örgütü FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında, diğer ortak M.C.U.’nun ortaklık payına da el konulduğu anlaşıldı. FETÖ bağlantısı, inşaat firmasına verdikleri kredi karşılığı evlere ipotek koyan bankaları da harekete geçirdi. Terör örgütü üyelerinin mallarına el konulmasıyla ilgili KHK maddesini gerekçe gösteren bankalar, iflas erteleme davası sırasında verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme de tedbir kararını kaldırdı ve böylece evlerin satışının önü de açılmış oldu. Kararın ardından ipotek alacaklısı bankalar, satış işlemlerine başlayarak icra takibi başlattı. İcra takip dosyaları üzerinden kıymet takdiri yapılmaya başlandı. Şimdiye kadar tapularını alamayan 850 aile sokakta kalacak.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU